Policja ma już drona - zdjęcia i wideo

  • 08.06.2021, 13:24 (aktualizacja 08.06.2021, 13:36)
  • Grzegorz Król
Policja ma już drona - zdjęcia i wideo Fot. Policja Podkarpacka
Do poprawy bezpieczeństwa na drogach policjanci ruchu drogowego wykorzystują różnego rodzaju sprzęt. Oprócz radiowozów, czy nowoczesnych urządzeń do pomiaru prędkość pojazdów codzienną służbę funkcjonariuszy ruchu drogowego wspierał będzie także bezzałogowy statek powietrzny. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego drona, policjanci jeszcze skuteczniej będą mogli walczyć z drogowymi piratami. Pierwsze efekty już są.

Bezpieczeństwo na drodze, to jedno z priorytetowych zadań podkarpackich policjantów. Do walki z niebezpiecznymi, a czasem agresywnymi zachowaniami kierowców, funkcjonariusze wykorzystają m.in. nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, motocykle, czy nowoczesne urządzenia służące do mierzenia prędkości. W piątek 4 czerwca pierwszy raz w województwie użyty został dron. Ten bezzałogowy statek powietrzny będzie wykorzystywany przez policjantów ruchu drogowego, przede wszystkim w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Przy jego wykorzystaniu możliwe będzie ujawnianie wykroczeń polegających m.in. na niestosowaniu się przez kierujących do znaków i sygnałów drogowych, w tym do nieprawidłowego wyprzedzania oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Nadzorem zostaną objęte także przejścia dla pieszych, zwłaszcza w tych miejscach, w których ruch nie jest regulowany światłami, a które prowadzą przez ulicę o więcej niż jednym pasie w każdą stronę. W tych miejscach zwykle dochodzi do najgroźniejszych zdarzeń.

Do obsługi drona niezbędnych jest dwóch funkcjonariuszy. Jeden z nich odpowiada za sterowanie dronem, a drugi kamerą. W sytuacji, kiedy z powietrza ujawnią wykroczenie w ruchu drogowym, informują o tym najbliższy patrol, który ma możliwość szybkiego wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawcy. Urządzenie wyposażono w 30-krotny zoom optyczny i 180-krotny zoom cyfrowy, co pozwala na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości.

Przekonał się już o tym 24-letni mieszkaniec powiatu strzyżowskiego. Mężczyzna otrzymał dwa mandaty na łączną kwotę 600 złotych i 13 punktów karnych. Kierujący fordem mondeo wyprzedzał inny pojazd na podwójnej linii ciągłej i przekroczył dozwoloną prędkość o 47 km/h. Pierwsze z wykroczeń zarejestrowała właśnie kamera drona. Informacja o tym trafiła do najbliższego patrolu policji, który nieoznakowanym radiowozem wyposażonym w wideorejestrator pojechali za fordem. Policjanci dokonali pomiaru jego prędkości. 24-latek, kierujący mondeo, przy ograniczeniu prędkości do 90 km/h, jechał z prędkością 137 km/h. Całą sytuację można zobaczyć na nagraniu, które zamieszczamy poniżej.

Pewne jest, że policjanci z ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zawitają z dronem również do powiatu dębickiego.

Czytaj także: Nad Wisłoką znaleźli ciało

 

Grzegorz Król

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kaja
Kaja 08.06.2021, 20:05
A dębicka drogówka nie ma nawet uczciwego radiowozu a wy tu o jakiś dronach piszecie.... Stare Kia wycofane z posterunków, które dostały nowe trafiły do drogówki... Śmiech na sali!
Polak nie czerwień
Polak nie czerwień 09.06.2021, 18:11
I bardzo dobrze po co nowe żeby gnębić ludzi

Pozostałe