Baczyński przez cały tydzień

  • 26.05.2021, 09:40
  • Tomasz Ratuszniak
Baczyński przez cały tydzień
W Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Pilźnie właśnie trwa Tydzień z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. Uczniowie i nauczyciele poznają biografię młodego poety i interpretują jego wiersze. Wydarzenia można śledzić na facebookowym profilu szkoły.

Krzysztof Baczyński zginął osiemdziesiąt lat temu, ale jego wiersze, odwołujące się do wojennych i miłosnych doświadczeń, nadal trafiają do wyobraźni młodych ludzi. Podobnie jak biograficzna legenda. Jak mówią w swoich opowieściach uczniowie RBS I w Pilźnie: intensywnie żył, intensywnie kochał i z intensywnością chciał walczyć z okupantem. Poza tym w jego życiorysie można znaleźć sporo ciekawostek, które młodzieży przypadną do gustu. W setną rocznicę jego urodzin obchodzimy rok Baczyńskiego i stąd właśnie pomysł na przybliżenie postaci.

- Odkurzyliśmy biografię poety, przeczesaliśmy opowieści o nim i odnaleźliśmy kilka smaczków. Mówimy o tym, że jest poetą niepokornym, że się obrażał, gdy go krytykowano, że oświadczył się po czterech dniach znajomości. I że kobiety za nim szalały. Miał swoje słabe i mocne strony. To sprawia, że staje się bliższy naszym uczniom, umieją go sobie wyobrazić —mówi dyrektor szkoły Anna Smolucha.

Pomysł jest taki, żeby Baczyński przedostał się do nowoczesności, stąd właśnie wykorzystanie mediów społecznościowych. Codziennie ukazują się kilkuminutowe filmy z opowieścią o życiu poety, potem nagranie z interpretacją wiersza, a na koniec również internetowe polecanki z nim związane: filmy, zachowane zdjęcia, zdigitalizowane rękopisy.

Tydzień z Baczyńskim jest adresowany do wszystkich uczniów okolicznych szkół. Organizatorzy liczą na dyskusje pod filmami i ciekawostkami, której zwieńczeniem będą piątkowe rozważania o współczesnym patriotyzmie, będące odpowiedzią na pytanie o to, czy forma miłości do ojczyzny jest dziś inna niż w czasach okupacji, w których przyszło żyć poecie.

Organizatorzy zapraszają na profil szkoły dostępny pod adresem: www.facebook.com/rzszpilzno

źródło: Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I stopnia w Pilźnie.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe