Czego nie powinno zabraknąć w Twoim sprzęcie łuczniczym?

  • 28.05.2021, 09:47
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Czego nie powinno zabraknąć w Twoim sprzęcie łuczniczym?
Szukasz nowych doświadczeń? A może – chcesz rozwijać dotychczas uśpioną pasję? Warto postawić na zajęcie, które pozwoli Ci jednocześnie aktywnie spędzać czas. Doskonałą propozycją może okazać się łucznictwo sportowe. Zwłaszcza że to zajęcie nie tylko angażuje chętnych w każdym wieku, ale dodatkowo – pozwala w ciekawy sposób spędzać czas.

Chociaż sprawne posługiwanie się łukiem wymaga wprawy, nic nie stoi na przeszkodzie, by treningi rozpocząć właśnie teraz. Łucznictwo dla początkujących jest łatwiejsze niż myślisz. Co więcej – ma pozytywny wpływ na kondycję Twojego organizmu. Wszystko dlatego, że oprócz wymaganego sprzętu, wymaga również systematycznych ćwiczeń fizycznych. Jak zacząć strzelać z łuku i jak w praktyce wygląda łucznictwo dla początkujących? Sprawdziliśmy!

Niezbędny sprzęt i akcesoria, czyli jak zacząć strzelać z łuku?

Niestety, strzelani z łuku nie jest sportem, który możesz zacząć uprawiać bez żadnego sprzętu. Co musisz mieć i gdzie kupić potrzebny sprzęt i akcesoria? Czy od razu musisz odwiedzić sklep, czy łucznictwo daje też inne możliwości?
 

Łuk – lepiej pożyczyć czy kupić?

Chociaż łuk możesz pożyczyć w lokalnym klubie łuczniczym, my polecamy kupno własnego – zwłaszcza jeśli o strzelaniu myślisz poważnie. Łucznictwo dla początkujących nie musi być bardzo kosztowne – dobrej jakości łuk, który zapewni Ci optymalne warunki do nauki i przygodę na starcie, kupisz już do 500 zł. Może być wykonany z kawałka drewna albo zależnie od preferencji – z tworzywa sztucznego.

Strzały – sprawdź, jak wybrać

Kolejnym niezbędnym elementem będą strzały. Wbrew pozorom, ich wybór może wzbudzić wątpliwości. W końcu nie wystarczy je po prostu zamówić. Liczy się długość strzał i materiał, z jakiego zostały wykonane. Tutaj jakość wyraźnie przekłada się na komfort i celność.

Jak dobrać długość strzały do łuku? Najlepiej – przymierzając ją bezpośrednio do sprzętu. Naciągając strzałę, oceń na ile (bez grotu) wystaje poza krawędź. Odpowiednia będzie strzała krótsza o tyle, o ile wystaje strzała testowa.

Strzelaj do celu!

Łucznictwo dla początkujących wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaopatrzenie się w odpowiednim sklepie, sprawi, że ten sport szybko Ci się nie znudzi. Masz już strzały i łuk? Przyszedł czas na tarczę. Specjalną, dedykowaną łucznikom znajdziesz w specjalistycznym sklepie. Jeśli zależy Ci na rozwoju pasji, warto zainwestować w profesjonalne akcesoria – również te, które pozornie nie mają większego znaczenia.

Inne akcesoria, bez których się nie obejdziesz

Łucznictwo, zwłaszcza dla początkujących może być kosztowne. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że ten sport jest odpowiedni dla wszystkich, bez względu na wiek, możesz mieć pewność doskonałej inwestycji. Jakie jeszcze akcesoria proponuje sklep dla łuczników i które z nich warto mieć?

- karwasz, czyli ochrona przedramienia, to absolutna konieczność. Rezygnując z niego, szybko przekonasz się, jak bolesne może być odbicie się cięciwy;

- rękawica łucznicza ma z kolei chronić palce. Chociaż po oddaniu kilku strzałów możesz mieć wątpliwości, po co jest Ci potrzebna, możesz mieć pewność, że po całej serii miną.

Zanim zaczniesz – przygotuj sprzęt

Sam zakup odpowiedniego sprzętu to za mało. Zanim zaczniesz strzelać, przygotuj łuk. Jak? Dostosowując naciąg, czyli parametr mierzony w kilogramach lub funtach. Siła naciągu w praktyce oznacza siłę, jaką będziesz musiał włożyć w oddanie strzału. Za optymalni dla początkujących uznaje się naciąg 12 kg. To zapewni Ci możliwość komfortowego i celnego strzelania, a jednocześnie nie pozwoli Ci się zbyt wcześnie rozmyślić.

Ważna jest także ilość przygotowanych strzał. Nie ma znaczenia, czy strzelasz sportowo, czy łucznictwo traktujesz wyłącznie amatorsko – odpowiednia ilość strzał zapewni Ci wysoki komfort treningu. Nie tylko nie będziesz musiał biegać po każdym oddanym strzale, ale przede wszystkim – dasz sobie czas na wypracowanie odpowiedniej strategii, zanim kolejny raz odłożysz łuk, by zebrać strzały.

Łucznictwo – jaki ma wpływ na organizm?

Łucznictwo dla początkujących i łucznictwo dla profesjonalistów mają jedną, wspólną cechę – jest sportem, który bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie i kondycję. Co o tym decyduje?

Przede wszystkim – konieczność wykonywania dodatkowych ćwiczeń. To ważne, zwłaszcza że samo strzelanie z łuku angażuje mięśnie ramion i pleców, poprawia koordynację ruchową i precyzję. Warto zatem poprawić swoją efektywność dedykowanym treningiem.
Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe