Piąta Perła dla Taurusa - tym razem za gołąbki

  • 03.10.2016, 15:26 (aktualizacja 04.10.2016, 12:20)
  • Admin Admin
Piąta Perła dla Taurusa - tym razem za gołąbki
Taurus został laureatem ogólnopolskiego konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów. Perła 2016 firma otrzymała za gołąbki podkarpackie z Pilzna; na zdjęciu podczas ich wyrobu.


Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym wyłonieni zostali laureaci finałów regionalnych. Drugi etap to wybór dokonany przez Krajową Kapitułę Konkursu, spośród produktów nominowanych w regionach. Główną Nagrodą jest Perła, wręczana podczas wielkiego finału. W tym roku odbył się on w trakcie Targów Smaki Regionów w Poznaniu. Ta tam odebrał ją Marcin Jarosz, zastępca dyrektora i jednocześnie syn prezesa i twórcy przedsiębiorstwa, Stanisława Jarosza.
To już piąta taka nagroda dla tej firmy za propagowanie regionalnych produktów. W poprzednich latach Taurus był nagradzany Perłą m.in. za szynkę swojską, golonkę podkarpacką oraz kiełbasę swojską.

G.Król
Obserwator Lokalny nr 40/2016

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe