Czy pies powinien jeść surowe mięso?

  • 06.04.2021, 18:52
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Czy pies powinien jeść surowe mięso?
Karmienie psa głównie surowym mięsem to kluczowe założenie tzw. diety BARF. Czy jest to w pełni bezpieczne? Na czym powinno opierać się prawidłowe żywienie psa - na pokarmie gotowym czy mięsie? Surowe czy gotowane mięso - jakie mięso dla psa jest bardziej wartościowe? Dowiedz się więcej!

Jakie mięso dla psa - surowe czy gotowane?

Jakie mięso dla psa będzie lepsze, surowe czy gotowane? Wielu opiekunów zadaje sobie to pytanie. Psy są względnymi mięsożercami, ich układ pokarmowy jest więc przystosowany do trawienia zarówno składników pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Czy jednak oznacza to, że surowe mięso dla psa jest w pełni bezpieczne? Dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszy się dieta BARF, czyli sposób żywienia oparty na podawaniu pupilowi surowego mięsa z kośćmi i podrobami. Nie jest to jednak bezpieczny wybór dla zwierzęcia. Surowe mięso jest zagrożeniem mikrobiologicznym zarówno dla naszego czworonoga, jak i dla nas samych. 

Zdecydowanie bezpieczniejsze jest karmienie psa gotowanym mięsem. Obróbka termiczna pozwala pozbyć się bakterii, wirusów i pasożytów, jednak niestety podczas gotowania mięso traci znaczną część wartościowych dla psa składników odżywczych. Zbilansowanie diety opartej na domowym jedzeniu jest bardzo trudnym zadaniem  - zwłaszcza dla opiekuna, który nie posiada specjalistycznej wiedzy. Często niezbędne jest wprowadzenie suplementacji, aby dostarczyć psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie powinniśmy zastanawiać się jakie mięso dla psa wybrać, a postawić na pełnoporcjowy pokarm gotowy.

Surowe mięso dla psa - zagrożenia

Jak wspomniano, żywienie psa surowym mięsem niesie za sobą poważne ryzyko mikrobiologiczne. Wirusem najczęściej spotykanym w surowym mięsie wieprzowym jest wirus choroby Aujeszky’ego. Surowe mięso może zawierać również bakterie: E. coli, Salmonella, Campylobacter czy Yersinia. Istnieje także ryzyko zarażenia tasiemcem i innymi pasożytami. Niebezpieczeństwo stanowią również kości podawane psu. Mogą prowadzić do złamania zębów, utknięcia kości w gardle czy niedrożności jelit. Ponadto podawanie surowego mięsa i podrobów wiąże się również z ryzykiem zatrucia pokarmowego, a także problemami trawiennymi.

Dieta BARF oparta głównie na surowym mięsie spotkała się z krytyczną opinią Światowej Organizacji Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt - WSAVA, wielu lekarzy weterynarii, a także organizacji dogoterapeutycznych. Nie jest to bezpieczny sposób żywienia naszego czworonoga.

Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa?

Jak powinno wyglądać żywienie psa? Czym w takim razie go karmić? Nie ma jednego pokarmu, który spełniałby wymagania żywieniowe wszystkich psów. Na wybór odpowiedniej karmy wpływa:

  • wiek zwierzęcia,
  • rasa,
  • masa ciała,
  • aktywność fizyczna, 
  • stan zdrowia.

Przyjmuje się jednak, że pokarm dla zdrowego i dorosłego psa powinien zawierać:

  • co najmniej 18% białka w suchej masie, 
  • co najmniej 5,5% tłuszczu w suchej masie. 

Niezbędne są również witaminy A, D, E, K i z grupy B, a także minerały: wapń, cynk, selen, fosfor, potas, sód, żelazo, mangan, jod, miedź, magnez oraz chlor. Dieta psa powinna opierać się na pełno porcjowym pokarmie. Dodatek mogą stanowić jedynie smakołyki stworzone z myślą o psach i ich potrzebach, jednak nie powinny one pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania zwierzęcia na energię pokarmową. 

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe