Katarzyna Książek odebrała nominację w Konkursie Anody

  • 24.05.2021, 09:20 (aktualizacja 24.05.2021, 09:34)
  • Ryszard Pajura
Katarzyna Książek odebrała nominację w Konkursie Anody Wojciech Waligórski (Nowy Łowiczanin)
Nagroda im. Jana Rodowicza "Anody" od dziewięciu lat organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku nominację otrzymała dębiczanka Katarzyna Książek, a otrzymała ją podczas gali w muzeum, jaka odbyła się w minioną sobotę.

W zasadzie ta gala powinna odbyć się przed rokiem, ale z uwagi na pandemię organizatorzy zmuszeni zostali do jej przełożenia.

- Do tej pory jestem oszołomiona tym wszystkim - mówi Katarzyna Książek po powrocie z gali.

Wyróżnienia te przyznawane są osobom, które dają świadectwo poświęcenia, niosą pomoc potrzebującym, są zaangażowani społeczne. Katarzyna Książek została nominowana za pomoc, jakiej udzieliła starszej kobiecie z Ukrainy. Spotkała panią Halinę na dworcu PKP w Dębicy, kiedy przyjechała odwiedzić grób ojca, który zginął podczas wojny.

Dzięki dębiczance do ubogiej staruszki popłynęła fala rzeczowej i finansowej pomocy. Ludzie zebrali datki i dary po mszy św. w kościele św. Jadwigi, odpowiadając na apel Katarzyny Książek.

- Pojechałam po wyróżnienie nie dla mnie, tylko dla mieszkańców Dębicy. To wyróżnienie dla tych wszystkich ludzi - podkreśla Katarzyna Książek.

Jak dodaje, ona tylko pokazała, że jest osoba, do której warto wyciągnąć dłoń, a potem już działali ludzie, którzy postanowili pomoc.

Katarzyna Książek do konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego zgłoszona została przez redakcję Obserwatora Lokalnego. Historię zapoczątkowanej przez nią fali pomocy w Obserwatorze Lokalnym opisała Agnieszka Kruszyńska-Idzior. Z ten tekst otrzymała główną nagrodę w konkursie SGL Local Press 2019, w kategorii opisującej bohaterów czasu pokoju, zgłoszonych do Nagrody Anody.

To druga nominacja w historii w konkursie Anody. W jej piątej edycji, w kategorii za całokształt osiągnięć nominowany był Maciej Małozięć, za działalność na rzecz kultywowania tradycji i pamięci o Armii Krajowej i bohaterach podziemnego państwa polskiego.

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ww
Ww 28.05.2021, 05:41
O to ta ładna Pani kojarze z miasta. Gratulacje!

Pozostałe