O co chodzi z amantadyną? Coraz bardziej zaawansowane badania nad lekiem na COVID-19

  • 06.04.2021, 10:10 (aktualizacja 06.04.2021, 13:03)
  • Ryszard Pajura
O co chodzi z amantadyną? Coraz bardziej zaawansowane badania nad lekiem na COVID-19

Czy czeka nas rewolucja w leczeniu choroby COVID-19? Do tej pory nadzieją  powrotu do normalności były jedynie szczepionki, do której nie wszyscy są przekonani. Tymczasem trwają badania nad lekiem, który - jak twierdzą niektórzy lekarze - jest skuteczny w zapobieganiu zakażeniem koronawirusem i w leczeniu skutków choroby powodowanej tym wirusem.

Czy amantadyna jest skutecznym lekiem na COVID-19? Doktor Włodzimierz Bodnar, który stosował ją na sobie oraz na swoich pacjentach uważa, że tak.

"Chorowało sporo osób z mojego persolnelu medycznego,  przechodzili chorobę lekko, wszyscy brali amantadynę, pracuje u mnie około 60 osób, a współpracuje około 100. Nikt mi nie umarł, a wszyscy brali amantadynę" - mówił na antenie Polsatu dr Włodzimierz Bodnar.

Lekarz powiedział, że dzięki amantadynie on i jego personel nie boi się choroby covid-19:

"Ci ludzie, którzy biorą amantadynę od października, oni praktycznie nie mają zespołów pocovidowych. (...) Mój personel w ogóle nie boi się covid-19, część osób chętnie chodziła bez maseczek mimo, że narażenie w przychodni jest tak duże, ja osobiście przyjmując tyle osób przyjmuje bez maseczki" - twierdzi lekarz.

Dr. Włodzimierz Bodnar w programie "Gość Wydarzeń" ubolewał nad metodą leczenia osób chorych na COVID-19, a w zasadzie nad jej brakiem.

Badania nad amantadyną

Agencja Badań Medycznych, w odpowiedzi na zlecenie Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, sfinansowała badanie dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Badanie ma na celu potwierdzić, czy napływające doniesienia o skuteczności wykorzystania substancji stosowanej dotychczas w leczeniu Parkinsona zapobiega również rozwojowi COVID-19.

Jak poinformowała Agencja Badań Medycznych, przeprowadzone wiosną 2020 badanie wykazało, że żaden z pacjentów przyjmujących amantadynę, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2, nie doświadczył ciężkich objawów choroby. Podobnych obserwacji u pacjentów z chorobą Parkinsona dokonała także grupa z Cambridge University, która  postuluje konieczność przeprowadzenia szerszych badań klinicznych w tym zakresie.

"Jako Agencja Badań Medycznych powinniśmy dostarczyć Polakom obiektywnej wiedzy, w celu zakończenia dyskusji na temat słuszności stosowania amantadyny w przebiegu COVID-19 w oparciu o twarde dowody naukowe. O to właśnie poprosił nas minister Niedzielski. Badanie, które uruchamiamy, da nam odpowiedź, czy amantadyna rzeczywiście działa" – podsumowuje Prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

"Analizując mechanizm działania leku sądzimy, że amantadyna może być skuteczna w zapobieganiu rozwojowi COVID-19 w kierunku ostrej niewydolności oddechowej także poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Warunkiem skuteczności amantadyny w COVID-19 jest jednak stosowanie tego leku we wczesnej fazie procesu chorobowego, t.j. przed rozwinięciem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS)" - podkreśla prof. Konrad Rejdak.

Badania nad amantadyną prowadzi Górnośląskie Centrum Medyczne, a wspomagać je ma 20 placówek. Badanie powinno zakończyć się 30 kwietnia.


News4Media/fot.News4Media

 

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kasia
Kasia 06.04.2021, 13:59
W zyciu nie dopuszcza jej do leczenia,zreszta jak i zadnego innego leku,bo to by bylo rownoznaczne z mniejszym popytem na szczepionki...ktos powie,na leku tez zarobia...nie ,nie...leku potrzebuja tylko chorzy a szczepic corocznie albo i czesciej chca wszystkich..kalkulacja jest prosta... :(

Pozostałe