Rusza szczegółowy Spis Powszechny. Kary finansowe za brak odpowiedzi

  • 31.03.2021, 00:00 (aktualizacja 31.03.2021, 15:37)
  • News4Media
Rusza szczegółowy Spis Powszechny. Kary finansowe za brak odpowiedzi Fot. News4Media
Choć wielu Polaków głowi się nad celem Narodowego Spisu Powszechnego, odpowiedź jest banalnie prosta. To przeprowadzane co 10 lat badanie ma na celu przybliżenie rządzącym sytuacji, w jakiej znajdują się Polacy, aby jak najlepiej dopasować wszelkie podejmowane w ich imieniu decyzje. Najbliższy spis rozpocznie się 1 kwietnia. Poniżej przeczytasz m.in., jak wygląda spotkanie z rachmistrzem w czasie pandemii, jakich pytań możesz się spodziewać i jaka jest kara za nieudzielenie informacji.

Nie oczekuj rachmistrza w swoim domu

W powicie dębickim do pracy przystąpi 57 rachmistrzów, w: Dębicy - 19, gminie Dębica - 11, gminie Pilzno - 9, gminie Żyraków - 6, gminie Brzostek - 5, gminie Czarna - 5, gminie Jodłowa - 2

W czasie trwania pandemii Narodowy Spis Powszechny, podobnie jak większość inicjatyw, obłożony został szczególnymi restrykcjami. Choć to zupełnie nowe rozwiązanie, w tym roku rachmistrz nie złoży nam bezpośredniej wizyty. Wyjątek będą stanowiły osoby, które z przyczyn od siebie niezależnych (wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność) nie będą w stanie dokonać samospisu. Dla pozostałych osób rząd przygotował dwie możliwości. Respondenci będą mogli odpowiedzieć na pytania przez internet lub telefonicznie.

Jakich pytań możemy się spodziewać?

Informacje, wymagane podczas NSP, określone są ściśle przez rozporządzenie. Podczas wypełniania ankiety będziemy poproszenie o podanie m.in.: wieku, płci, statusu aktywności zawodowej, wymiaru czasu pracy, stopnia i samooceny niepełnosprawności, kraju przebywania, narodowości, wyznania religijnego, stanu miejsca zamieszkania, jego wyposażenia czy tytułu prawnego do zajmowania posesji. Pytania skonstruowane są zatem bardzo szczegółowo.

Za odmowę udzielenia odpowiedzi dotkliwa kara

Jeżeli odbierzesz telefon od rachmistrza, nie ryzykuj nieudzielenia odpowiedzi na jego pytania. W takim wypadku Główny Urząd Statystyczny skieruje sprawę do sądu. Za odmowę wzięcia udziału w NSP grozi kara pieniężna nawet do 5 tys. zł.

Jak sprawdzić wiarygodność rachmistrza?

Osoby wykonujące prace spisowe posiadają identyfikatory wystawione przez Główny Urząd Statystyczny. Wiarygodność rozmówcy można sprawdzić dzwoniąc na infolinię pod nr 22/279-99-99 wew. 2 lub poprzez stronę internetową www.spis.gov.pl . Rachmistrzowie objęci są tajemnicą statystyczną, nie musisz więc martwić się o bezpieczeństwo swoich danych.

Aby dokonać samospisu należy wejść na stronę  https://nsp2021.spis.gov.pl i wypełnić zamieszczony tam formularz, lub zadzwonić pod nr 22/279-99-99 wew. 1 i spisać się przez telefon. Jeżeli nie zrobisz tego samodzielnie, rachmistrz skontaktuje się z tobą, aby przeprowadzić spis.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe