Rok temu zmarł Krzysztof Penderecki. Wyznaczono datę pogrzebu

  • 29.03.2021, 13:02 (aktualizacja 29.03.2021, 18:29)
  • Tomasz Ratuszniak
Rok temu zmarł Krzysztof Penderecki. Wyznaczono datę pogrzebu Krzysztof Penderecki w Muzeum Regionalnym w Dębicy. fot. Grzegorz Król.
29 marca 2020 roku po długiej i ciężkiej chorobie zmarł jeden z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów - Krzysztof Penderecki. Miał 86 lat.

Państwowy pogrzeb pochodzącego z Dębicy kompozytora, z uwagi na pandemię, nie odbył się do dziś. 2 kwietnia 2020 r. w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Woli Justowskiej w Krakowie odbyła się jedynie msza pogrzebowa, w której wzięła udział tylko najbliższa rodzina. Urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego została złożona natomiast w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie i tam do dziś czeka na oficjalny pochówek.

Polska Agencja Prasowała już w dniu śmierci kompozytora podała, że zostanie on pochowany w Panteonie Narodowym w kościele śś. Piotra i Pawła w Krakowie. Wtedy też prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy zapowiedział, że pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się dopiero po ustąpieniu przeszkód związanych z koronawirusem.

Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena reprezentujący rodzinę Pendereckich zapowiadał, że może to być maj 2021 roku. Dziś już wiadomo, że wtedy się nie odbędzie.

W oświadczeniu, cytowanym przez ogólnopolskie media, twierdzi, że uroczystości zostaną zorganizowane w 2. rocznicę śmierci.

- Czas, jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego, był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku - pisze Andrzej Giza licząc, że do tego czasu pandemia osłabnie.

Przeczytaj również: #czekaNIE według T.Lab

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jacek
Jacek 10.04.2021, 23:46
Jest to jakaś paranoja tylu artystów pochowano a nie można pochować jednego muzyka klasy światowej ludzie o co chodzi to jest uznanie tak wygląda nasza władza.

Pozostałe