Przepławki na Wisłoce gotowe. Kosztowały prawie 9,5 mln zł

  • 05.05.2021, 15:31
  • Tomasz Ratuszniak
Przepławki na Wisłoce gotowe. Kosztowały prawie 9,5 mln zł W Dębicy prace trwały od trzeciego kwartału 2019 roku.
Budowane były w Dębicy i Mokrzcu w ramach projektu Wisłoka bez barier, likwidującego ograniczenia migracyjne ryb.

Pierwsza oddana do użytku została przepławka w Dębicy. Na początku kwietnia zamontowany został tam skaner do monitoringu ryb. System liczy przejście każdej ryby a do tego podaje też informacje dotyczące jej wielkości.

 - Dzisiaj, mimo mętnej wody odłowiliśmy 20 sztuk, głównie kleni, świnek i pstrągów, o długości około 20-40 cm. Ryby dostały nadajniki akustyczne i każde ich przejście odnotują hydrofony umieszczone powyżej i poniżej przepławki. Wyniki porównamy z odczytami skanera VAKI, który rejestruje wszystkie ryby przechodzące przez przepławkę, również te nieoznakowane - informowali wczoraj realizatorzy projektu. 

Przepławka w Mokrzcu, która zalana wodą została w połowie kwietnia, jest nie tylko najdłuższą we wspomnianym projekcie, ale też jedną z najdłuższych w Polsce - mierzy 430 m. Koszt jej wykonania to prawie 7,8 mln zł.

Przeczytaj również: Naprawę sieci już zaczęli, ale kopać nie będą

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe