Środa, 23.05.2018, imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Kwiatki podłączyli do sieci i... wygrali

Kwiatki podłączyli do sieci i... wygrali
Członkowie Koła Naukowego Techno-Zone z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy wygrali trzecią edycję konkursu Hackathon Rzeszów. Pokonali studentów podkarpackich uczelni, zdobyli także wyróżnienie prezydenta Rzeszowa. Patryk Ciebień, Tomasz Zdziebło i Artur Czernia opracowali koncepcję systemu mikroprocesorowego Smart Flower, automatyzującego uprawę roślin.

Można ją zastosować zarówno do kwiatków na parapecie, jak i w szklarniach z uprawą na skalę przemysłową. Dzięki zainstalowanym czujnikom możliwe jest sterowanie pompą wodną. Pozwala to na opiekowanie się roślinami na odległość za pomocą smartfona.  Wszystkie czynności i parametry zapisywane są w chmurze obliczeniowej, a wsteczna analiza danych pozwala odpowiedzieć na pytanie, jakie błędy zrobiliśmy w hodowli. System jest rozwojowy i umożliwia dodanie kolejnych funkcjonalności.
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się umiejętnościami programistycznymi i elektronicznymi. Działali pod presją czasu i zmęczenia.
Pomysłodawcą systemu jest Patryk Ciebień. Mimo coraz większego stresu i opanowującego uczucia senności, zdołał stworzyć aplikację mobilną do obsługi kwiatka. Bardzo efektownie wyglądało, jak za pomocą smartfona podlewał laboratoryjną roślinkę.
Tomasz Zdziebło dobrał elementy elektroniczne, zmontował i polutował je w całość. Napisał też kod dla mikrokontrolerów. Dzięki temu
pompa wody zaczęła działać.
Artur Czernia stworzył bazę danych w chmurze obliczeniowej. Dzięki niej można połączyć się z rośliną z każdego zakątka świata.
System Smart Flower wzbudził zainteresowanie uczestników konkursu, publiczności i jurorów. Prowadzący hodowlę roślin byli zainteresowani jego zastosowaniem na szerszą skalę. Drużyna z Kwiatka, której opiekunem jest Marek Braun, przygotowała też model biznesowy umożliwiający komercjalizację pomysłu.
Hackathon Rzeszów jest jednym z największych wydarzeń programistycznych w Polsce wschodniej. To maraton programistyczny, polegający na stworzeniu w ciągu 24 godzin (bez odpoczynku) jak najlepszych rozwiązań w danej kategorii konkursowej. Nasza drużyna wystąpiła w kategorii łączonej Internet of Things+Smart City, czyli tej najtrudniejszej.


JAG
Obserwator Lokalny nr 23/2017

 

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe