Po Covid-19 czeka Cię rehabilitacja. Znamy szczegóły

  • 12.04.2021, 17:09 (aktualizacja 12.04.2021, 17:21)
  • Janusz Grajcar
Po Covid-19 czeka Cię rehabilitacja. Znamy szczegóły Obraz Jürgen Rübig z Pixabay Masaż wykonywany będzie według indywidualnych wskazań.
Trwa przygotowywanie programu kompleksowej rehabilitacji dla pacjentów, którzy chorowali na Covid-19. Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne.

W czym może pomóc rehabilitacja postcovidowa?
Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na Covid-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną.

Kto może wystawić skierowanie?
Świadczenia rehabilitacji Covid-19 będą realizowane na podstawie skierowania, które może wystawić pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą Covid-19. Może to być zatem zarówno lekarz rodzinny, lekarz specjalista jak i lekarz przy wypisie pacjenta ze szpitala.

Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z Covid-19. Lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników kilku badań:
•    RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby,
•    aktualna morfologia, OB, CRP (białko ostrej fazy),
•    EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby Covid-19.

Które placówki mogą zgłosić się do programu?
Na obecnym etapie w programie mogą uczestniczy placówki, które:
•    realizują stacjonarne świadczenia rehabilitacji leczniczej
•    realizują świadczenia leczenia uzdrowiskowego

Każdy z realizatorów musi być wpisany na wykaz podmiotów udzielających świadczeń covidowych oraz posiadać odpowiednią kadrę i wyposażenie, zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz opisem programu rehabilitacji, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę podczas leczenia.

Wykaz placówek poznamy, gdy tylko złożą one stosowne dokumenty. Chęć uczestnictwa w programie, placówki mogą przesyłać do NFZ od 12 kwietnia. Wykaz przedstawimy, gdy będzie kompletny, prawdopodobnie w ciągu kilku dni.

Jak długo będzie trwała rehabilitacja?
Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie Covid-19. O ostatecznym czasie trwania decydować będzie lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą.

Na jakie świadczenia mogą liczyć pacjenci w trakcie rehabilitacji?
Zakres świadczeń jest bardzo szeroki. Będzie ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta i obejmuje m.in.:
•    kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu,
•    opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe,
•    inhalacje indywidualne (solankowe - haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia,
•    terenoterapię, treningi marszowe,
•    balneoterapię – według indywidualnych wskazań, w tym: wodne kąpiele balneologiczne (o stopniowanej temperaturze), w szczególności kąpiele kwasowęglowe i/lub gazowe kąpiele CO₂ i/lub okłady z pasty borowinowej,
•    masaż – według indywidualnych wskazań,
•    hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań,
•    treningi relaksacyjne,
•    edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia,
•    leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań,
•    wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.

Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

Jak będą monitorowane postępy rehabilitacji?
Przez cały okres rehabilitacji pacjent będzie pod opieką lekarską i pielęgniarską. Personel medyczny stałe będzie również kontrolował postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie. O tym, czy pacjent doszedł do pełni sił dzięki rehabilitacji, decyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadza się na początku i na zakończenie leczenia.

Będą to:
•    test wysiłkowy na początku i na końcu leczenia (test na ergometrze rowerowym lub test na bieżni ruchomej lub test 6-minutowego marszu) z oceną tolerancji wysiłkowej,
•    ocena nasilenia duszności na początku i na końcu leczenia (w skali nMRC),
•    spirometryczna ocena czynnościowa układu oddechowego na początku i na końcu leczenia,
•    ocena stanu odżywienia (BMI oraz w skali NRS 2002 lub SGA) na początku i na końcu leczenia,
•    ocena funkcjonalnej (w skali Barthel) na początku i na końcu leczenia.

Kto finansuje rehabilitację?
Przyjęta stawka za każdy osobodzień rehabilitacji postcovidowej wynosi 188 zł. Koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 oraz budżetu państwa, z części której dysponentem jest minister zdrowia. Koszty tych świadczeń nie umniejszą zatem budżetu NFZ.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe