Dlaczego nie powinno się publikować zaświadczenia o szczepieniu w internecie?

  • 06.05.2021, 10:19 (aktualizacja 06.05.2021, 16:49)
  • News4Media
Dlaczego nie powinno się publikować zaświadczenia o szczepieniu w internecie? fot. iStock
Jesteś po szczepionce i chcesz się tym pochwalić w sieci ? Lepiej tego nie rób. Eksperci do spraw ochrony danych osobowych ostrzegają, że informacje z potwierdzenia szczepionkowego mogą posłużyć oszustom.

Chwalenie się w mediach społecznościowych zaświadczeniami o szczepieniu jest teraz bardzo popularne, ale też i niebezpieczne.

"Zdjęcia zaświadczeń umożliwiają oszustom pobieranie pieczątek, podpisów lekarskich i numerów serii szczepionek" - twierdzi Johannes Caspar, zajmujący się ochroną danych osobowych w magistracie Hamburga.

Te dane mogą posłużyć oszustom do tworzenia fałszywych kart szczepionkowych, a następnie ich sprzedaży na czarnym rynku. Taki przypadek miał już miejsce w zeszłym tygodniu w Saksonii. Tamtejszy Państwowy Urząd Kryminalny poinformował, że oszuści oferują zaświadczenia poprzez komunikator Telegram w kwotach od 99 do 250 euro.

"Wszyscy użytkownicy powinni mieć na uwadze, że to bardzo wrażliwe dane, do których w ten sposób zyskują dostęp nie tylko ich znajomi, ale też obce osoby oraz same platformy społecznościowe" - powiedział Caspar w rozmowie z agencją Deutsche Presse-Agentur.

Polski harmonogram szczepień na najbliższe dni przedstawia się następująco:

6 maja - roczniki 1992 i 1993
7 maja - roczniki 1994-1996
8 maja - roczniki 1997-1999
9 maja - roczniki 2000-2003

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe