Trzynastka do Paszczyny, siedemnastka do Korzeniowa. A która linia do Twojej miejscowości?

  • 16.04.2021, 14:24 (aktualizacja 19.04.2021, 10:19)
  • Janusz Grajcar
Trzynastka do Paszczyny, siedemnastka do Korzeniowa. A która linia do… Paweł Wołowiec w pracy magisterskiej opracował koncepcję transportu zbiorowego dla powiatu dębickiego.
Pandemia koronawirusa skutecznie torpeduje kolejne spotkania w sprawie transportu zbiorowego, które są planowane w Starostwie Powiatowym w Dębicy.

Pierwsze było zaplanowane na koniec lutego, ale wtedy nie mógł na nie dotrzeć reprezentant Związku Powiatowo-Gminnego z Jasła. Jego obecność była bardzo ważna, bo miał się podzielić z naszymi burmistrzami i wójtami doświadczeniami z funkcjonowania tego podmiotu. Nie mógł też przybyć na początku kwietnia, a starosta Piotr Chęciek rozważa teraz możliwość zorganizowania dyskusji on-line.

Zanim jednak nasi włodarze zaczną dyskutować, mogą zapoznać się z koncepcją transportu zbiorowego, którą w pracy magisterskiej opracował Paweł Wołowiec. Autor zapewnia też, że może ją udostępnić zainteresowanym.

- Moja praca inżynierska również dotyczyła komunikacji, lecz w samej Dębicy. W magisterskiej poszerzyłem obszar na cały powiat, ponieważ interesował mnie pomysł utworzenia związku powiatowo-gminnego - tłumaczy.

Paweł Wołowiec podaje w niej wszystkie wymogi, które powinny spełnić gminy, by taki podmiot powołać do życia. Później daje zaś konkretne wskazówki co do jego funkcjonowania. Jako rekomendowany wariant przy wyborze operatora wskazuje możliwość zawarcia bezpośredniej umowy z MKS Dębica na dziesięć lat.

- Za jego wyborem przemawia fakt posiadania wieloletniego doświadczenia w świadczeniu usług transportowych na rzecz miasta Dębica i gmin ościennych, dysponowanie w większości niskopodłogowymi autobusami oraz dobrze rozwinięte zaplecze techniczne zajezdni, zlokalizowanej na terenie miasta - wyjaśnia Paweł Wołowiec.

Ale i tak jego tabor byłby niewystarczający. Konieczne więc byłoby kupno 15 niskopodłogowych autobusów klasy Maxi (12 m długości) lub midi (10 m długości) oraz czterech klasy mini (do 8 m długości) i czterech używanych autokarów turystycznych. Te ostatnie do przewozu uczniów.

Ważne jest też stałe uzupełnianie infrastruktury przystankowej i zakup dziesięciu elektronicznych tablic informacyjnych do zamontowania przy przystankach z największym obłożeniem. Wszystkie kasowniki i kasy fiskalne powinny być, jego zdaniem, przystosowane do płacenia kartą.

Powiat podzielił na trzy strefy. To one determinowałyby ceny biletów. W strefie 0 znalazło się miasto Dębica, w pierwszej gminy Dębica i Żyraków, a w drugiej wszystkie pozostałe. Koszty jednorazowych biletów wycenił od 1,6 zł do 6,2 zł w zależności od strefy i czasu przejazdu. Sugeruje też wprowadzenie do sprzedaży 24-godzinnych, tygodniowych, miesięcznych, trzymiesięcznych i rocznych.

Wszystkie gminy muszą być gotowe na dopłacanie do nierentownych linii. Paweł Wołowiec sugeruje utworzenie 22 tras. W jego pracy wszystkie są dokładnie opisane. Autobusy jeździłyby do Straszęcina (linia nr 3), Czarnej (5), Pustkowa (11), Pustkowa-Osiedla (12), Paszczyny (13), Laskowej (14), Stobiernej (15), Starej Jastrząbki (16), Zasowa (17), Korzeniowa (18), Braciejowej (19), Lipin (20), Jodłowej (21) i Brzostku (22). Pozostałe zaś zapewniały obsługę pasażerów w Dębicy.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Józef S.
Józef S. 17.04.2021, 11:06
Proponuję, aby Pan Paweł założył firmę transportową i woził pasażerów za 1.6 zł.
15 autobusów niskopodłogowych .... rozumiem nowych.....to jakieś 15 milionów złotych. Tablice to następne setki tysięcy złotych, to samo biletomaty. Do tego ta ilość linii i kursów...a wszystko z biletów po 1.6 zł maks 6 zł.
No tak Pan Paweł na to specjalnie uwagi nie zwraca bo wg niego samorządy powinny dopłacić. A czy Pan Paweł wie z czego???
Ano z podatków czyli z naszej kieszeni.
Taka to wspaniała koncepcja. Autobus na każdym rogu i w każdej miejscowości. Zwykle pusty bo widzę jak jeżdżą w tej chwili, a za to wszystko miliony z naszej kieszeni.
Najpierw niech drogi i chodniki zrobią. Później kanalizację i wodociąg bo nie wszyscy mają a nie jakieś mrzonki o transporcie za miliony.
Olek
Olek 18.04.2021, 10:25
Powiedz to pan nieposiadającym samochodu,z rożnych przyczyn niezależnych,ekonomicznych czy zdroworozsądkowych. Transport publiczny to podstawowa sprawa w dobrze zarządzanych powiatach i gminach. Ślepa uliczka to właśnie liczenie na to,że każdy kupi sobie samochód. A na wodzie i bez ubezpieczenia to one jeszcze nie jeżdżą.
Józef S.
Józef S. 18.04.2021, 11:39
Ja nie kwestionuję potrzeby funkcjonowania transportu publicznego, wskazuje jedynie powiązanie oczekiwań wobec niego z kosztami jakie generuje.
Rozumiem, że powinny być autobusy dla dzieci szkolnych czy do szpitala dla osób starszych, ale na 2 zmianę do tzw "Stomilu" w soboty i niedziele to zdecydowana przesada, a taką dyskusję ostatnio widzialem na fb.
Natomiast mój wpis dotyczył kompletnie abstrakcyjnej koncepcji Pana Pawła, ktorej wdrożenie kosztować by musiało kilkanaście milionów na start i kolejne kilka rocznie. Kto miałby za to płacić i z czego ? Samorządy obciążone oświatą czy szpitalem w przypadku powiatu?
Bądźmy realistami. Ustalmy minimum niezbędne dla każdej miejscowości i na tej bazie działajmy a nie jakieś wielkomiejskie systemy transportowe.
nic nie wiem
nic nie wiem 18.04.2021, 16:27
Ale te autobusy istnieją, nie potrzeba kupna nowych, można też poza MKS być obsługiwane przez autobusy innych przewoźników ale w tym samym standardzie.
Ale chyba na początek muszą dogadać się samorządy.
Józef S.
Józef S. 18.04.2021, 22:04
Z tym, że wg Pana Pawła jest ich za mało na powiat i trzeba jeszcze 15. Mks moglby byc operatorem bez przetargu bo jest spolka miejska ktora by ewentualnie byla uczestnikiem porozumienia. Inny przewoznik musi byc wybrany w przetargu. Poza tym z tego co pamietam mks byl zdecydowanie za drogi dla gminy debica wiec czemu teraz mialaby sie na niego zgodzic. To wszystko nie jest takie proste szczegolnie w czasie epidemii kiedy drastycznie spadly dochody samorządów, a mieszkancy oczekuja drog i chodnikow.
Zaden samorzad w naszym powiecie nie zaplaci miastu stawki jaka burmistrz żądał od gminy debica.
Zgoda ze musza sie samorzady porozumiec ale wszystko rozbija sie o pieniadze ktorych nie ma.
Wg mnie poerwsza sprawa to ustalenie niezbednych polaczen szkieletowych w kazdej gminie. Druga to ustalenie realnej ceny za bilet a nie jakies 1.6 zl jak posze Pan Paweł. Trzecia gminy musza miec poeniadze w budzetach. Czwarta przestac realizowac anstrakcyjne oczekiwania ze kazdy mieszakniec ma dojechac do pracy. Niewazne gdzie i na ktora zmiane.
So
So 19.04.2021, 16:49
Tak, MKS jest za drogi dla gminy, Ogro-trans był tańszy i wszyscy wiemy jak to się skończyło, MKS daję gwarancję co do jakości połączeń i taboru, w przeciwieństwie do rozkładu ogro-transu który nie jeździ bo się nie opłaca i "taboru" Monisu który wyposażył swoje Autosany H9 w zasłonę dymną
nic nie wiem
nic nie wiem 19.04.2021, 13:10
Ceny za przejazdy to pole do kalkulacji / realnej /. Ale wykluczenie komunikacyjne jest faktem. Może jednak należy dokonać konkretnego przeglądu budżetów i wynikających z przepisów obowiązków ciążących na samorządach.
@
@ 17.04.2021, 14:54
Transport zbiorowy nie ma być samofinansującym lub przynoszącym zysk, bo nie taki jest jego cel. Ma służyć mieszkańcom.
***
*** 18.04.2021, 18:05
A widzicie, że 'obiecanki cacanki" kandydatów na urzędy, a potem "obywatelu radź sobie sam"!
Monika Dydo
Monika Dydo 16.04.2021, 23:08
Brawo panie Paweł...wszystko fajnie gdyby pana mrzonki tzn chcialam powiedzieć praca nie byly tak bardzo oderwane od rzeczywistości. Bowiem wszystko rozbija się o politykę na szczeblu gminnym. Z resztą szkoda gadać.. wójt i burmistrz nie są w stanie się dogadać i tyle... Obaj zrzucają na siebie wine za brak połączenia z niektórymi miejscowościami z terenu powiatu. Z resztą gdyby pan chciał więcej info to proszę o kontakt w komentarzu
Dawid
Dawid 16.04.2021, 21:27
Moim zdaniem przede wszystkim powinni wprowadzić biletomaty samoobsługowe z możliwością płatności kartą, co by bardzo usprawniło zakup biletów i odciążyło kierowców, a także ułatwiło zakup biletów pasażerom
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.04.2021, 15:35
A czy południowa część miasta (ulica Tetmajera do końca pod las - autobus klasy mini) będzie kiedykolwiek uwzględniona w koncepcji transportu zbiorowego?
Czy też jednak ta część miasta już na zawsze będzie wykluczona komunikacyjnie?
Monika Dydo
Monika Dydo 16.04.2021, 23:10
W mniemaniu włodarzy to nie jest miasto. Płać podatek jak się należy ale i tak będziesz ze wsi na Tetmajera
gonia
gonia 16.04.2021, 17:14
tam to chyba tylko Jipem i kładem a nie autobusem
Tetmajer
Tetmajer 17.04.2021, 08:51
Minibus mógłby kursować chociaż dwa, trzy razy dziennie dla dzieci do / ze szkoły. Skoro śmieciarki bez problemu dojeżdżają to i minibus dojedzie. No ale jeżeli ktoś tutaj nie mieszka to uważa że tu nie trzeba transportu.
ichacha
ichacha 16.04.2021, 20:20
Ewentualnie kuń

Pozostałe