Niedziela, 22.07.2018, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Ceny OC w Dębicy - przepłacamy?

  • 25.07.2017, 08:25
  • Grupa Tipmedia
Ceny OC w Dębicy - przepłacamy?
Niezależnie od miejsca zamieszkania od początku 2016 r. ceny OC sukcesywnie rosną w całej Polsce. U jednych kierowców mniej, u innych bardziej, ale podwyżek nie da się uniknąć. Jako mieszkaniec Dębicy z pewnością również je odczułeś, ale czy dotknęły Cię w takim samym stopniu jak mieszkańców innych miast? Żeby to sprawdzić i dowiedzieć się, czy kierowcy w Dębicy przepłacają za OC, wykonaliśmy kalkulację składki dla kilku miejscowości i porównaliśmy uzyskane wyniki.

Wstępne kryteria

Składka na OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy z osobna. W oparciu o takie dane jak wiek, historia ubezpieczeniowa, doświadczenie za kółkiem, wypracowane zniżki, stan cywilny, liczba dzieci czy model i pojemność silnika samochodu towarzystwa proponują swoje ceny. W związku z tym ich porównanie dla różnych miast wiąże się z koniecznością zastosowania tych samych danych kierowcy i parametrów auta – jedynym zmiennym czynnikiem powinno być miejsce zamieszkania.

Na potrzeby wyliczenia ustaliliśmy hipotetycznego kierowcę jako trzydziestopięcioletniego, żonatego mężczyznę z jednym dzieckiem, który w ciągu kilkunastu lat nieprzerwanego korzystania z OC wypracował pełne zniżki. W ostatnich latach nie wyrządził żadnych szkód w ruchu drogowym i poszukuje ubezpieczenia dla auta marki Opel Astra z silnikiem o pojemności 1,6 l oraz przebiegiem 200 tys. km. Samochód jest używany wyłącznie w celach prywatnych, rocznie przejeżdża ok. 6 tys. km.

Ile kosztuje OC w Dębicy

Powyższe dane wpisaliśmy w kalkulatorze OC i AC kalkulator-oc-ac.auto.pl, żeby sprawdzić cenę ubezpieczenia dla mieszkańca Dębicy. Wyniki? Najkorzystniejsze cenowo OC to koszt ok. 450 zł, podczas gdy za drugie i trzecie w kolejności należy zapłacić już ok. 500 zł. To dużo czy mało? Jako mieszkaniec Dębicy przepłacasz za obowiązkowe ubezpieczenie czy wręcz przeciwnie – płacisz mniej niż w innych miastach? Sprawdźmy.

Chcąc odpowiedzieć na tak postawione pytanie, wykonaliśmy analogiczne wyliczenie dla tego samego kierowcy i jego auta, z tym że jako miejsce zamieszkania najpierw podaliśmy Kołobrzeg, gdzie również żyje ok. 45 tys. osób, a następnie Poznań, jako porównanie z większym miastem. Wyliczenie najtańszej polisy dla Kołobrzegu wyniosło 630 zł, a dla Poznania już 720 zł. Znacznie więcej niż koszt tego samego OC dla mieszkańca Dębicy.

Wniosek? Choć ceny OC w Dębicy co prawda znacznie wzrosły od początku 2016 r., to w skali kraju mieszkańcy podkarpackiego miasta i tak mogą liczyć na naprawdę tanie OC. Potwierdzają to również ogólnopolskie statystyki, według których OC w Rzeszowie jest najtańsze na tle wszystkich miast wojewódzkich w Polsce.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:
 

Pozostałe