Alergie pokarmowe - jakie są najczęstsze uczulenia na pokarmy?

  • 16.04.2021, 12:18
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Alergie pokarmowe - jakie są najczęstsze uczulenia na pokarmy?
Alergie pokarmowe mogą występować zarówno u dorosłych, jak i u małych dzieci. Bardzo ważne jest rozpoznanie, jakie produkty dokładnie nas uczulają - dzięki temu możemy wykluczyć je z diety, a tym samym wyeliminować źródło problemu. Poznaj najczęściej występujące alergie oraz dowiedz się, w jaki sposób alergicy mogą ułatwić sobie życie.

Jakie pokarmy uczulają najczęściej? 

Każda osoba uczulona reaguje inaczej na pewne rodzaje produktów lub grupy pokarmów. U jednych spożycie alergenu skończy się wysypką na ciele, inni zaś mogą doznać nawet wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi poważne zagrożenie dla życia. Bycie alergikiem nie oznacza, że musimy rezygnować z najczęściej uczulających pokarmów, jednak warto spożywać je z umiarem i ostrożnie wprowadzać do diety - dotyczy to głównie małych dzieci. Statystyki medyczne pokazują, że najczęściej uczulają produkty takie jak: 

  • orzechy laskowe, 
  • truskawki, 
  • owoce cytrusowe, 
  • kakao, 
  • produkty pochodzenia zwierzęcego - mleko, miód czy też jajka. 

Jak potwierdzić alergię? 

Reakcja uczuleniowa po spożyciu alergenu nie musi wystąpić od razu. Czasami mija nawet kilka godzin do czasu, gdy pojawią się objawy uczulenia. Dlatego też na własną rękę bardzo trudno zdiagnozować, co tak naprawdę nas uczula. Mogą w tym pomóc specjalistyczne testy punktowe, bądź te wykonane bezpośrednio z krwi. Pierwsza metoda polega na nałożeniu kropli płynu zawierającego alergen na skórę i nakłuciu jej w tym miejscu. Jeśli na powierzchni skóry pojawi się zaczerwienienie lub bąbel, to jesteśmy na dany produkt uczuleni. Testy z krwi są o wiele prostsze - wystarczy tylko zgłosić się na jej pobranie, natomiast samo testowanie odbywa się już w laboratorium. Przed zgłoszeniem się na test nie powinniśmy zażywać leków antyhistaminowych, które mogą zafałszować wyniki, które podawane są najczęściej w sześcio- lub dziesięciostopniowej skali. Im wynik bliższy zeru, tym słabsza będzie reakcja alergiczna naszego organizmu. Im zaś wynik wyższy, tym groźniejszy jest dla nas dany alergen. 

Jak radzą sobie alergicy? 

Jeśli testy diagnostyczne wykażą, że jesteśmy na coś uczuleni, to powinniśmy wykluczyć dany produkt z naszej diety. Jest to jedyny sposób na uniknięcie kontaktu z alergenem, a tym samym wystąpienie objawów niepożądanych. Pamiętajmy, że uczula nie tylko spożywanie surowych produktów. Przykładowo jeśli jesteśmy uczuleni na białko mleka, to powinniśmy unikać wszelkich wyrobów z jego dodatkiem. Alergicy znajdują jednak sposoby na to, aby nie zastanawiać się nad tym składem spożywanych posiłków. Jednym z nich jest dieta pudełkowa, która przeznaczona jest specjalnie dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie pokarmowe. Jadłospis układany jest przez dietetyka, który wyklucza potrawy czy składniki, które mogłyby uczulić klienta. Zamówienie gotowych dań w postaci diety pudełkowej jest szczególnie wygodne w przypadku, gdy cierpimy wiele rodzajów alergii pokarmowych, a tym samym uczula nas więcej produktów. Alergicy powinni także pamiętać, aby zawsze będąc w odwiedzinach u znajomych lub w restauracji zapytać o skład potraw.  

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe