Oczyszczacz powietrza na dym papierosowy. Czy to ma sens?

 • 20.05.2021, 14:14
 • Źródło: Artykuł partnera
Oczyszczacz powietrza na dym papierosowy. Czy to ma sens?
Szacuje się, że w Polsce pali 24% mężczyzn i 18% kobiet. Na kontakt z dymem narażonych jest jednak więcej osób, a tzw. bierne palenie jest równie szkodliwe, jak czynne. Przewietrzenie pomieszczenia nie zawsze wystarczy do usunięcia dymu papierosowego i jego zapachu. Pomocny będzie tutaj oczyszczacz powietrza.

Skład dymu papierosowego

W dymie papierosowym znajduje się ponad 4000 związków chemicznych, a znaczna część z nich ma potwierdzone działanie chorobotwórcze. Na skutek palenia bezpośrednio do organizmu palacza oraz do powietrza trafiają m.in.:

 • nikotyna – ciecz wykorzystywana jako środek owadobójczy,
 • benzopiren – wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny, ma działanie nowotworowe,
 • formaldehyd – lotny związek organiczny o działaniu rakotwórczym,
 • tlenek węgla – podrażnia drogi oddechowe,
 • arsen – metal ciężki o potwierdzonym działaniu rakotwórczym,
 • kadm – metal ciężki, który zaburza metabolizm białek, negatywnie wpływa na mineralizację kości i działa rakotwórczo,
 • polon – silnie toksyczny radioaktywny metal.
 • cyjanowodór – tzw. kwas pruski, który w czasach II wojny światowej naziści wykorzystywali w komorach gazowych,
 • naftalina – popularny składnik trutek na mole.

Jaki oczyszczacz powietrza usuwa składniki dymu tytoniowego?

Analiza składu dymu tytoniowego pozwala zauważyć, iż znajdują się w nim zarówno cząsteczki stałe, jak i gazy. Usunięcie ich z powietrza wymaga zatem zastosowania urządzenia wyposażonego w technologie zdolne do wychwytywania różnych rodzajów zanieczyszczeń. W oczyszczaczach powietrza dostępnych w sklepie https://klarta.pl/ za zatrzymywanie cząsteczek stałych odpowiada filtr HEPA, natomiast gazy pochłania filtr węglowy. Taki zestaw najlepiej sprawdzi się w walce z dymem papierosowym.

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza dla palacza należy także zwrócić uwagę na jego wydajność. Im wyższa, tym szybciej uda się usunąć z powietrza szkodliwe zanieczyszczenia. Warto też wybrać urządzenie z dobrym trybem automatycznym. Oczyszczacze z czujnikiem PM2,5, takie jak https://klarta.pl/oczyszczacze-powietrza/klarta-forste-3/, same reagują na obecność dymu i przechodzą na wyższe prędkości, aby szybko go wyeliminować.

Kto jest narażony na szkodliwy wpływ tytoniu?

Rocznie na skutek chorób wynikających z palenia umiera na świecie 7 milionów osób. Na szkodliwe działanie dymu papierosowego narażeni są niestety nie tylko sami palacze. Groźnym zjawiskiem jest bowiem bierne palenie, czyli wdychanie dymu z papierosów wypalanych przez inne osoby. Zwiększa ono o 25% ryzyko wystąpienia chorób serca, a to tylko część negatywnych skutków.

Bierne palenie nie ogranicza się do przebywania w pobliżu osób palących w danej chwili. W zamkniętym pomieszczeniu dym papierosowy pozostaje w powietrzu na długo po zakończeniu palenia. Osoby, które wejdą do pokoju później, nadal będą narażone na wdychanie dymu.

Skutki czynnego i biernego palenia

O tym, że palenie jest bardzo szkodliwe, wie chyba każdy. Warto jednak przytoczyć najczęściej spowodowane nim problemy zdrowotne.

 • Choroby nowotworowe

Palenie sprzyja wystąpieniu przede wszystkim raka płuc. Zdaniem lekarzy nawet 90% przypadków tego nowotworu ma związek właśnie z paleniem papierosów.

 • Choroby płuc

Nowotwór to nie jedyna choroba płuc spowodowana paleniem. Składniki dymu papierosowego pogarszają wydolność płuc, zmniejszają ich objętość, wywołują infekcje górnych dróg oddechowych i męczący kaszel.

 • Choroby układu sercowo-naczyniowego

Długotrwałe palenie może doprowadzić do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia i zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń. Zwiększa też ryzyko zawału.

 • Zły stan zębów

Zęby palaczy szybko żółkną i pojawia się na nich kamień. Częściej występuje też próchnica, co ma związek ze zmniejszeniem produkcji śliny.

 • Choroby układu pokarmowego

Palenie prowadzi do wzrostu wydzielania soku żołądkowego, co sprzyja wystąpieniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.

 • Pogorszenie kondycji skóry

Wyroby tytoniowe nie są też sprzymierzeńcem młodego wyglądu. Przyspieszają bowiem proces starzenia komórek skóry, obniżają jej nawilżenie i pogarszają koloryt.

Podsumowanie

Żaden oczyszczacz powietrza nie zapobiegnie bezpośredniemu wdychaniu dymu z papierosa. Nie wyeliminuje też całkowicie ryzyka biernego palenia w przypadku przebywania w jednym pomieszczeniu z osobą, która w danej chwili pali. Mimo to korzystanie z niego w pomieszczeniach, w których dopuszcza się palenie, ma sens. Dobrze dobrane urządzenie pochłonie bowiem składniki dymu, a tym samym sprawi, że osoby korzystające z pomieszczenia w późniejszym czasie nie będą go już wdychać.
Artykuł partnera

Źródło: Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe