Sobota, 26.05.2018, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Wolą sami skakać, niż oglądać

  • 14.02.2017, 09:59
  • JAG
Wolą sami skakać, niż oglądać
W tym samym gronie spotykają się już od sześciu lat. Kiedy tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają, budują skocznię, zakładają narty i próbują polecieć jak najdalej. Ze skoczni w Jodłowej korzystają m.in. (od lewej): Mateusz Szpak, Sebastian Olszewski, Grzegorz Szpak, Marcin Kurcz, Kamil Niegos, Bartłomiej Serafin, Kacper Jasica i Daniel Dzierwa.

Ta, z której obecnie korzystają, powstała tuż po świętach Bożego Narodzenia. Musieli się sporo napracować, by przygotować tory dojazdowe, zrobić próg na odpowiedniej wysokości i utwardzić zeskok. Konstrukcję poprawiali po każdych następnych opadach.
- Obstawiliśmy najazd deskami, dosypywaliśmy śniegu i laliśmy wodą, żeby wszystko zamarzło. Później deski zdjęliśmy i mamy skocznię - opowiada jeden ze skoczków Bartłomiej Serafin.
Przychodzą tu prawie codziennie. W niektóre dni bywa ich nawet piętnastu. Wtedy mogą przeprowadzić minizawody. Rekordzistów obiektu K-10 jest dwóch. Bartłomiej Serafin i Damian Gajda. Obaj skoczyli po 14,5 m. Były też skoki na 17 metr, ale nieustane, dlatego nie można ich zaliczyć.
Kiedy pytam ich, czy oglądają konkursy skoków w telewizji, odpowiadają niemal zgodnie, że wolą sami skakać.
- A ja to w ogóle nie oglądam - stwierdza Kamil Niegos.
Do Zakopanego z chęcią by się wybrali, ale także nie w roli kibiców. Jest tam niewielka skocznia z punktem konstrukcyjnym usytuowanym na 15 metrze. Na niej można osiągnąć odległość nawet powyżej 20 metrów. Poskakać na niej to jedno z ich marzeń.
Na razie myślą jednak o zrealizowaniu innego. W lecie zamierzają się zabrać za budowę kolejnej skoczni w Jodłowej, takiej z prawdziwego zdarzenia. Mają już nawet miejsce, gdzie ma stanąć drewniana konstrukcja.
- Trzeba będzie wyciąć kilka drzew, zawieźć do tartaku na deski i możemy ruszać z budową - opowiada o planach Bartłomiej Serafin.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, być może już następnej zimy odbędą się mistrzostwa Jodłowej w skokach narciarskich. O tym na pewno poinformujemy.

JAG
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pio
pio 15.02.2017, 22:41
panowie a gdzie kaski ?

Pozostałe