Poniedziałek, 23.07.2018, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Zbyszko Cyganiewicz będzie patronem szkoły

Zbyszko Cyganiewicz będzie patronem szkoły Przed szkołą w Jodłowej już znajduje się pomnik legendarnego siłacza
Za rok Szkoła Podstawowa nr 3 w Jodłowej doczeka się nadania imienia. Jej patronem będzie zapaśnik Zbyszko Cyganiewicz, którego pomnik odsłonięty został przed budynkiem trzy lata temu.

Barbara Dziedzic, dyrektor SP nr 3, podkreśla, że wybór tej postaci, narzucał się niejako sam. Cyganiewicz pochodzi właśnie stąd, z Wisowej. Pamięć o nim w lokalnej społeczności jest wciąż żywa. I to mieszkańcy od dawna mówili, że szkoła powinna nosić jego imię.
Konsultacje z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców były więc tylko formalnością. Ale też musiały zostać przeprowadzone, by dyrektorka mogła oficjalnie wystąpić z propozycją do wójta gminy Jodłowa. Robertowi Musze taki pomysł też się spodobał.
Kolejnym krokiem było zapoznanie, szczególnie najmłodszych, z życiorysem i osiągnięciami Zbyszka Cyganiewicza. A było o czym opowiadać, bo urodzony w 1880 r. Jan Stanisław Cyganiewicz, był uważany za jednego z najsilniejszych ludzi tamtych czasów. Wygrał ponad tysiąc walk, trzy razy zostając mistrzem świata.
Imponował nie tylko siłą, ale też niepospolitą inteligencją. Władał jedenastoma językami. Uwielbiał dzieła Henryka Sienkiewicza. Pewnie dlatego wszyscy znamy go teraz nie jako Janka a Zbyszka. To imię przejął po bohaterze Krzyżaków Zbyszku z Bogdańca.
Interesował się też muzyką i filozofią. W 1937 roku wydał wspomnieniową książkę pt. Z ringów całego świata.
Cyganiewicz był też pierwowzorem postaci Góralewicza, głównego bohatera filmu Aria dla atlety wyreżyserowanego w 1979 r. przez Filipa Bajona.
Od lat 20-tych XX wieku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Tam też zmarł w 1959 r.
Termin nadania jego imienia Szkole Podstawowej nr 3 w Jodłowej został ustalony na 22 września 2018 r. Uroczystość ta połączona zostanie z jubileuszem jej 80-lecia.

Janusz Grajcar
Obserwator Lokalny nr 41/2017

 

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe