Na budowę nowego mostu potrzeba 70 mln zł

  • 19.04.2021, 00:08
  • Tomasz Ratuszniak
Na budowę nowego mostu potrzeba 70 mln zł
Dla porównania ten łączący Dębicę ze Straszęcinem kosztował około 29 mln zł.

Na pogarszający się stan wybudowanego w latach pięćdziesiątych mostu łączącego Dębicę z Zawierzbiem zwracał uwagę podczas jednej z ostatnich sesji radny powiatowy Paweł Jarosz. Nie był zresztą pierwszym, bo w przestrzeni publicznej co rusz pojawiają się głosy o potrzebie budowy nowej przeprawy w tym miejscu.

Tomasz Pyzia, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych przyznaje, że nowy, a przede wszystkim szerszy most byłby tam wskazany, ale stanu tego, z którego kierowcy i piesi korzystają obecnie, też nie należy, jego zdaniem, demonizować.

- Ten most był przebudowywany i wzmacniany jakieś piętnaście lat temu i jego stan jest przyzwoity. Choć trzeba przyznać, że stanowi wąskie gardło komunikacyjne - zauważa.

Rozmiary nowego mostu, który obecnie jest w fazie projektowania, pozwoliłyby jednak na pozbycie się korków w tej części miasta. Projekt, jak twierdzi Tomasz Pyzia, zakłada budowę mostu o trzech pasach ruchu po 3,5 metra każdy, z chodnikami i ścieżką rowerową. Przebudowie musiałoby zostać poddane też skrzyżowanie al. Jana Pawła oraz ul. Kościuszki i Kosynierów. Jeden z pasów byłby prawoskrętem pozwalającym na ominięcie ronda i zjazd na al. Jana Pawła. Sam most byłby 1,5 razy szerszy od mostu na Straszęcin. Koszt budowy to około 70 mln zł.

- Takiej inwestycji jeszcze chyba nie było w powiecie po reformie administracyjnej - zauważa Tomasz Pyzia.

Dodaje, że udźwignięcie kosztów tego rzędu możliwe byłoby tylko w ramach montażu finansowego, który sprawdził się w przypadku łącznika autostrady. Złożyły się na niego dotacja unijna, krajowa i pomoc marszałka.

Ale finansowanie to nie jedyny problem. Pozostaje jeszcze kwestia paraliżu komunikacyjnego. Wszystko przez to, że nowego mostu nie można budować obok starego, jak na granicy Dębicy i Straszęcina, ale trzeba w śladzie tego istniejącego.

Na znalezienie optymalnego rozwiązania urzędnicy mają jednak jeszcze trochę czasu. Pod warunkiem, że jest tak jak mówi Tomasz Pyzia i staremu nic nie zagraża.

Przeczytaj również: Planują przebudowę 17 przejść dla pieszych w powiecie. W tym 5 w Dębicy

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hahaha
hahaha 19.04.2021, 17:05
Przyjda wybory beda sie przescigac w obietnicach kto wiekszy most wybuduje a narazie trzeba jezdzic po starym i cieszyc sie ze taki jest.
de
de 19.04.2021, 15:35
Zastępca zastępcy wytyczy mu szlak...
krzys
krzys 19.04.2021, 07:15
to zasluga burmistrza miasta Debica ? napewno to wymodli

Pozostałe