Niedziela, 22.07.2018, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Rajd rowerowy na Kałużówkę szlakiem partyzanckim już w sobotę

  • 10.08.2017, 09:19 (aktualizacja 10.08.2017 10:11)
  • Admin Admin
Rajd rowerowy na Kałużówkę szlakiem partyzanckim już w sobotę KCE KANA. Poprzednia edycja rajdu na Kałużówkę
W sobotę o godz. 10:00 rusza rajd rowerowy z Dębicy na Kałużówkę, organizowany w 73. rocznicę pacyfikacji Gumnisk i Braciejowej oraz Akcji Burza w obwodzie dębickim Armii Krajowej. Każdy może w nim wziąć udział, start z parkingu przy Katolickim Centrum Edukacji KANA przy ul. Chopina 2 w Dębicy.

Trzeba jednak przyjechać nieco wcześniej, zbiórkę uczestników zaplanowano na godz. 9:45. Trasa przejazdu (ok. 30 km): Dębica – ulica Chopina, Raczyńskich, Łysogórska, Leśna, Gajowa, Latoszyn, Gumniska, Braciejowa, Kałużówka – Dębica. Prognozowany czas - ok. 4 godzin.
To trasa wariantu rowerowego Szlaku Partyzanckiego, prowadzi przez tereny górzyste. Trzeba będzie pokonać kilka wzniesień. Nawierzchnia: asfaltowa i szutrowa.
Rajd związany jest z rocznicą pacyfikacji Braciejowej i Gumnisk, a raczej jej nieudaremnienia przez partyzantów Armii Krajowej. 12 sierpnia 1944 roku grupa dywersyjna Obwodu Dębica, dowodzona przez kpt. Józefa Lutaka (ps. Dyzma), przeprowadziła atak na dwustuosobową niemiecką ekspedycję karną, której zadaniem była pacyfikacja obu wsi. Warto przy tym podkreślić, że siły Armii Krajowej liczyły 23 osoby. Partyzanci stracili jednego żołnierza - w walce poległ Stanisław Mroczka (ps. Miecz) z Góry Motycznej.
W rajdzie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie oraz osoby nieletnie, ale tylko za pisemną zgodą i pod opieką pełnoletnich opiekunów. Każdy uczestnik zobowiązuje się posiadać rower górski, na którym będzie mógł przejechać trasę o dystansie około 30 km w terenie leśnym o górskim. Warunkiem jest posiadanie własnego kasku rowerowego.
Organizatorami Rajdu Rowerowego Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica są: Miasto Dębica, Katolickie Centrum Edukacji KANA, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. PSK AK w Dębicy oraz Arkus&Romet Group.

 

 

Admin Admin

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe