Kolor znaków w lesie nie świadczy o trudności trasy. Sprawdź ich znaczenie

  • 22.04.2021, 10:53 (aktualizacja 24.04.2021, 12:23)
  • News4Media
Kolor znaków w lesie nie świadczy o trudności trasy. Sprawdź ich znaczenie fot. News4Media
Spacerując po lesie, spotykamy w nim mnóstwo znaków, które pozwalają odczytać bardzo dużo informacji. Podpowiadają nam, między innymi, jak się nie zgubić.

Kolory, co one oznaczają?

Kolory szlaku mogą być różne: czerwone, zielone, żółte, niebieskie i czarne. Nie oznaczają one wcale poziomu trudności trasy - to jeden z najczęściej powtarzanych mitów - lecz długość i atrakcyjność danej ścieżki:

- czerwony, to szlak główny, zwykle jest poprowadzony przez najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu,

- niebieski, to trasa dalekobieżna, wcale nie musi oznaczać, że jest trudna,

- żółty, to szlak łącznikowy, czyli najkrótsza trasa łącząca dwie drogi,

- zielony, to szlak prowadzący do charakterystycznych miejsc,

- czarny, to krótki szlak dojściowy.

fot. News4Media

fot. News4Media

Szlaki turystyczne nie są oczywiście liniami prostymi, dlatego oznaczenia występują w różnych wariantach: zakrętu (kąt 90 lub 135 stopni).

fot. News4Media

fot. News4Media

Strzałka - malowana jest za miejscem zmiany kierunku szlaku.

Wykrzyknik - ten znak jest łączony z drogowskazem podstawowym i informuje nas o nagłej, niespodziewanej zmianie kierunku szlaku.

Nakazy i zakazy

W lesie napotkamy również różne piktogramy i napisy na znakach. Informują one o miejscach wartych odwiedzenia, a także wskazują zakazy i nakazy, których, będąc w lesie, należy przestrzegać. Dowiemy się z nich o zagrożeniu pożarowym. Wskazują również miejsca, gdzie można rozpalić ognisko, grilla lub zaparkować auto.

W lesie możesz natrafić na zakaz wstępu. Są stawiane tam, gdzie na przykład jest bardzo duże zagrożenie pożarem, a przebywanie w nim może być niebezpieczne, nie tylko dla lasu, ale także dla ludzi.

fot. Nadleśnictwo Babki

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe