Poniedziałek, 28.05.2018, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Stan powietrza sprawdzisz w sieci

Stan powietrza sprawdzisz w sieci
Cztery urządzenia badające stan powietrza zamontowane zostały na terenie miasta. Burmistrz Mariusz Szewczyk zapowiada, że jeśli się sprawdzą, to kolejne pojawią się już w przyszłym roku. Czujniki, które dostarczyła krakowska firma Airly, zamontowane zostały na Rynku, na ul. Cichej przy Szkole Podstawowej nr 9, na ul. Strumskiego przy Przedszkolu Miejskim nr 4 i na ul. Huberta Wagnera przy Szkole Podstawowej nr 10.

Na Rynku dodatkowo stanąć ma elektroniczna tablica informacyjna, która na bieżąco wyświetlać będzie statystyki. Obecnie śledzić je można w internecie pod adresem: https://map.airly.eu/pl/. Tam dostępne są informacje dotyczące stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, a także temperatury i wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego.
Dodatkowo czujniki mają diodę sygnalizującą stan powietrza, która, jeśli nie ma zanieczyszczeń, świeci się na zielono.
System jest jeszcze w fazie budowy i testów. Mariusz Szewczyk twierdzi jednak, że w przyszłości miasto będzie chciało skorzystać z dodatkowych opcji oferowanych przez firmę Airly. W tym m.in. z aplikacji integrującej czujniki z nową stroną internetową urzędu, tak aby mieszkańcy nie musieli tracić czasu na szukanie informacji na temat stanu powietrza, a widzieli je bezpośrednio po wejściu na stronę. Kolejnym usprawnieniem systemu, do którego również przymierzają się urzędnicy, będzie miejska aplikacja mobilna, którą zainstalować będzie sobie mógł każdy posiadacz smartfona i bezpośrednio na niego pobierać potrzebne dane.

tra
Obserwator Lokalny nr 23/2017

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fr
fr 27.11.2017, 10:42
Oby jak najwięcej czujników.
Powinny być ich kilka razy więcej porozstawianych po mieście.
Wtedy będzie to dobre narzędzie dla staży miejskiej.
cug
cug 27.11.2017, 13:50
Czujniki nic nie zmienią, tylko zmiana sposobu ogrzewania domów może poprawić sytuację. Więcej podłączeń do sieci ciepłowniczej oraz geotermia.
Kto pali śmieciami widać gołym okiem, tylko zapracowana Straż Miejska ma z tym problemy.
paw
paw 21.11.2017, 10:57
czujnik powinien być na każdym osiedlu
F
F 20.11.2017, 21:30
Pomysł bardzo dobry i oby sieć czujników była większa oraz skuteczność straży miejskiej, niejednokrotnie widziałem jak przejeżdżali koło domów które kłóciły że świata nie było widać i 0 reakcji.
Mieszkanka
Mieszkanka 16.06.2017, 12:28
A jak to będzie, gdy już pan Burmistrz odczyta wskazania czujników i zorientuje się, że na jakość powietrza wpływ mają drzewa i krzewy, które z takim zapałem zlecił wyciąć???
Anna
Anna 14.06.2017, 10:23
Dla niektórych jest wiadome czym oddychają - większość jednak niestety nie ma takiej świadomości. Poza tym, to że jest smród można czuć, a nie każdy zdaje sobie sprawę jaką tablicę mendelejewa w tej chwili wdycha. Po to są właśnie instalowane takie czujniki. By ludzie byli świadomi, że nie tylko jest smog, ale także co w nim się znajduje. Firma Airly ma dokładne wykresy poziomu zanieczyszczenia powietrza na swojej mapie map.airly.eu, gdzie każdy może za darmo sprawdzić poziom smogu. Dajmy szansę temu rozwiązaniu. Miasto też dzięki temu będzie wiedziało kto i gdzie kopci w danym momencie.
ciągle czujny
ciągle czujny 14.06.2017, 12:08
Droga Anno owszem dajmy szanse tylko ja oczekuję, od Burmistrz mojego miasta pomysłów na przyszłość w tym i nie tylko w tym temacie. Równie dobrze postawmy 5 osób w różnych miejscach do monitorowania czystości w mieście. Czy z tego powodu będzie czyściej? to może być element strategii w ślad za którym muszą być podjęte inne działania. I tego pomysły na przyszłość nie widzę i w kwestii ochrony powietrza. porządku, poszerzenia granic, rozwoju sporu, kultury, infrastruktury drogowej itp. Budujemy lodowisko najnowocześniejsze (pytanie czy takie jest nam potrzebne) Kiedyś szczyciliśmy się basenem o wymiarach olimpijskim a ludzie nasi mieszkańcy jeździli do Ropczyc czy później do Pustkowa.
Dlaczego Rzeszów nie wpada na takie genijalne pomysły?
Chociaż ma 180 tys.mieszkańców plus studenci .No może jak będą pieniądze do wzięcia, to zbudujemy lotnisko i będziemy mieli drugi Radom. Lotnisko jest tylko nikt z niego nie korzysta. Jeszcze raz powiem oczekuję Analizy, pomysłu, strategii, realizacji ale rzeczy potrzebnych miastu i jego mieszkańcom a nie fanaberii na, które stosunkowo łatwo dostać środki, a które potem przez lata trzeba utrzymywać z naszych podatków. Drogi, mosty, inwestorzy, opieka nad osobami starszymi, edukacja dzieci. Na resztę też się znajdą środki. może nawet na dwa lodowiska ale rekreacyjne plus w zimie jedno na rynku.
aru
aru 14.06.2017, 15:08
Jakie najnowoczesniejsze lodowisko stary budynek i dobudówka ! a komu to potrzebne a nikomu !
Czujny
Czujny 14.06.2017, 07:23
Staną czujniki i co z tego. Podstawowe pytanie jest takie jaki pomysł ma Burmistrz na poprawę czystości powietrza w mieście. A, że taka konieczność jest czuje każdy, kto w zimie wieczorem przespaceruje się uliczkami miasta. Postawi czujniki. które z góry wiadomo co wykażą. Przez trzy lata będziemy obserwować, potem pięć analizować. Jakaś firma zarobi i zrobi niby fachową ocenę powietrza. I tak latka będą mijać i co? Jak byliśmy truci tak będziemy. No ale Pan Burmistrz zrobi sobie zdjęcie z czujnikiem. Tak jak wcześniej z monitorem monitoringu, Kwiatkowskim, który nie wystąpił na dniach Dębicy itd, Brak działania, brak strategicznych decyzji ( chwali się łataniem dróg czy też w najlepszym wypadku ich remontem co jest obowiązkiem rządzących a nie łaską dla wyborców) ale obrazki na FB będą i to jest najważniejsze dla Pana Szewczyka.
kaguuloo
kaguuloo 13.06.2017, 16:35
Statystyczne w godzinach nocnych od 1.00 do 3.00 jest najgorzej

Pozostałe