Niedziela, 22.07.2018, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Co z synagogą? Gmina sprzedać nie chce

Co z synagogą? Gmina sprzedać nie chce
Związek Dębiczan w Izraelu domaga się zaniechania handlu w dębickiej synagodze i utworzenia w niej muzeum.

W związku z obchodami 75. rocznicy likwidacji getta żydowskiego działacze związku wystosowali do burmistrza Dębicy list dziękczynny. Zawarte zostały w nim informacje m.in. na temat zagłady Żydów dębickich i pielęgnowaniu o nich pamięci. Zajmuje się tym właśnie Związek Dębiczan w Izraelu, założony przez grupę Żydów, którzy opuścili rodzinne miasto jeszcze przed drugą wojną światową, ale też po jej zakończeniu. Obecnie organizacja liczy setki członków i są to potomkowie założycieli.
Nie mogą się pogodzić z tym, że w bożnicy prowadzone są sklepy.
- Ta okazała synagoga jest obecnie wykorzystywana w haniebnym celu – służy działalności handlowej - czytamy w liście skierowanym do burmistrza.
Związek szuka wsparcia ze strony ludzi dobrej woli, także samorządu, aby odnowić budynek, przywrócić mu odpowiedni status i urządzić dostępne dla mieszkańców centrum kultury, które pełniłoby funkcję sali pamięci dziedzictwa dębickich Żydów.
- Wyciągamy do Państwa pomocną dłoń, chcemy zjednoczyć z wami siły, aby ta wizja stała się rzeczywistością - napisał Israel Salmon, prezes Związku Dębiczan w Izraelu, dziękując burmistrzowi za zainteresowanie sprawą i dobrą wolę odnośnie remontu synagogi.
Władze miasta są zainteresowane przejęciem budynku i jego odnowieniem, problem w tym, że nie ma na to przyzwolenia ze strony Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.
- Gmina nam blokuje. Jej przewodniczący nie chce sprzedać synagogi - mówi burmistrz Mariusz Szewczyk.
Władze miasta ubolewają nad tym. Zwłaszcza, że są już gotowe projekty zagospodarowania budynku. W połowie sierpnia Mariusz Szewczyk wybiera się do Krakowa, żeby raz jeszcze porozmawiać na ten temat z Tadeuszem Jakubowiczem, przewodniczącym gminy wyznaniowej.

(akr)
Sprzedać nie chcą
Obserwator Lokalny nr 31/2017

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe