Zwolnień w szkołach nie będzie

  • 23.04.2021, 10:15 (aktualizacja 23.04.2021, 13:11)
  • Grzegorz Król
Zwolnień w szkołach nie będzie Maciej Małozięć (z prawej) zapewnił, że żaden pracownik szkół i przedszkoli pracy nie straci. Z kolei Mariusz Szewczyk (z lewej) podkreślił, że dobro dzieci leży mu na sercu.
O godzinie 9 w Urzędzie Miejskim rozpoczęła się konferencja prasowa zwołana przez burmistrza Mariusza Szewczyka. Jednym z tematów na niej omawianych była sytuacja w oświacie.

A to, że nie jest ona łatwa wiadomo od dawna. Nie ukrywał tego dzisiaj również wiceburmistrz Maciej Małozięć, który właśnie za tematy związane z oświatą w mieście odpowiada.

- Ale pojawiło się w przestrzeni publicznej także wiele fake newsów. Pojawiły się one w ubiegłym roku, ale i teraz. W mojej ocenie ma to na celu zdeprecjonowanie władz miasta, jak i zantagonizowanie społeczeństwa - podkreślał Maciej Małozięć.

Wyjaśnił również, że rozmawiał z przedstawicielami związków zawodowych - zarówno z Solidarnością, jak i Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, którzy są zdziwieni nagonką na oświatę. Ale najważniejszą informacją, jaką można było usłyszeć podczas konferencji, była deklaracja Macieja Małozięcia odnośnie zwolnień w szkołach, czy przedszkolach, o których od tygodni w środowiskach oświatowych i nie tylko się mówi.

- Nikt z pracowników nie straci pracy - powiedział wiceburmistrz.

Dopytywany, czy chodzi tylko o nauczycieli, czy też pracowników obsługi raz jeszcze podkreślił: nikt pracy nie straci. Nie ma w planach również łączenia klas, czy łączenia przedszkoli ze szkołami. O likwidacji którejkolwiek z placówek także nie ma mowy. Maciej Małozięć potwierdził, że takie pomysły, które miałyby przynieść oszczędności pojawiły się w audycie przygotowanym przez firmę zewnętrzną, ale udało się znaleźć również inne rozwiązania, które pozwolą oszczędzić pieniądze. To m.in. wewnętrzne przesunięcia, czy też przejście na emeryturę tych pracowników, którzy mogą to zrobić.

- Nie będziemy na ich miejsce zatrudniali nowych - dodaje wiceburmistrz.

O spokój wokół spraw związanych z oświatą apelowała podczas konferencji radna Marta Czekaj, która jest przewodniczącą Komisji Oświaty. Powiedziała, że wszystko wyjaśni się w sierpniu i wtedy każdy będzie mógł przekonać się, że informacje m.in. o zwolnieniach są nieprawdziwe.

Zarówno ona, jak i burmistrz Mariusz Szewczyk podkreślali, że dobro oświaty, ale przede wszystkim dzieci leży im na sercu.

Czytaj także: Prowadzą zbiórkę na zakup ławek. Pomóc może każdy

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
plus
plus 25.04.2021, 11:34
Większość komentarzy to nic innego jak bicie piany. Prawda jest taka że dla dobra społeczności lokalnej trzeba działania dostosowywać do aktualnej sytuacji, w tym demograficznej. Jest dla mnie oczywiste że należy zlikwidować przynajmniej jedną szkołę podstawową w naszym mieście dostosowując ich ilość do potrzeb. W persepktywie to korzyści zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.
Radny Cebula, którego niektóre pomysły trzeba pochwalić, brnie niestety często w stricte polityczne potyczki, a temat oświaty jest jednym z przykładów takiego postępowania. Szkoda że tyle pary idzie w gwizdek na takie harce.
plus ujemny
plus ujemny 25.04.2021, 12:44
Czyli potwierdzasz Plusie, że Szewczyk z ekipą tak na prawdę to chcą jakąś szkołę zlikwidować? Skandal!
plus
plus 25.04.2021, 13:33
Ja nic nie potwierdzam, bo nie mam takiej wiedzy. Piszę o swoich przemyśleniach.
@
@ 24.04.2021, 12:58
A może jednego wice mniej?:Wszak są dyrektorzy ds.oświaty, sportu, kultury i czegoś tam jeszcze. Dyrektorzy poradzą sobie że szkołami bez " czapy" urzędniczej.
woźna
woźna 24.04.2021, 18:16
A ktoś tym wszystkim powinien zarządzać. Szewczyk jakby był nieobecny w tym wszystkim. A powinien wziąć odpowiedzialność za ten chaos i degrengoladę.
kamil nowak
kamil nowak 24.04.2021, 18:05
W punkt!
co się dzieje?
co się dzieje? 23.04.2021, 22:30
Czytam i nie wierzę,
1. Pani Marta Czekaj mówiła miesiąc temu, że trzeba szukać oszczędności w oświacie, dziś zapomniała o tym i mówi, że to był hejt,
2.Pan Małozięć mówi, że nie będzie łączenia klas, a co zapomniał, że niezgodnie z prawem zresztą takie klasy były łączone w SP nr6?
3. Nie ma być zwolnień, to proszę upublicznić stany z arkuszy w tym roku i poprzednim.
4. Oszczędności mają być bo na emerytury przejdą Ci, co nabyli uprawnienia. Jesli nawet przejdą, to dostaną 3 miesięczne odprawy i często także dodatkowo 6 miesięczne z racji tzw. artykułu 20, więc pierwsze efekty oszczędności pojawią się dopiero w przyszłym roku. W tym będą większe wydatki.
5. I to jest hit: likwiduje się klasy sportowe, język niemiecki w kladach 4, 5 i 6 a nauczycielom w styczniu wypłaca się tzw 14.
Czy nie lepiej, żeby nauczyciele przepracowali te godziny a dzieci miały albo wf albo język niemiecki?
6. Zabrania się przyjmowania dzieci spoza miasta, stąd spada liczba uczniów, mniejsze klasy ale i mniejsze wpływy z subwencji.
Państwo pedagodzy, gdzie Wy macie rozum, że pozwalacie na takie zagrywki kosztem uczniów, rodziców w końcu Was i Waszych rodzin.
I pan Burmistrz, który mówi tak, żeby nic nie mówić, co najwyżej kupić czas.
Ciekawy jestem, czy Szanowna redakcja to opublikuje, wątpię, ale pozdrawiam
nauczyciel
nauczyciel 26.04.2021, 09:40
Ładnie brzmi "zwolnień nie będzie", za to wielu nauczycieli nie będzie miało przedłużonej umowy. Więc owszem zwolnień nie będzie, ale pracę wielu ludzi straci.
pomoc kuchenna do redukcji
pomoc kuchenna do redukcji 26.04.2021, 12:11
Brawo! Kolejny dowód na to, że na tej konferencji oszczędnie prawdą dysponowano!
Nie nauczyciel
Nie nauczyciel 24.04.2021, 13:18
Pytasz, gdzie pedagodzy mają rozum pozwalając na takie zagrywki kosztem uczniów, rodziców ....? Odpowiem Ci. Wtedy, gdy nauczyciele walczyli o poprawę stanu oświaty wylewał się na nich hejt. Nazywani byli nierobami, nieukami, proponowano im, żeby się zwalniali i zatrudniali na kasie w Biedronce itp. Nie mogli liczyć na wsparcie większości rodziców. Więc teraz to wy rodzice i uczniowie walczcie. Do boju !!!! A nauczyciele Wam pokibicują.
co się d zieje2
co się d zieje2 24.04.2021, 16:37
Wiesz, skoro tak mówili, to chyba jednak mieli rację. Bo to Wy najwięcej pedagodzy stracicie, nie widzisz tego? Inna sprawa, że nauczyciele to główny elektorat wyborczy burmistrza,
ekonomista edukacyjny
ekonomista edukacyjny 24.04.2021, 13:13
W punkt!
#
# 24.04.2021, 12:52
Zwolnić wiceburmistrza, i będzie oszczędność. Jest dyrektor ds. oświaty, sportu, kultury i czegoś tam jeszcze.Dyrektorzy szkół poradzą sobie bez takiej " czapy" urzędniczej.



ekonomista edukacyjny
ekonomista edukacyjny 24.04.2021, 18:08
Także w punkt!
Logan
Logan 23.04.2021, 15:14
A to dziwne, bo Ja słyszałem o łączeniu klas w jednej ze szkół.
rodzic
rodzic 24.04.2021, 18:17
Potwierdzam, jako rodzice nawet pisma w tej sprawie pisaliśmy a w OL wprost się dyrektor szkoły wypowiadał!
Tak
Tak 23.04.2021, 21:50
I ja też.
Odpowiedź
Odpowiedź 23.04.2021, 17:17
No właśnie było mówione na konferencji o fake newsach to może jeden z nich?...
nikt2
nikt2 24.04.2021, 13:32
Fejk niusem była chyba ta konferencja. Radny Cebula na fejsie przekazał jak Szewczyk tłumaczył się w RIO z planowanych oszczędności w szkołach:

"Działania oszczędnościowe będą ujęte w projektach organizacyjnych szkół i przedszkoli na rok szkolny 2021/2022 sporządzonych przez dyrektorów tych placówek oświatowych i będą polegać na: łączeniu oddziałów w szkołach podstawowych, zmniejszeniu liczby oddziałów przedszkolnych w szkołach (zerówek), ustaleniu stałych godzin pracy świetlic szkolnych z wyłączeniem godzin zajęć lekcyjnych (przerwa w pracy świetlic od godz. 8-12), ograniczeniu dodatkowych lekcji języka niemieckiego, zmniejszeniu etatów w bibliotekach szkolnych, doradcy zawodowego, pedagogów i psychologów w szkołach, wprowadzeniu nowego harmonogramu pracy oddziałów przedszkolnych z ograniczeniem pracy w godzinach porannych i popołudniowych z dostosowaniem do liczby dzieci pozostających pod opieką, ograniczeniu etatów obsługi w szkołach i przedszkolach, zmniejszeniu podstawowej kwoty dotacji dla placówek niepublicznych ze względu na mniejsze koszty funkcjonowania przedszkoli miejskich oraz na zmniejszeniu kosztów czynszu najmu pomieszczeń dla biblioteki pedagogicznej w związku ze zmianą jej lokalizacji."

No to ma teraz Małozięć zagryche.
nikt
nikt 24.04.2021, 11:05
Oto wpis Pana Cebuli - radny
Niektórzy w ratuszu może pomyśleli, że jak generalnie zapadnie cisza, przyjdzie Wielkanoc, zaraz potem majówka a sesji rady nie będzie to wdrażane w dębickiej oświacie "wizje" powolutku się ziszczą.
Otóż nie. Ten głos to tylko jeden z wielu jakie do mnie i innych radnych docierają. Jedne anonimowo - inne jawnie. Decydenci próbujący siłowo przeprowadzić kosztowne (w wymiarze edukacji dzieci, zatrudnienia nauczycieli/pracowników oświaty i nie tylko) operacje w dębickiej oświacie muszą mieć świadomość, że takie działania, realizowane w taki sposób nie rozejdą się po kościach. Rodzice mający na uwadze dobro swoich dzieci potrafią wiele i nie ma się co im dziwić, że o to dobro swych pociech chcą zadbać.
Mimo wszystko mam minimalną dozę nadziei, że opamiętanie niektórym przyjdzie. Inaczej pozostanie im żyć z piętnem grabarzy dębickiej oświaty - już w kuluarach im nadawanym przez rodziców, nauczycieli.
do nikt
do nikt 24.04.2021, 13:15
I co z tego wpisu wynika? Kolejny ból, że kolega nie został burmistrzem i a jego samego odwołali z przewodniczącego? Naprawdę myślisz, że jakby był burmistrz z pisu to wszystkie problemy byłyby rozwiązane? Bo ja myślę wręcz przeciwnie. Popatrz na miasta gdzie rządzi pis, wszystko czego się dotknął rozwalają.
fakty
fakty 24.04.2021, 18:07
Proszę bardzo - Stalowa Wola ciągle nowe inwestycje, milionowe dotacje. Chełm to samo i do tego obniżyli stawki za wodę i śmieci!
mity
mity 26.04.2021, 08:31
Stalowa Wola? 200 mln zadłużenia. To jest właśnie to czego należy się obawiać po tych ludziach.
fakty
fakty 26.04.2021, 12:10
Coś na Chełm brakło argumentów. A Stalowa miała się walić już w tamtej kadencji i coś ruin nie widać. Popatrz lepiej na długi jakich narobił Szewczyk przez te swoje "rządy" - prawie 50 banek!
emeryt
emeryt 23.04.2021, 14:42
w szkołach emerytów sie pozbywają - zapomniałem sami się zgłosili że już chca iść na emeryturę !!!
a sami w urzędzie ich trzymają zgodnie z zasadą co wolno .....
Nauczyciel
Nauczyciel 23.04.2021, 13:15
Brawo dla władz miasta za takie rozwiązania!
idylli nie bedzie
idylli nie bedzie 23.04.2021, 11:57
Drogie "władze" miasta. Do roboty. Narzekacie niewypowiedzianie na PiS tylko, ale to Wy odpowiadacie za miasto i macie pracować. PiSu się pozbyliście to nie stękajcie tylko pracujcie. A że Was będą punktować to nie ma się co łudzić, że sielanka będzie.
renia
renia 23.04.2021, 11:51
A bezradna Czekaj to tam za paprotkę robiła? Narzekała jako przewodnicząca oświaty na zmiany tamtej kadencji a przecież to ona tą komisją kierowała też wtedy. Zero merytorycznego odniesienia się do tematu co teraz trzeba zrobić w oświacie a same akty strzeliste. Ot, Wspólnota Ziemi Dębickiej.
@
@ 23.04.2021, 11:23
"A to, że nie jest ona łatwa wiadomo od dawna. Nie ukrywał tego dzisiaj również wiceburmistrz Maciej Małozięć, który właśnie za tematy związane z oświatą w mieście odpowiada."- fajna fucha.
odwrót
odwrót 23.04.2021, 11:19
Coś za bardzo się tłumaczyli z tych zwolnień i likwidacji szkół co ich niby ma nie być. Chyba nici z planów i operacja "rakiem do tyłu" uruchomiona.
konserwator
konserwator 23.04.2021, 11:05
Nikt pracy nie starci ale wielu wypchną na emerytury. Ot reformatorzy.
Pan
Pan 23.04.2021, 17:16
Jak ktoś osiągnął wiek emerytalny to powinien odejść na emeryturę.... Po co generować koszty albo zajmowac miejsce młodym pracownikom
uji