Degradacja Dębicy w raporcie Polskiej Akademii Nauk

  • 14.07.2017, 09:08 (aktualizacja 14.07.2017, 09:20)
  • Admin Admin
Degradacja Dębicy w raporcie Polskiej Akademii Nauk archiwum OL
Dębica jest w gronie 66 polskich miast najbardziej tracących na znaczeniu. Bardziej traci Mielec, ale to nie jest pocieszeniem, świadczy jedynie o coraz większej marginalizacji tej części Podkarpacia. Raport pod tytułem Delimitacja miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze, opracowany został dla potrzeb Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przez Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Jak pisze autor, analiza ma wskazać, które miasta wymagają jeszcze większej troski, aby ich pozycja w systemie osadniczym i społeczno-gospodarczym nie ulegała dalszemu pogorszeniu, grożąc marginalizacją i zjawiskami kryzysowymi. Dębica jest w gronie takich miast, choć trzeba dodać, że Przemysław Śleszyński zaznacza, iż analiza ma charakter wstępny.
Tracenie funkcji społeczno-gospodarczych, o jakich mowa w raporcie, polega na spadku pozycji względem innych miast i całego kraju. Badaniem objęto 913 miast oraz gmin miejsko-wiejskich w okresie od 2004 do 2014 roku.
Raport powstał na podstawie 7 wskaźników, porównywanych ze średnią w całym kraju. Są to: zmiana rejestrowanej liczby ludności, prognoza liczby ludności GUS do 2035 r. w powiecie, zmiana liczby bezrobotnych, zmiana dochodów własnych w budżetach gmin, zmiana liczby udzielonych noclegów, zmiana liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, zmiana liczby siedzib największych spółek.
Niestety, Dębica znajduje się na liście 66 miast, spełniających co najmniej 6 na 7 wskaźników. Nasze miasto spełnia 6 z nich. Mielec traci na znaczeniu we wszystkich badanych elementach, mimo dynamicznego rozwoju strefy ekonomicznej, także w latach 2004-2014 objętych badaniem. Podobnie jak nasi sąsiedzi z północy 7 kryteriów utraty znaczenia spełniają dwa inne podkarpackie miasta: Sanok i Jarosław, zaś sześć z nich, czyli tak jak Dębica: Przemyśl, Krosno, Jasło i Nisko oraz stolica naszego byłego województwa - Tarnów (Małopolska).
Drugie zestawienie w raporcie to typologia miast średnich pod względem marginalizacji. Dębica znalazła się w gronie miast obniżającego się potencjału, co polega na silnym traceniu funkcji i niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej. W tym samym gronie znajdują się m.in.: Tarnów, Krosno, Mielec, Nisko, ale też np. Zakopane, Zabrze czy Jelenia Góra.
W gorszej sytuacji są miasta kryzysowe ((silne tracenie funkcji, skrajnie zła sytuacja społeczno-gospodarcza), m.in. podkarpackie: Przemyśl, Jasło, Sanok, Tomaszów Lubelski, ale też np. Starachowice czy Zamość.
Wśród miast zagrożonych (wyraźne tracenie funkcji, zła sytuacja społeczno-gospodarcza) znajdują się m.in. Stalowa Wola, Tarnobrzeg i Przeworsk - spełniają one 5 na 7 kryteriów utraty znaczenia.
Raport powstał w listopadzie 2016 roku.

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
KAwęczyn
KAwęczyn 05.10.2017, 19:43
Władza tak robi chodniki jak na Chopena ,ale dalej Kawęczyn już nie bo tam nikt nie mieszka z UM przychodzą wybory będą prosić o głosy my to widzimy co robią z Kawęczyńską.Nie obchodzi ich ,że dzieci chodzą do szkoły.
irena
irena 06.10.2017, 19:47
A kierowcy tak jeżdzą ,że trzeba uciekac do rowu.Po opadach deszczu-tragedia
JAN
JAN 05.10.2017, 09:48
EDWARD MA WIZJE WIELKIEJ DEBICY , MA WIZJE JEDNEGO W MIESCIE PILKARSKIEGO WIELKIEGO KLUBU IIGLOOPOL
polityk
polityk 04.10.2017, 08:47
Jedynym burmistrzem co miał wizję Dębicy był Brzostowski niestety nieudacznicy z zatorza nie głosowali na niego ,ale mieszkania umieli zgarnąć taka nasza społeczność.
waldek
waldek 04.10.2017, 20:08
Brzostowski wizje dla Dębicy mia ale za czasów PZPR - teraz jego uczeń wizjoner Burmistrz Szewczyk ma świetną wizje dla Dębicy................. WIZJE...
1 Budować ścieżki rowerowe gdzie się da na obecnych chodnikach .
2 Przyszłość w turystyce i rekreacji, czyli pedałowanie po okolicach Dębicy
3 Rozwój Sportu - stawiamy na Hokej !!
4 Przyszłością strategiczną dla Dębicy jest program ,,Budżet Obywatelski.
5 Budowa dróg i chodników.
Tak propaganda Szewczyka na forach internetowych sieją propagandę . Przykład to droga powiatowa, ul. Wielopolska w Dębicy remontowana przez powiat. Troll na forum ,, inwestycje w mieście,, twierdzi że jest to miejska ulica i została wyremontowana. http://www.skyscrapercity.com/…
Darek
Darek 14.07.2017, 15:23
Co ma liczba noclegów, zakładania firm czy liczba bezrobotnych do jakości życia w mieście. Idąc tropem tej analizy to pewnie najlepiej wypadała Warszawa, Wrocław, Gdańsk itp. Niech jeszcze wezmą pod uwagę liczbo koszy na śmieci ustawionych w centrum do liczby koszy na obrzeżach miast.....Dębica się rozwija, drogi remontowane, jedyne co mogłoby się zmienić to lepsze skomunikowanie miasta z największymi zakładami pracy w mieście i dopasowanie do nich rozkłady jazdy, m.in pod TC Dębica czy Polifarb.
Dca
Dca 14.07.2017, 20:26
Tak nasze miasteczko się rozwija jak papier toaletowy z rolki ale kiedyś wreszcie jest koniec
Jan
Jan 14.07.2017, 15:15
Wybierajcie baranów i pozorantów...
jano
jano 16.07.2017, 11:53
i do tego jeszcze brakuje czarnych sukienek
czerkies
czerkies 14.07.2017, 14:20
niestety taka jest prawda. punktem zwrotnym już po upadku komuny była decyzja o wybudowaniu przez TC centrum logistycznego poza Dębicą. Dębica jak i cały region tracą na znaczeniu gospodarczym (brak inwestycji a co za tym idzie emigracja młodych). Samo miasto ma ograniczone możliwości rozwoju, dusi się w swoich granicach.
set
set 14.07.2017, 12:09
A to takie dziwne? Ja np. niewiele widziałem w życiu miast, na których terenie nie byłoby JEDNEGO ładnego obiektu do pokazania przyjezdnym - zabytku lub czegoś podobnego.
pismak
pismak 14.07.2017, 10:38
Widzimy efekty rządów populistów pisowskich w zaściankowej Dębicy !
W ciemnogrodzie podkarpackim " rozwija się" prymitywny nepotyzm populistów pisowskich a wynik ich działań widoczny marginalizacja gospodarcza miasta ,masowe wyjazdy ludzi w poszukiwaniu pracy i jakichkolwiek perspektyw !!!!!!
Mały Głód
Mały Głód 14.07.2017, 12:11
Co ma do tego pis, powiedz mi człowieku? Prawda jest taka że banda nieudaczników trawi Dębicę od lat (burmistrzowie). Staczamy sie kazdego dnia. Tak przy okazji moje orientacja polityczna to RN a twoja???
NARA
NARA 14.07.2017, 11:01
aleś się namęczył napisz lepiej mądrzej, wyduś coś lepszego, nie tylko hasła o ciemnogrodzie ....KHHHAAHH aa Raport napisany pod zamówienie Platformy z Państwa w teorii i H.D.U kupy kamieni.
Matis
Matis 14.07.2017, 12:35
Bardzo ciekawe stwierdzenie, że pod zamówienie PO. Raport sporządzany na podstawie danych z lat 2004-2014 więc można sprawdzić kto "rządził" w mieście. Po drugie jest to wstępna analiza. Po trzecie praca sygnowana jest przez pracownika PAN więc można przyjąć, że jest to praca naukowa i powinna być apolityczna.
Trudno podważać i dyskutować z faktami skoro wystarczy się rozejrzeć jak wygląda miasto.
Hell mans
Hell mans 15.07.2017, 06:32
Kocham Nasze Miasto!!!!! Statystycznie jestem i nie chce być gdziekolwiek.. Forever Deca.
OLA
OLA 14.07.2017, 10:04
Pod czyje zamówienie, pod PO ??

Pozostałe