Niedziela, 22.07.2018, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

25 lat Darco. Historia znaczona innowacjami

  • 12.09.2017, 12:23 (aktualizacja 13.09.2017 09:19)
  • Admin Admin
25 lat Darco. Historia znaczona innowacjami
Darco - jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm z Dębicy, obchodzi jubileusz 25-lecia powstania. Ale początki firmy, produkującej m.in. wkłady kominowe, systemy wentylacji i ogrzewania, sięgają początków lat osiemdziesiątych 20. wieku. W 1983 roku powstał zakład blacharski przy ul. Mościckiego.

Wraz z ojcem Henrykiem Darłakiem prowadził go Józef Darłak. Z czasem ten drugi założył własną firmę, specjalizującą się wtedy głównie w nasadach kominowych. Był rok 1992 i ta data uznawana jest za powstanie Darco.
Pierwsza siedziba i zakład produkcyjny znajdowały się przy ul. Świętosława w Dębicy. W 2001 roku powstało Darco bis, czyli zakład produkcyjny w Pustkowie Osiedlu. Od 2005 r. siedziba i główny zakład produkcyjny Darco znajdują się przy ul. Metalowców w Dębicy, w odnowionej dawnej hali Wytwórni Urządzeń Chłodniczych. Tu także, w nowej hali, znajdują się centrum logistyczne i centrum obsługi klienta. W Krakowie znajduje się salon sprzedaży Darco, przy ul. Ciepłowniczej. Coraz większa część sprzedaży to eksport do takich krajów jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Rumunia, Bułgaria, Holandia, Niemcy, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania czy Portugalia.
Prezesem firmy (sp. z o.o.) jest Józef Darłak, wiceprezesem jego syn Łukasz Darłak.
Darco zajmuje się wytwarzaniem elementów kominowych, systemów ogrzewania kominkowego i nasad, które stanowią znak rozpoznawczy firmy.
Od wielu lat stawia na rozwiązania innowacyjne, takie jak energooszczędny system rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka. I to właśnie wprowadzane innowacje są ilustracją historii o rozwoju firmy.

 

Innowacje Darco
(na podstawie strony internetowej: www.darco.com.pl)

 

1995 - nasada kominowa Turbowent
Urządzenie dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Do dziś najbardziej rozpoznawalny produkt Darco, znany w kilkunastu krajach Europy.

 

2001 - system dystrybucji gorącego powietrza
Energooszczędny system dystrybucji gorącego powietrza z kominka, pozwalający wykorzystać kominek jako bardzo wydajne źródło ciepła do ogrzewania całego domu.

 

2005 - nasada kominowa Dragon
Opatentowane urządzenie dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Zastosowana technologia czyni produkt znakomicie odporny na trudne warunki eksploatacyjne.

 

2005 - system wentylacji hybrydowej
Opatentowany system wykorzystujący siłę wiatru dla wspomagania wentylacji przy jednoczesnym zapewnieniu właściwej wydajności przez bezszczotkowy silnik elektryczny.

 

2008 - system nawilżania kominkowego
Prosty i niezawodny system nawilżania powietrza ogrzewanego przez kominek.

 

2008 - przyłącza z blachy czarnej
Atrakcyjna cenowo i jakościowo alternatywa dla przyłączy z blachy chromoniklowej żaroodpornej.

 

2009 - system kontroli ciągu kominowego
System kontroli i podtrzymywania optymalnego poziomu podciśnienia w przewodzie kominowym niezależnie od wielu czynników wpływających na naturalny ciąg, jak wysokość komina czy przekrój poprzeczny.

 

2010 - aparaty i zestawy nawiewne ECO
Pierwsze wentylatory do dystrybucji ciepłego powietrza wyposażone w silniki elektronicznie komutowane, stanowiące przyszłość napędów ze względu na niskie zużycie energii oraz proste systemy sterowania.

 

2012 - fotokratka
Pierwsza na świecie metalowa, personalizowana kratka do systemu dystrybucji gorącego powietrza. Technologia ekspozycji dowolnej grafiki lub zdjęcia na indywidualne zamówienie została zgłoszona do ochrony patentowej.

 

2013 - kolana gięte SPK 2.0 mm
Estetyczne przyłącza kominowe do pieców wolnostojących.

 

2014 - stabiler
Stabilizator wentylacji, który stabilizuje i ogranicza przepływ powietrza  w instalacjach wentylacyjnych, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

 

2015 - turbowent solarny
Obrotowa nasada kominowa wyposażona w silnik elektryczny i panel fotowoltaiczny. Napędzana przez energię słoneczną pozwala na zwiększenie ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych.

 

2016 - system wentylacji hybrydowej jednorurowej
System urządzeń instalacji wentylacji (nasada hybrydowa, stabiler i nawietrzak) oraz kształtek wentylacyjnych dedykowanych dla budownictwa wielorodzinnego.

 

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe