Znów mocno powiało. Centrum wydało dwa ostrzeżenia - zdjęcia

  • 05.05.2021, 18:20 (aktualizacja 05.05.2021, 18:46)
  • Grzegorz Król
Znów mocno powiało. Centrum wydało dwa ostrzeżenia - zdjęcia
Porywisty wiatr znów wyrządził szkody w powiecie dębickim. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało dwa ostrzeżenia. Jedno obowiązuje do godz. 23, a drugie do godz. 3 nad ranem. Czego dotyczą?

Dzisiaj strażacy wyjeżdżali m.in. do powalonych drzew w Głowaczowej i Borowej. Ale najpoważniejszą akcją jest ta, która prowadzona jest w tej chwili (18:45). Po godzinie 17 zerwany został dach na budynku gospodarczym w centrum Jodłowej. Na miejscu pracują strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy, jak i ochotnicy z gminy Jodłowa. W tym tygodniu strażacy w powiecie wyjeżdżali dwukrotnie do podobnych zdarzeń. W niedzielę 2 maja piorun uderzył w budynek gospodarczy w Woli Wielkiej. Dzień później, w tej samej miejscowości z innego budynku dach zerwał wiatr.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie wydało dwa ostrzeżenia, oba pierwszego stopnia. Jedno w związku z porywistym wiatrem, które obowiązuje do godz. 23.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 20mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie niewielki grad - czytamy w ostrzeżeniu.

Drugim jest to, które dotyczy gwałtownego wzrostu stanu wód. Ostrzeżenie będzie obowiązywało do godz. 3, w nocy z 5 na 6 maja i dotyczy m.in. zlewni Wisłoki. W komunikacie wydanym przez WCZK czytamy: W obszarach występowania prognozowanych opadów deszczu w tym również burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich). Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska WCZK szacuje na 80%.

Czytaj także: W Woli Wielkiej runął kolejny dach - zdjęcia

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe