Niedziela, 22.07.2018, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Za zabytek chcą milion złotych

  • 5.09.2017, 12:54 (aktualizacja 05.09.2017 12:58)
  • Admin Admin
Za zabytek chcą milion złotych
Na taką kwotę wyceniony został budynek dawnej siedziby Prokuratury Rejonowej w Dębicy przeznaczony przez Zarząd Powiatu na sprzedaż. Nie jest to jedyny majątek, którego chce się pozbyć. Powód? Pilnie potrzebuje pieniędzy. - Tyle lat stoi i żadnej wartościowej funkcji nie pełni, a tylko niszczeje. Pozyskane ze sprzedaży pieniądze na pewno zasiliłyby nasz budżet – mówi wicestarosta Mateusz Pasek (na zdjęciu przed byłą siedzibą sądu i prokuratury.

Choć budynek jest zniszczony i wymaga kapitalnego remontu, gospodarze powiatu podkreślają, że ma wiele zalet.
- Kapitalnie usytuowany. Takiego miejsca w centrum Dębicy już nie ma - stwierdza wicestarosta.
W jego ocenie, w takim miejscu mógłby powstać hotel, restauracja, bank albo przychodnia lekarska. Zabytkowym budynkiem już interesuje się kilku inwestorów, choć, jak mówią włodarze powiatu, żadne konkretne deklaracje jeszcze nie padły.
Zarząd Powiatu przeznaczył też na sprzedaż 0,8 hektara obok WUCh-u.
- To ostatnia taka działka w tym rejonie pod biznes - zauważa Mateusz Pasek.
Do nabycia jest też 0,5 ha obok hotelu przy ulicy Kwiatkowskiego.
- Gdybyśmy sprzedali te działki, to mam nadzieję udałoby się zdobyć powyżej dwóch milionów złotych – oblicza Mateusz Pasek.
Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości mają zostać przeznaczone na kilka inwestycji. Jedną z nich jest budowa nowej siedziby szkoły specjalnej w Dębicy. Niedawno wyznaczona została działka przy ulicy Parkowej, obok Zespołu Szkół nr 2, jako nowa lokalizacja siedziby. Ostatnio opracowana została wizualizacja. Teraz potrzeba 12-14 mln zł, bo na taką kwotę opiewa wstępny kosztorys inwestycji. Zamknięcie stanu surowego ma kosztować około 4 mln zł. Powiat chce rozpocząć prace w przyszłym roku i sfinalizować w ciągu trzech lat. Inwestycję ma zasilić około 1,5 mln zł zarezerwowane w budżecie powiatu i pieniądze, które zarząd chce pozyskać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Później będziemy szukać pieniędzy w ministerstwach. Zresztą w działania te zaangażowanych jest już wiele osób – zaznacza wicestarosta.
Starosta Andrzej Reguła zaznacza, że szuka pieniędzy nie tylko na budowę szkoły specjalnej.
- Łączniki, most na Wisłoce, blok operacyjny w szpitalu, zakup 10 ha działki dla szkoły w Kleciach - wylicza Andrzej Reguła.

Agnieszka Kruszyńska-Idzior
Obserwator Lokalny nr 34/2017

 

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maks
Maks 9.09.2017, 20:33
Czy to prawda że policjanci ruchu drogowego chodzą na piechote bo nie ma sprawnych radiowozów????
Romek
Romek 7.09.2017, 22:29
Tak poważne i duże miasto Dębica powinno mieć nowoczesną klinikę zdrowia w której powinni leczyć specjaliści np. neurochirurg, takiego specjalisty nie mai trzeba do Mielca czy Rzeszowa jechać. Mogło by w tym miejscu powstać takie Centrum specjalistyczne
Hydrolog
Hydrolog 21.09.2017, 19:07
Na początek zacznijmy od d.strony,zacznijmy od specjalności :HYDROKOLONOTERAPIA ?
waldi
waldi 7.09.2017, 21:53
Robicie wiochę w tych komentarzach,macie kompleks wieśniaków? To jest bardzo dobre miejsce, dobra lokalizacja. Myślę że sprzedacie jak zejdziecie trochę z ceny. Powstać może prywatna szkoła, lub przedszkole.
ZDEzooriętowany
ZDEzooriętowany 8.09.2017, 20:00
To jest bardzo dobra lokalizacja , tylko pytanie co tu ULOKOWAĆ ?
Trzeba przemyśleć
Trzeba przemyśleć 7.09.2017, 09:04
Może Meczet by był potrzebny przecież mamy przyjmować, a już do trybunału Sprawiedliwościowi od dane i kary będą wysokie po co ryzykować. Ale poważnie jedynie Bank w głowie ale jak na takie miasteczko to banków jak grzybów po deszczu ale jak najbardziej prawdopodobne a może mleczarnia z wiejskim mlekiem i serem kiedyś była koło Kościoła Jadwigi
Wiocha
Wiocha 7.09.2017, 18:54
Może sprzedaż mlika ,syra , maślonki i masła prosto od krówki a nie łod biedronki? Mom jesce krówke to bym udoiła i spzedała. Co Wy na to?To by było jak za Zyda !
KRAMARZ
KRAMARZ 7.09.2017, 14:05
Wyburzyć ,miejsce na kramy by było w sam raz !
pahan
pahan 6.09.2017, 20:48
Niestety, muszę się chyba zgodzić - hotel w Dębicy ma sens obok obiektów sportowych, gdzie już jest, albo przy drogach dla podróżnych. W tej lokalizacji hotel to marny pomysł, bo do Dębicy w żadnym innym celu jak powyżej nie ma po co przyjeżdżać.
bleble
bleble 6.09.2017, 18:52
"Zabytkowym budynkiem już interesuje się kilku inwestorów, choć, jak mówią włodarze powiatu, żadne konkretne deklaracje jeszcze nie padły."

Wystarczy się przejść po Dębicy, po rynku itd. wszędzie sprzedam kamienice albo wynajmę lokal. I za taka ruinę ktoś miałby dać 1 mln?
Chyba jakiś żart.

"W jego ocenie, w takim miejscu mógłby powstać hotel, restauracja, bank albo przychodnia lekarska. ".

Albo wyrzutnia rakiet dalekiego zasięgu albo kolejna biedronka. Dwupoziomowa tym razem.
Aaa
Aaa 6.09.2017, 02:07
Może teść kupi
bezRADNY
bezRADNY 5.09.2017, 15:03
W tym miejscu to najwyżej hostel ale nie hotel! No może schronisko dla bezdomnych ?

Pozostałe