Granat w Borowej, pocisk w Głobikowej

  • 03.04.2021, 21:07
  • Grzegorz Król
Granat w Borowej, pocisk w Głobikowej Pocisk artyleryjski znaleziony został w Głobikowej.
Wraz z nadejściem wiosny ruszyły prace polowe i budowlane, a to oznacza więcej pracy dla saperów z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. W tym tygodniu przyjeżdżali do naszego powiatu już dwukrotnie.

Pozostałości po II wojnie światowej w ziemi jest jeszcze bardzo dużo. Niebezpieczne przedmioty regularnie znajdowane są w naszym powiecie. Kilka pocisków artyleryjskich znaleźli w ubiegłym roku robotnicy pracujący przy przebudowie parku im. Włodzimierza Skarbek-Borowskiego w Dębicy. Z kolei podczas prac w lesie w Braciejowej natrafiono na Schrapnellmine 35, znaną też pod nazwami Mina typu S i S-Mine. Również podczas przygotowywania miejsca pochówku na cmentarzu w Brzostku wykopany został granat moździerzowy.

Pierwszym niebezpiecznym przedmiotem znalezionym w tym roku w naszym powiecie był granat moździerzowy kaliber 82 mm. Natrafił na niego mężczyzna podczas prac polowych w Borowej (gm. Czarna). W poniedziałek 29 marca do tej miejscowości przyjechali saperzy z Rzeszowa, który zabrali go na poligon w Nowej Dębie, gdzie został zdetonowany. Kolejny raz żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich przyjechali do nas wczoraj. W Wielki Piątek wezwani zostali do Głobikowej (gm. Dębica), gdzie czekał na nich pocisk artyleryjski kaliber 122 mm. On został wykopany podczas wykonywania przyłącza wodociągowego i także trafił na poligon w Nowej Dębie.

Zarówno żołnierze, jak i policja przypominają, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać niewybuchów i natychmiast poinformować o nich policję. To oni zabezpieczają i pilnują znaleziska do czasu przyjazdu saperów. 

Czytaj także: Trwają poszukiwania mieszkańca Dębicy

Grzegorz Król

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Emilia
Emilia 06.04.2021, 17:35
Omg
bob
bob 04.04.2021, 06:36
Ten park jest im. Włodzimierza Skarbek-Borowskiego? Na mapach i w samym parku nazwa jest nieco inna...

Pozostałe