Wzrok Polaków jest w coraz gorszym stanie

  • 06.05.2021, 16:51 (aktualizacja 07.05.2021, 18:45)
  • News4Media
Wzrok Polaków jest w coraz gorszym stanie iStock
Praca przy komputerze, oglądanie długich filmów czy przeglądanie treści w smartfonie. Tak wygląda niemal każdy twój dzień? Niestety to negatywne wpływa na wzrok. Sprawdź, jak odpowiednio o niego zadbać.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce żyje ponad 1,8 mln osób z dysfunkcją wzroku. To coraz większy problem, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych. Wynika to m.in. ze starzenia się społeczeństwa, częstego używania monitorów, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach czy występowania różnych schorzeń, takich jak: zaćma, jaskra, choroba siatkówki i plamki żółtej czy zanik nerwu wzrokowego. Aby nie dopuścić do dysfunkcji wzroku trzeba o niego zadbać.

Po pierwsze profilaktyka

To najlepsze, co możemy zrobić dla swoich oczu. U ludzi dorosłych kontrolne badania okulistyczne powinny być wykonane co 2 lata. Istnieją jednak grupy ryzyka, u których powinny odbywać się częściej, czyli co najmniej raz w roku, np. u chorych na cukrzycę, choroby układu nerwowego czy nowotwory. Gabinet okulistyczny z tą samą częstotliwością muszą odwiedzać również osoby po 40. roku życia i starsze, nawet gdy nie zauważają u siebie żadnych niepokojących objawów. Wizyty kontrolne nie trwają długo i polegają zwykle na sprawdzeniu ostrości wzroku, stanu gałki ocznej czy ciśnienia wewnątrzgałkowego. Te podstawowe badania mogą pomóc we wczesnym wykryciu różnych wad.

Po drugie dieta

Różne witaminy i składniki zawarte w pożywieniu mogą okazać się drogocenne dla naszego wzroku. Dobroczynny wpływ na nasze oczy mają witaminy A, E i C, a także kwasy omega-3, luteina oraz cynk. Gdzie ich szukać? Między innymi w marchewce, szpinaku i brokułach, rybach, cytrusach, orzechach czy podrobach, takich jak wątróbka.
 

Po trzecie odpoczynek

Wzrok potrzebuje też chwili wytchnienia. Najlepszym momentem na regenerację jest oczywiście noc, dlatego warto zadbać o to, by dobrze się wysypiać. Za krótki sen sprzyja zmęczeniu oczu, które powoduje zaś podrażnienia i wysychanie oraz sprawia, że po przebudzeniu mamy czerwone gałki oczne. Jeżeli pracujesz przy komputerze - pamiętaj o przerwach. Najlepiej stosować zasadę „20-20-20” - co 20 minut należy robić sobie 20 sekundowy odpoczynek, a zamiast na monitor patrzeć w tym czasie na obiekt oddalony od nas o minimum 20 stóp (ok. 6 metrów). Właśnie w takim momencie nasz wzrok jest najbardziej zrelaksowany. Przy kontakcie z monitorami warto stosować również zdrową odległość 70 cm i korzystać z okularów z warstwą chroniącą przed niebieskim światłem. Zdrową zasadą jest również rezygnacja w patrzenie we wszelkiego rodzaju ekrany około godziny przed zaśnięciem. 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe