Wzmożone kontrole policji. Jak zachować się podczas zatrzymania?

  • 03.04.2021, 00:00 (aktualizacja 03.04.2021, 11:14)
  • News4Media
Wzmożone kontrole policji. Jak zachować się podczas zatrzymania?
Uwaga kierowcy - podczas Świąt Wielkanocnych należy spodziewać się wzmożonych działań policji na drogach, w tym czasie będzie znacznie więcej patroli ruchu drogowego. Podpowiadamy jak się zachować podczas kontroli drogowej.

Policjanci podczas okresu świątecznego będą zwracać szczególną uwagę na kierowców przekraczających bezpieczną prędkość, wyprzedzających w miejscach niedozwolonych, a także tych, którzy wsiądą za kierownice pod wpływem alkoholu.

Policja zapowiada, że w takich przypadkach kierowcy muszą liczyć się z konsekwencjami. Za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności, z kolei za przekoczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h policjanci bezwględnie zatrzymają prawo jazdy na 3 miesiące. To oczywiście tylko konsekwencje prawne. W praktyce jednak konsekwencje mogą być poważniejsze.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej 

Policjanci zgodnie z ustawą o ruchu drogowym mają prawo kontrolować pojazdy, legitymować uczestników ruchu, używać kontrolono-pomiarowych przyrządów podczas wykonywania tych czynności oraz wydawać polecenia. 

"Kierujący, który ma obowiązek zatrzymać się do kontroli, ma stosować się do poleceń, które wydaje policjant za pomocą sygnałów dźwiękowych, błyskowych, a także komunikatów, które są wyświetlane w pojazdach nieoznakowanych. Miejsce kontroli wskazuje policjant i w tym miejscu należy się zatrzymać. Po zatrzymaniu bezwzględnie nie opuszczajmy pojazdu, dopóki policjant nie zezwoli na to. Obowiązek trzymania rąk na kierownicy i obowiązek stosowania się do wszystkich poleceń, które wskazuje policjant"

- wyjaśnia komisarz Tomasz Krawcewicz z wydziału ruchu drogowego.

Od roku  kontrole drogowe mogą być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy policjant poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. 

Warto przypomnieć, że w sytuacji przeprowadzania tak zwanych "szybkich testów trzeźwości" policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy.

Przed nami okres świątecznych wyjazdów. Radzimy jak przygotować się do podróży

Przed wyjazdem:

- sprawdź stan techniczny swojego samochodu (skontroluj ogumienie – łącznie z ciśnieniem w kołach, sprawdź oświetlenie, skontroluj i ewentualnie uzupełnij poziom oleju, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy, skontroluj stan gum w wycieraczkach szyb),
- zadbaj o czystość szyb – także bocznych, aby zapewnić sobie maksimum widoczności,
- zadbaj o prawidłowe ustawienie nawiewów w samochodzie, aby nie dopuścić do zaparowywania szyb,
- zabezpiecz przewożony bagaż przed przemieszczeniem; nie pozostawiaj nieprzymocowanych przedmiotów w przedziale pasażerskim,
- wypocznij przed podróżą.

Podczas podróży:

- zadbaj, aby każda przewożona osoba miała zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone były zgodnie z obowiązującymi przepisami – w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach do przewożenia dzieci,
- zadbaj o prawidłową wentylację wnętrza,
- pokonując długie dystanse organizuj postoje; nawet kilkuminutowa przerwa w podróży bardzo korzystnie wpływa na poprawę koncentracji i pozwala z „nową” energią ruszyć w dalszą drogę,
- bezwzględnie dostosuj prędkość do panujących warunków drogowych.

 

News4Media, fot.:News4Media

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe