Niedziela, 22.04.2018, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Wystawa z Danii w kościele Ducha Św. w Dębicy

  • 16.02.2017, 08:18
  • JAG
Wystawa z Danii w kościele Ducha Św. w Dębicy
W lipcu wystawę tę mogli oglądać młodzi ludzie goszczący w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży. S. M. Terezja Piękoś odwiedziła z nią już także Górę Motyczną, czyli jej rodzinną miejscowość. W niedzielę (19 lutego) zaprasza do podziemi kościoła Ducha Św. w Dębicy, gdzie po każdej Mszy św. opowiadać będzie o tym, w jaki sposób udało się jej we współpracy z duńską młodzieżą o Bożym Zbawieniu i Bożym Miłosierdziu.

S. M. Terezja Piękoś w Danii pracuje już 40 lat. W przeszłości związana była z parafią św. Albana w Odense, obecnie mieszka w Kopenhadze. Ale to właśnie w Odense powstała w 2003 roku mozaika opowiadająca o Bożym planie zbawienie. Przygotowywały ją przez kilka tygodni dzieci i młodzież, które uczyła religii. Miała też z nimi zajęcia plastyczne.
Składająca się z 15 wykonanych tylko z płótna obrazów mozaika, przedstawia otwartą Księgę Biblii Nowego i Starego Testamentu, w której centrum jest Jezus Chrystus. Po raz pierwszy została zaprezentowana na balustradzie chóru w kościele św. Albana w Odense. Nie mogło być inaczej, skoro powstała na prośbę miejscowego księdza proboszcza. Szybko trafiła jednak - za zgodą burmistrza - do Ratusza w Odense, gdzie można ją było oglądać przez kilka miesięcy. Później trafiła także do innych duńskich miast, by w końcu zostać ofiarowaną na Światowe Dni Młodzieży. Teraz można ją na stałe oglądać w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
- Pragnę opowiedzieć o nietypowej formie nowej ewangelizacji przez mozaikę. Panorama mozaiki przedstawia historię Bożego zbawienia, gdzie każdy może się odnaleźć. Pokrywa się ona z myślą Ojca św. Franciszka i  hasłem Kościoła w Polsce - mówi autorka projektu s. M. Terezja Piękoś, która już pracuje nad jej angielskojęzyczną wersją.
Wystawę uzupełni prezentacja multimedialna.

JAG
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe