Niedziela, 22.07.2018, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Jaromir Hunia podbił Coventry

Jaromir Hunia podbił Coventry
Czwórka uczniów z Polski odniosła największy sukces w Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej (IBO 2017) od szesnastu lat. Nasi reprezentanci zdobyli trzy srebrne i jeden brązowy krążek. Wśród srebrnych medalistów znalazł sie mieszkający w Brzostku Jaromir Hunia, który właśnie rozpoczął naukę w III klasie I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. Biologii uczy go tu Monika Kuczyńska.

IBO 2017 zorganizowana została na angielskim Uniwersytecie Warwick w Coventry. Organizatorem konkursu było Królewskie Towarzystwo Biologiczne (Royal Society of Biology). Rywalizacja toczyła się przez dwa dni. Uczniowie zmagali się najpierw z zadaniami praktycznymi, a następnie musieli wykazać się znajomością teorii.
Polska czwórka poradziła sobie z wszystkim tak dobrze, że w komplecie stanęła na podium. Srebrne medale, poza Jaromirem Hunią, zdobyli Paweł Tyrna z LO Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej i Paulina Smaruj z LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Brązowy krążek dorzucił Albert Roethel z Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opiekunami grupy byli: dr Łukasz Banasiak, dr Piotr Bernatowicz i dr Takao Ishikawa.
Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna jest organizowana od 1990 r. Po raz pierwszy uczniowie spotkali się w czeskim Ołomuńcu. W tegorocznej edycji wzięli udział przedstawiciele z 68 krajów świata. We współzawodnictwie uczestniczy młodzież ze szkół średnich, która uzyskała najlepsze rezultaty w olimpiadach krajowych. Reprezentanci Polski zostali wytypowani przez Komitet Główny Olimpiady Biologicznej spośród laureatów ogólnopolskiego finału, który odbył się w kwietniu na Uniwersytecie Warszawskim.
Jaromir Hunia, który wtedy był jeszcze uczniem drugiej klasy I LO w Dębicy, zaprezentował się znakomicie. Nie zdołał go pokonać żaden z prawie stu uczestników z całego kraju. Mieszkaniec Brzostku okazał się  więc najlepszym biologiem w Polsce.
Już wtedy było wiadomo, że powiat dębicki będzie miał swojego reprezentanta w olimpiadzie międzynarodowej. Do rywalizacji przygotowywał się również pod opieką pracowników naukowych Katedry Biochemii i Biologii Komórki Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego: dr Marzanny Deniziak i dra Mateusza Mołonia.
Dzięki nim poznał zaawansowane techniki biologii eksperymentalnej i mógł skorzystać z wyposażenia profesjonalnych laboratoriów biologicznych.
Jaromir Hunia ma też na koncie inne sukcesy naukowe. Jego praca badawcza dotycząca biodegradacji odpadów została zakwalifikowana do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(X)plory. Było to jeszcze w pierwszej klasie. W tym samym czasie został też finalistą zawodów centralnych Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Do tego dochodzi tytuł laureata i nagroda główna programu naukowo–edukacyjnego Adamed SmartUP. Po tych sukcesach Jaromir otrzymał stypendium z programu dla wybitnie uzdolnionych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Mistrz olimpiady biologicznej, został w tym roku także, po raz drugi z rzędu, finalistą Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Eurofizjologicznej Brain Bee.
Zanim trafił do I LO, Jaromir Hunia uczył się w gimnazjum w Brzostku. Wraz z Julianną Wojdyłą i Kamilem Dziedzicem wygrał w 2015 r. międzywojewódzki konkurs Megamózgi, organizowany przez szkołę w Siedliskach Bogusz. Dostał też stypendium fundowane przez prof. Jonatana Webbera.

JAG
Obserwator Lokalny nr 34/2017

 

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
:)
:) 5.09.2017, 23:29
Brawo!!!

Pozostałe