Naprawią im sztandar i zapewnią transport na uroczystości

  • 22.04.2021, 23:07
  • Tomasz Ratuszniak
Naprawią im sztandar i zapewnią transport na uroczystości Przedstawiciele dębickiego koła Związku Sybiraków: Zygmunt Batorski, Jerzy Godzisz i Maria Aktyl.
Dębiccy Sybiracy będą mogli liczyć na pomoc gminy Dębica. Tak przynajmniej deklaruje wójt.

- Bardzo nas to miło zaskoczyło, bo o pomoc nie prosiliśmy, nigdy nie prosimy, a wójt Rokosz sam nam ją zaproponował - mówi Jerzy Godzisz, wiceprezes dębickiego koła Związku Sybiraków.

Choć o konkretach nie rozmawiał z wójtem, który z uwagi na pandemię pracuje zdalnie, ale z jego zastępcą Markiem Mikrutem. Ten przyznaje, że współpraca z Sybirakami jest dla niego szczególnie ważna z uwagi na ich wiek i to co przeżyli.

- Uważam, że ludzi, którzy przeszli przez Sybir powinno się docenić. Szczególnie że jest ich już coraz mniej - twierdzi wicewójt.

Dodaje poza tym, że propozycje pomocy, które przedstawił mu Jerzy Godzisz, nie wymagają wielkich nakładów finansowych. Wśród nich jest odnowienie sztandaru, który trzeba wyczyścić i pozszywać. Gmina wyłoży na to pieniądze pod warunkiem, że związek znajdzie wykonawcę tej usługi i przedstawi jej wycenę. Wznowiona zostanie również publikacja zawierająca wspomnienia dębickich Sybiraków. Bo jak twierdzi Jerzy Godzisz, nakład, który wypuściło Muzeum Regionalne w Dębicy, dawno się już wyczerpał. Urzędnicy zastanowią się także nad upamiętnieniem zesłańców poprzez nadanie ich imienia ulicy lub placówki.

- Poza tym to są takie drobne prośby, jak bezpłatny wstęp na basen w Latoszynie, czy choćby przekazanie biurek i stołu, które nie będą nam już potrzebne. Na pewno takie znajdziemy - deklaruje Marek Mikrut.

Sybiracy będą mogli też liczyć na gminę, kiedy potrzebować będą transportu na różne uroczystości. A to dla nich szczególnie ważne.

- Zaproszenie wysłać łatwo, tylko nikt się nie zastanawia, że ci ludzie jakoś muszą tam dotrzeć i jeszcze wziąć ze sobą sztandar. A to w większości osoby po osiemdziesiątce - tłumaczy wiceprezes dębickiego koła.

Tym bardziej cieszy się, że znalazł się samorząd gotowy wspomóc ostatnich już zesłańców na Sybir.

Przeczytaj również: To najważniejsza książka dla historii tego miasta

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mm
mm 23.04.2021, 07:20
To naczelny kombatant Małozięć nie był w stanie pomóc Sybirakom jako wiceburmistrz?
???
??? 24.04.2021, 10:27
Przecież za młody na kombatanta.
pablito
pablito 24.04.2021, 13:12
E tam, wiceprezesem jest AK tarnowskiego. Politycznie się ładnie na tym buduje. Ale jak on to godzi z Michoniem i resztą?
rodzic
rodzic 23.04.2021, 10:20
Zajęty "reformowaniem" oświaty tak, że musi konferencje prasowe robić z połajankami dla tych, co śmieli wyciągnąć jego zamiary na światło dzienne.
mieszkaniec
mieszkaniec 23.04.2021, 06:58
żal to czytac wójt zamiast z prywatnych środków poratować to tradycyjnie ma gest ale za urzędowe czyli podatników czyli niczyje !! i jeszcze mu należy się gloria i chwała
jan
jan 24.04.2021, 08:22
Tak jest z kazda akcją gminną my placimy oni sie obwieszaja orderami jeszcze nam wciskajac kit ze to dla naszego dobra.

Pozostałe