Jak sprawdzić, czy warto zarejestrować daną domenę?

  • 07.04.2021, 11:12
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Jak sprawdzić, czy warto zarejestrować daną domenę?
Jeśli szukasz domeny, którą chcesz zarejestrować, to do Twojej dyspozycji są dziesiątki, a nawet setki przeróżnych rozszerzeń. Większość klientów ma jednak konkretne oczekiwania i chce mieć do dyspozycji nazwę z daną końcówką. Niestety, ale nie można mieć pewności, że wolna będzie akurat ta, której szukamy, np. z rozszerzeniem .pl. W takich przypadkach pozostaje wybór innego albo odkupienie praw do domeny od abonenta.

Domena – jak ją sprawdzić?

Bez względu na to, czy chcesz zarejestrować dostępny adres, czy jednak interesuje cię odkupienie wybranej nazwy od innego abonenta, w każdym przypadku zdecyduj się na sprawdzenie domeny. Jest to rozwiązanie wręcz niezbędne, gdyż w przeciwnym wypadku możesz trafić na taki adres, który będzie ci utrudniać prowadzenie biznesu. Jak to możliwe? Otóż wpływ na to może mieć historia domeny – to, w jakiej działalności był on wykorzystywany, jak był pozycjonowany i nie tylko. Oto, co możesz zrobić, żeby upewnić się, że domena, która zwróciła twoją uwagę, jest tego warta:

  • Skontroluj domenę w Google – wystarczy wysłać do tej wyszukiwarki zapytanie o dany adres, aby dowiedzieć się, jakie serwisy były dotąd pod nim prowadzone. Możliwe, że adres wykorzystywano do nielegalnej działalności. Innym sposobem jest wpisanie w Google komendy site:adresstrony.pl. Możliwe, że wyszukiwarka nie wyindeksowała jeszcze wszystkich podstron serwisu i dostępne są kopie.
  • Sprawdź stronę w archive.org/web/ – w archiwum internetu widnieją informacje na temat tego, jaka witryna znajdowała się pod danym adresem nawet wiele lat temu. W ten sposób zdecydowanie łatwiej znajdziesz dane, które cię interesują niż przez wyszukiwarkę.
  • Zweryfikuj widoczność strony w Google – możesz do tego wykorzystać takie narzędzia, jak Senuto czy SemStorm. Zapoznaj się z tym, jak wygląda wykres widoczności. Jeśli domena nie została przedłużona, to wiadomo, że nagle nastąpił spadek jej widoczności. Zwróć jednak uwagę na to, czy nie doszło do tego dużo wcześniej – być może to była przyczyna rezygnacji abonenta z przedłużenia.
  • Skorzystaj z narzędzi do analizy linków prowadzących do strony – przydatne mogą okazać się np. ahrefs.com czy majesticseo.com. Zwróć szczególnie uwagę na parametry DR w pierwszym narzędziu i TF w drugim – świadczą one o sile domeny. Im wskaźniki te są wyższe, tym lepiej, gdyż łatwiejsze może być wtedy pozycjonowanie witryny w Google. W wielu przypadkach jednak parametry te nie przekładają się na silny autorytet domeny. Zerknij na anchory linków, które prowadzą do witryny – szczególnie zwróć uwagę na treści zagraniczne, m.in. w języku chińskim czy rosyjskim. Mogą one oznaczać, że serwis był linkowany przez boty spamujące i z tego wynikają wysokie wskaźniki, a w praktyce domena może stwarzać ogromne problemy w kampanii SEO.
  • Przeanalizuj znaczenie nazwy – czy na pewno rozumiesz, co ona oznacza? Czy dane słowo nie ma negatywnego wydźwięku w innym języku?

Jak zatem widzisz, warto poświęcić czas na dokładne sprawdzenie danej domeny. Z drugiej strony staraj się tego nie odkładać na później – adres może trafić do innego zainteresowanego. Pamiętaj również o tym, że obecnie nie ma możliwości rezerwowania domen .pl – jeśli interesuje cię dana nazwa, to natychmiast ją opłać. Dopiero wtedy będzie do twojej dyspozycji.

Wybór nazwy, która ma np. negatywną reputację w Google, może oznaczać, że zainwestujesz dużą kwotę w działania, które nie przyniosą żadnego efektu. Bardzo prawdopodobne, że pozycjonowanie takiego adresu możliwe będzie dopiero wtedy, kiedy zostanie wykonana czasochłonna i kosztowna praca mająca na celu przywrócenie domenie autorytetu, a to oznacza, że dłużej poczekasz na pozyskanie klientów tym kanałem.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe