Sobota, 23.06.2018, imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Nie żyje ks. Kazimierz Dominiak

  • 10.01.2017, 08:34 (aktualizacja 10.01.2017 15:24)
  • JAG
Nie żyje ks. Kazimierz Dominiak
W wieku 81 lat zmarł ks. prałat Kazimierz Dominiak, emerytowany proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie. W 2007 roku wyróżniony tytułem Zasłużony dla Dębicy.

Ks. Kazimierz urodził się w 1936 roku w Zalasowej. Po zdaniu matury w liceum w Tarnowie, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 r. z rąk biskupa Karola Pękali. Był absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, obronił też licencjat na wydziale prawa.
Jako wikariusz pracował w parafiach: Dobrków, Łososina Dolna, Lipniki, Zaborowo, Łukownica, Kolbuszowa i Szczepanów.
W 1982 roku decyzją biskupa Jerzego Ablewicza został proboszczem parafii NSPJ w Dębicy-Latoszynie. Zasłużył się jako budowniczy kościoła, plebani, Domu Parafialnego, który pełni funkcje placówki kulturalnej i edukacyjnej dla osiedli Kępa, Wolica I, II, i III oraz Latoszyna i cmentarza parafialnego.
Był także autorem książki pt. Moja Mała Ameryka, w której opowiada, jak powstawała parafia.
Biskup Wiktor Skworc w 2007 r. mianował ks. Kazimierza Dominiaka kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Matki Bożej Różańcowej w Bochni. W tym samym roku Rada Miejska w Dębicy przyznała mu tytuł Zasłużonego dla Miasta Dębicy.
Będąc kapłanem przez 57 lat, przez 24 pracował jako proboszcz parafii NSPJ w Dębicy. Od 2006 r. był tu rezydentem.
- To był bardzo serdeczny, dobry człowiek. O jego śmierci dowiedziałem się, kiedy usłyszałem, że biją dzwony. Wiedziałem, że od pewnego czasu był w bardzo złym stanie. Poznałem go lepiej jako członek Rady Parafialnej. Wiem, że nie lubił konfliktów, chciał by pomiędzy ludźmi panowała zgoda. To on inspirował wszystko, co działo się w parafii, stał za wszystkimi inwestycjami. Pamiętam jak mocno był we wszystko zaangażowany. Leżały mu na sercu także sprawy młodzieży. Prowadziłem wtedy wspólnotę młodzieżową, a on był zawsze przy nas. Był wielkim orędownikiem projektu Akademia dla Radości. Chciał by Dom Parafialny żył młodzieżą i tętnił radością. Proboszczowie, którzy przychodzili po nim, doświadczali tego, że dzieło zapoczątkowane przez ks. Kazimierza Dominiaka ciągle się rozwija. To on był także twórcą gazetki parafialnej, której redagowania się podjąłem. Było to jedno z pierwszych takich czasopism w diecezji tarnowskiej - wspomina Tomasz Czapla.

Pogrzeb śp. ks. Kazimierza Dominiaka odbędzie się w piątek (13 stycznia) o godz. 13:00. Jego ciało zostanie wprowadzone do kościoła NSPJ w Dębicy już w czwartek (12 stycznia), gdzie po mszy św. o godz. 13:00 rozpocznie się czuwanie. Ks. prałat zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Latoszynie.

 

JAG
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tm
tm 11.01.2017, 22:07
serdeczny czlowiek dobry kaplan po ludzku ogromny zal
J
J 10.01.2017, 11:59
Dobry człowiek, dobry kapłan, dobry proboszcz w nielatwej parafii. Panie, świec nad jego dusza
das
das 10.01.2017, 10:05
Nie cisną mi się na usta wielkie słowa, nie zacytuję klasyków, jest mi po prostu po ludzku żal.

Pozostałe