Nie żyje Władysław Radzik

  • 08.05.2021, 09:52 (aktualizacja 08.05.2021, 10:47)
  • Grzegorz Król
Nie żyje Władysław Radzik Władysław Radzik (w środku) przez wiele lat pełnił funkcję prezesa ZPOSP RP. Z lewej Andrzej Reguła, a z prawej Piotr Szczepkowicz.
Dzisiaj w nocy zmarł wieloletni prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych RP. O śmierci Władysława Radzika poinformowała na swoim profilu Ochotnicza Straż Pożarna w Straszęcinie.

- Z przykrością informujemy że dzisiaj w nocy zmarł długoletni Prezes naszej jednostki, a zarazem Prezes Powiatowy ZOSP RP w Dębicy Druh Władysław Radzik. O terminie pogrzebu poinformujemy jak będzie wszystko ustalone. Cześć jego pamięci! - napisali strażacy ze Straszęcina.

Władysław Radzik funkcję prezesa ZPOSP RP pełnił nieprzerwanie od 2008 roku. Był także członkiem Komisji ds. działań organizacyjnych Zarządu Głównego ZOSP RP, w 2017 roku został wybrany delegatem na Zjazd Krajowy. Oprócz działalności w OSP był również przedsiębiorcą. W 2017 roku, przy okazji Plebiscytu Obserwatora Lokalnego na Najpopularniejszą Jednostkę OSP Powiatu Dębickiego nasz redakcyjny kolega Janusz Grajcar przeprowadził rozmowę z Władysławem Radzikiem, którą można przeczytać poniżej. Data pogrzebu nie jest jeszcze znana.

Rozmowa z Władysławem Radzikiem, prezesem Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Dębicy

Strażacy ochotnicy gaszą pożary - to nasze pierwsze skojarzenie. W jakich akcjach jeszcze uczestniczą?
– Wyjeżdżają do wypadków drogowych, pomagają wypompować wodę z zalanych budynków, udrażniają drogi po wichurach, uczestniczą w wielu innych akcjach. I najważniejsze jest to, że wszystko robią społecznie. Pewnie także dzięki temu cieszą się największym zaufaniem społeczeństwa.

Jak duża jest to grupa ludzi?
– W powiecie dębickim działają 64 jednostki OSP, w tym 13 należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zrzeszają one 3125 osób, w tym blisko 300 kobiet. Ponad 80 procent z nich to ludzie w wieku 18-65 lat, którzy mogą brać udział w akcjach.

Czy maja jakieś specjalizacje?
– Oczywiście, nasi druhowie ciągle się szkolą. Mamy ratowników medycznych i technicznych, konserwatorów sprzętu, osoby do zabezpieczenia lądowania lotniczego pogotowia ratunkowego, ale też sterników i ratowników wodnych, pilarzy, a nawet płetwonurków.

Z jakiego sprzętu możecie korzystać?
– Mamy do dyspozycji samochody lekkie, którymi wyjeżdżają np. do wypompowywania wody z budynków. Wozów bojowych średnich i ciężkich używamy do akcji gaszenia pożarów. Korzystamy też z samochodów specjalnych np. do ratownictwa technicznego, wodnego (można za nimi holować łódkę) czy wysokościowego. W wyposażeniu mamy też nożyce hydrauliczne, podnośniki czy aparaty tlenowe.

W jaki sposób finansowana jest wasza działalność?
– Duża w tym zasługa samorządów, starosty, burmistrzów i wójtów. Pomagają w zakupie sprzętu, utrzymaniu remiz, samochodów, opłacają kierowców--konserwatorów i ubezpieczenia. Mamy też innych sponsorów. A nie mogę nie wspomnieć, ze znakomicie układa nam się współpraca z Państwową Strażą Pożarną w Dębicy. Druhowie z innych powiatów zazdroszczą nam jej.

Czytaj także: Zmarła Zdzisława Burdzy

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Strażak
Strażak 08.05.2021, 13:17
Cześć Jego Pamięci !

Pozostałe