O rotmistrzu Pileckim w Dębicy przypomina mural

  • 13.05.2021, 08:25
  • Tomasz Ratuszniak
O rotmistrzu Pileckim w Dębicy przypomina mural
120 lat temu, 13 maja 1901 roku w Ołońcu na północy Rosji urodził się Witold Pilecki. W Dębicy o rotmistrzu przypomina mural wykonany w 2019 roku na bloku przy ul. 3 Maja 75.

Witold Pilecki był oficerem ZWZ-AK. W 1940 roku, jako Tomasz Serafiński, dobrowolnie dał się aresztować, by trafić do Auschwitz i zdobyć informacje o obozie. Mimo nieludzkich warunków zbierał tam i przekazywał na wolność materiały wywiadowcze. Zorganizował też Związek Organizacji Wojskowych, który miał zorganizować powstanie w obozie. W kwietniu 1943 uciekł z Auschwitz. W latach 1943-1944 służył w oddziale III Kedywu KG AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim.

W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu VII A w Murnau. Po jego wyzwoleniu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. Do Polski wrócił w październiku 1945 r. na osobisty rozkaz gen. Andersa. Miał tu prowadzić działalność wywiadowczą.

O to właśnie w maju 1947 r. już po aresztowaniu oskarżyli go funkcjonariusze UB. 15 marca 1948 r. przez władze komunistyczne został skazany na śmierć i zabity strzałem w tym głowy. Miejsce jego pochówku nigdy nie zostało ujawnione.

Upamiętniający Witolda Pileckiego mural przy ul. 3 Maja 75 powstał z inicjatywy członków dębickiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Jego autorami są: Sebastian Krasoń i Mateusz Smulski.

Przeczytaj również: W lutym przyszłego roku na Parkowej strzelą korki od szampanów

 

 

 

 

 

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe