Takich klas jak u nas będzie w Polsce tylko trzydzieści

  • 25.04.2021, 12:04 (aktualizacja 25.04.2021, 12:11)
  • Janusz Grajcar
Takich klas jak u nas będzie w Polsce tylko trzydzieści
Od września 2021 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu uczniowie rozpoczną naukę w Oddziale Przygotowania Wojskowego (OPW).

Ten nowy rodzaj klasy mundurowej, nad którą nadzór merytoryczny będzie sprawować Ministerstwo Obrony Narodowej, powstanie tu dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Dębicy. Jej Utworzenie to efekt kilkuletnich działania szkoły w zakresie kształcenia młodzieży w zakresie proobronnym.


Oprócz kształcenia ogólnego, zgodnego z podstawą programową dla liceum, realizowane będzie szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego zatwierdzone przez MON, a także dodatkowe zajęcia edukacyjne.

Szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego przeprowadzone będzie w formie zajęć teoretycznych i praktycznych. W części teoretycznej i praktycznej program realizowany będzie przez jednostkę wojskową odpowiedzialną za prowadzenie zajęć dla uczniów klasy OPW Liceum Ogólnokształcącego w Pustkowie-Osiedlu.

Program szkolenia obejmie cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP), szkolenie z wybranych przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych), szkolenie logistyczne (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa) oraz szkolenie bojowe (w tym m.in. taktyka, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obrona przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe).

Zajęcia praktyczne będą odbywać się zarówno w szkole, jak i w patronackiej jednostce wojskowej wskazanej przez  Ministerstwo Obrony Narodowej – 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, a w rzeczywistości na terenie 33 Batalionu Piechoty Lekkiej w Dębicy.

Starostwo Powiatowe w Dębicy otrzyma wsparcie finansowe z Ministerstwa Obrony Narodowej z przeznaczeniem na realizację programu szkolenia, ale także skierowane bezpośrednio do Uczniów, którzy od 1 września 2021 r. rozpoczną naukę w tej klasie w Pustkowie-Osiedlu.

Pieniądze przeznaczone zostaną  m. in. na: zakup umundurowania, niezbędnego sprzętu, dowóz do jednostki patronackiej, organizacje obozu poligonowego i inne. Szkolenie kończyć będzie dwutygodniowy obóz, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki na poligonie w Bieszczadach.

Oddział przygotowania wojskowego dedykowany jest dla młodzieży, która chce kształcić się w liceum ogólnokształcącym ale jednocześnie swą przyszłość pragnie związać ze służbą w Siłach Zbrojnych RP. Absolwenci tego kierunku będą korzystać z preferencji przy przyjmowaniu do służby wojskowej zawodowej, w Obronie Terytorialnej, kandydackiej (na wyższych uczelniach wojskowych) oraz w rezerwach osobowych MON.

Czytaj także: Dębiccy licealiści rośliny chcą uprawiać piętrowo i z aplikacją

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe