Gigantyczne ceny za wywóz śmieci. Minister ma na to sposób

  • 15.04.2021, 12:54 (aktualizacja 16.04.2021, 16:57)
  • News4Media
Gigantyczne ceny za wywóz śmieci. Minister ma na to sposób iStock
Ceny za wywóz śmieci od długiego czasu szybują w górę, jednak PiS postanowił temu przeciwdziałać. Wysunął propozycję, aby zmienić przepisy, umożliwiając gminom dopłaty do systemu gospodarowania odpadami. Jednocześnie partia chce uchronić Polaków przed kolejnymi obciążeniami finansowymi z tego tytułu. Samorządy twierdzą jednak, że finalny koszt tej procedury i tak poniosą mieszkańcy.

Nawet 100 proc. więcej

W Warszawie, według nowego systemu naliczania opłat, za wywóz śmieci mieszkańcy zapłacą nawet o 100 proc. wyższą kwotę. Dzieje się tak odkąd stawki uzależnione są od zużycia wody w gospodarstwie domowym. Stolica nie jest wyjątkiem. Taka sytuacja ma miejsce również w innych polskich miastach. Obecne prawo skonstruowane jest w ten sposób, że odpowiedzialność za pokrycie kosztów gospodarki odpadami, gminy przerzucają na obywateli. Rząd chce zmienić przepisy, aby zaprzestały one blokowania dopłat ze strony urzędów. Resort klimatu zaproponował również, aby ustanowić maksymalną stawkę , jaką będzie można ująć na ten cel w czynszach.

Nie ma winnego

„Zaproponowałem zmiany ustawowe chroniące polskie rodziny. Wprowadzamy 3 stopniowe progi maksymalne w metodzie 'od wody', w gospodarce odpadowej” – zakomunikował na swoim Twitterze Jacek Ozdoba, sekretarz stanu ministerstwa klimatu. Mają to być odpowiednio: 40, 91 i 120 zł. Przekroczenie tych kwot miałoby powodować deficyt, za którego pokrycie odpowiedzialne będą gminy. 

Samorządy są przeciwne

Twierdzą bowiem, że ostatecznie to mieszkańcy poniosą koszty całej procedury. Podkreślają, że budżet nie jest gumowy, dlatego pieniądze na pokrycie gospodarki odpadami pozyskane będą kosztem innych projektów. Trzeba będzie zatem zrezygnować z realizacji części zaplanowanych inwestycji, które mogą być priorytetowe z perspektywy samych obywateli. Niektórzy uważają również, że obecnie obowiązujące przepisy są pewnego rodzaju fikcją, bo część gmin wspiera finansowo ten segment gospodarki.

Wyższe kaucje dla przedsiębiorców

Samorządowcy proponują, aby poszukać rozwiązania u źródła. Sugerują obciążenie wyższymi opłatami producentów, którzy nie dbają o to, aby ich opakowania można było poddać recyklingowi. Tzw. opłata produktowa funkcjonuje w Polsce od 2014 r. i obowiązuje każdego przedsiębiorcę wprowadzającego na rynek opakowania. Obecnie wynosi ona od 0,30 zł do 2,70 zł za każdy kilogram, w zależności od surowca, z którego są wykonane. Takie rozwiązanie miałoby odciążyć budżety gmin oraz samych mieszkańców.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ekonomista
ekonomista 16.04.2021, 19:15
No to wymyślili samorządowcy - jak się obciąży producentów opakowań opłatami to ciekawe kto to pokryje? No my w sklepach...

Pozostałe