Lasy Państwowe udostępniają tereny na biwaki namiotowe. Majówka jak za dawnych czasów

  • 26.04.2021, 11:00 (aktualizacja 27.04.2021, 10:13)
  • News4Media
Lasy Państwowe udostępniają tereny na biwaki namiotowe. Majówka jak za… fot. iStock
Od początku maja wchodzi w życie program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”, umożliwiający legalne biwakowanie na łonie natury. Oferta jest tym bardziej atrakcyjna w momencie, kiedy wszystkie hotele na majówkę pozostają zamknięte.

We wszystkich nadleśnictwach w kraju wyznaczone zostały obszary, na których wolno będzie bez zgłaszania nocować pod namiotem.

Gdzie znajdę mapę z dokładnie wskazanymi obszarami?

Wszystkie obszary pojawiły się na mapie Banku Danych o Lasach  na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne i obszary pilotażowe. Informacje o wyznaczonych obszarach znajdziemy również na stronach internetowych nadleśnictw danego regionu.

Zasady

Jak wyjaśniają leśnicy, w jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei dłuższy pobyt lub taki dla większej liczby osób należy zaanonsować mailowo na adres konkretnego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. 

Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący po pobycie muszą pamiętać, aby przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, czyli posprzątać po sobie.

Chętnych przybywa

Jak wynika z szacunków leśników, osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. 
"Sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie" - wyliczają leśnicy z Lasów Państwowych.

Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w lesie, bo nie mogą tego zrobić w hotelach i pensjonatach. Zwłaszcza w okresie pandemii, gdy chętnych na takie spędzanie urlopu w Polsce lawinowo przybyło.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe