Piątek, 18.08.2017, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Protest przed sądem - w sobotę więcej o Dębicy

  • 22.07.2017, 22:46 (aktualizacja 22.07.2017 23:16)
  • Ryszard Pajura
Protest przed sądem - w sobotę więcej o Dębicy
Tradycyjnie odśpiewaniem hymnu narodowego zakończyło się spotkanie przed Sądem Rejonowym w Dębicy osób protestujących przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości. Od prezydenta Andrzeja Dudy domagają się weta trzech ustaw: o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. W sobotę w manifestacji brało udział ponad 50 osób. Inaczej niż wczoraj, nie pojawili się kontrmanifestanci, od początku sytuację monitorowała policja. Tym razem rozmowa protestujących koncentrowała się nie na sądownictwie, a przyszłości Dębicy.

Taki temat zaproponowała Elżbieta Kurowska, rzecznik prasowy Komitetu Obrony Demokracji na Podkarpaciu. Pytała, jakie znaczenie ten protest ma dla Dębicy.
- Prowincja ma to do siebie, że często zostaje w tyle. Ale przecież nie musi - powiedziała.
Zdaniem liderki KOD, jeśli Dębica ma się rozwijać, to musi zostać zachowana demokracja w Polsce, bo inaczej nie będzie można wybrać ludzi, którzy sprawią, że Dębica będzie się rozwijać. Na jej wezwanie obecni na spotkaniu potwierdzali głośnym Chcemy, Dębicy: nowoczesnej, otwartej, postępowej, tolerancyjnej, bez kompleksów.
- Naprzód Dębica - zakończyła tę część spotkania Elżbieta Kurowska.
Apelowała do zebranych, by rozglądali się wśród znajomych, sąsiadów i szukali ludzi kompetentnych, bez kompleksów, którzy dotychczas nie uczestniczyli w życiu społecznym. Dzięki zagospodarowaniu ich energii być może uda się obronić samorządy.
Maria Mitręga stwierdziła, że ma dużo czasu i uczestniczy w posiedzeniach Rady Miejskiej i jej komisji i poziom niekompetencji w nich jest, jej zdaniem, ogromny. Jeden z przewodniczących komisji miał być tak mało zorientowany w obowiązujących przepisach, że pytał ją co robi na posiedzeniu komisji, nie wiedząc, że zwyczajnie jako mieszkanka miasta ma do tego prawo.
- Musimy wszystko zrobić, by zmienić ludzi w Radzie Miasta - powiedziała.
Marta Bonarek - Socha stwierdziła, że aby coś się zmieniło, trzeba dotrzeć do ludzi młodych, dla których dziś autorytetem jest Ruch Kukiza.  Trzeba im mówić, jak było w PRL, ale bez nadmiernego dydaktyzmu. Pytanie, jak do ludzi młodych dotrzeć.
Marek Kamiński uważa, że trzeba młodzieży uświadomić, że dalsze rządy obecnej władzy, to zagrożenie zamknięcia granic, zamknięcia dostępu do internetu. Bo takie zagrożenia według niego, są realne.
Na koniec Dominik Łazarz wrócił do meritum protestu. Jego zdaniem likwiduje się niezależność sądów między innymi po to, by osądzić takich ludzi, jak protestujący. Za to, że protestują. 

 

 

 

Zdaniem Marty Bonarek-Sochy, aby dokonały się zmiany trzeba dotrzeć do młodych ludzi. Mówić im jak było w PRL, ale 

 

 

Ryszard Pajura
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kania
Kania 25.07.2017, 09:06
A skad to niezadowolenie z rzadów PISu?
Bo trzeba w końcu podatki zapłacić?
Bo nie da się wyłudzać VATu?
Bo znalazły się pieniądze dla rodzin?
Bo pozamykają aferzystów?
Bo porządek się robi?
Bo sprowadzą sędziów na ziemię?
Kama
Kama 26.07.2017, 00:00
O zgrozo! Ty chyba naprawdę nie rozumiesz tego co się dzieje, zagrożenia.Taki porządek to dyktatura. Jeśli marzysz o takim ładzie społecznym to jedz na Białoruś. Dzięki Bogu że Prezydent to częściowo zrozumiał. Jest jakaś mała nadzieja w tunelu na zatrzymanie tego szaleństwa.
xan
xan 25.07.2017, 19:24
Ale to z czego ja mam się niby cieszyć? Że z moich pieniędzy rozdaje się 500+???
Układ okrągłego stołu
Układ okrągłego stołu 26.07.2017, 06:58
Tak, chcemy nie dawać rodzinom 500+ , chcemy by było jak było. Wąska grupa układu mafijnego ma te miliardy ściągać z braku uszczelnienia VATu dla siebie.
Yutu
Yutu 26.07.2017, 12:37
PO - powinna wejść w sojusz z Korwinem i razem trąbić na prawo i lewo o rozdawnictwie za rządu PiS i powinni prorokować o przyszłym bankructwie Polski i jak tą linią pójdą to jak by nastąpił krach w gospodarce, to szansa na powrót do władzy obozu post komuny była by duża. Nowa partia PO i Korwina powinna mieć inną nazwę ,np Wolność Obywateli i Zmiana Systemu? lub Obrona tradycji Europejsko - Kastowej.
TOwarzysz
TOwarzysz 26.07.2017, 12:13
Układ ma wrócić , nasi funkcjonariusze z dawnej WSI działają w tej sprawie, Dudusia już urabiają , ten wetuje .
poco
poco 25.07.2017, 12:31
Dobrze, że pytasz, bo odpowiedzi są błędne.
PIO
PIO 25.07.2017, 09:03
Panie Ziobro i Kaczyński BRAWO!!!!!!
Zrobic w końcu porządek z tym dziadostwem na każdym kroku......
Smiejecie się z Ukrainy a u nas to samo tylko ładnej opakowane, złodziejstwo, uklady, przekrety......
jw
jw 25.07.2017, 07:14
Jak bylo w prlu to prosze zapytac p.Czerwinskiego sekretarza PZPR na WUCH Debica byl na protescie
Kama
Kama 26.07.2017, 00:09
JW słabo znasz uwarunkowania działania Komitetu Obywatelskiego w tamtym czasie. Pan Czerwiński był popierany przez KO w wyborach parlamentarnych do Sejmu . Wygrał dzięki wsparciu Solidarności te wybory. Wystąpił z partii . W ten sposób KO ograł tamtą stronę. Autorem tego chytrego pomysłu był Jan Mytkoś. W tym trudnym czasie p. Czerwiński zrobił wiele dobrego. Trzeba trochę się orientować w tym jak sprawy wtedy wyglądały.
km
km 10.08.2017, 20:54
Kama te uwarunkowania i chytry pomysl trwal przez 27 lat a wybory wygral dzieki solidarnosci tej okraglostolowej ?
POMYSŁODAWCA
POMYSŁODAWCA 24.07.2017, 16:46
A ja wiem skąd wziąć pieniądze o które prosił Petru- pobierający 500 zł. na dziecko, oddadzą całą pobraną kwotę imię solidarności i nie będą pobierać więcej w imię protestu.

pierwszy raz
pierwszy raz 24.07.2017, 10:24
Chciałam tutaj zamieścić swoją opinię, ale ubiegł mnie Prezydent.
Brawo Panie Prezydencie - prawo winno być zmieniane zgodnie z prawem!
Środkowy palec kiedyś za karę uschnie...
Środkowy palec kiedyś za karę uschnie... 24.07.2017, 06:05
A Pan Marek bez telefonu przy uchu? No tak, przecież nie prowadzi właśnie samochodu...
Marek Kamiński
Marek Kamiński 25.07.2017, 22:09
Kupiłem sobie zestaw głośnomówiący. :) bo wykazując patriotyczną postawę ograniczyłem palenie papierosów - mniej wpływów z akcyzy na finansowanie prezesów z Janowa Lubelskiego, "misiewiczów" itd. itp, a przede wszystkim finansowania złej zmiany. :) :) :)
wdq
wdq 23.07.2017, 19:35
ale ich.. hoho
Zxc
Zxc 23.07.2017, 14:20
Stare komuchy
Kamil
Kamil 26.07.2017, 00:13
Stary komuch, student II roku medycyny. Też byłem pod Sądem w Dębicy. I jestem z tego dumny. Przyjdz posłuchaj o czym mówią ludzie. Sprawy nie idą w dobrym kierunku. Może coś zrozumiesz.
Ewa
Ewa 24.07.2017, 03:31
Nie obrażaj,jedyny sprawiedliwy. A ty kim jesteś?
Ewa
Ewa 24.07.2017, 00:24
Widać,że lubisz obrażać ludzi. Po co ta agresja? Ulżyło Ci ? Jeśli chcesz być aktywnym obywatelem, to może potrafisz zrobić coś bardziej konstruktywnego dla swojego miasta, swojej ojczyzny, niż ten komentarz, który tu umieściłeś. Pomyśl, co zrobić, by być lepszym człowiekiem i obywatelem. Pozdrawiam.
Anka
Anka 24.07.2017, 00:21
Jestem komuchem i ubecką wdową rocznik urodzenia 1984.
do Anka
do Anka 24.07.2017, 21:33
w 1984 ub nie było tylko sb ?
pkwn
pkwn 24.07.2017, 11:16
Pani Anko - pozdrowienia od fanatycznego komunisty, który w 89. roku miał 12 lat.
Robert
Robert 23.07.2017, 01:57
Brawo! Jestem dumny, że ludzie w moim mieście potrafią wyjść przed szereg i pokazać, że się sprzeciwiają!
Kris
Kris 23.07.2017, 16:07
Nie bądź z nich dumny, tylko z siebie, i też wyjdź z nimi!
pirx
pirx 23.07.2017, 12:15
Zgadzam się. Jak już będziemy mieli w Polsce prawdziwą Białoruś, to nawet część dzisiejszych oponentów doceni tych ludzi oraz ich sprzeciw.
Radzio
Radzio 23.07.2017, 00:03
Brawo Dębica. Jestem z Wami. Walczmy o Konstytucje i przestrzeganie prawa !
pl.
pl. 22.07.2017, 23:36
Ja wiem że teraz to tak wcześniej wszystkie święta się obchodzi ale żeby prawie cztery miesiące przed czasem,szacun dla was!
Kuba
Kuba 23.07.2017, 10:34
Jakbys nie zauwazyl/a, to teraz i co miesiac sie obchodzi swieta. Tylko, ze na Krakowskim Przedmieściu.

Pozostałe