Jutro patrzcie w niebo. Zacznie się przed południem

  • 09.06.2021, 10:35 (aktualizacja 09.06.2021, 10:58)
  • Grzegorz Król
Jutro patrzcie w niebo. Zacznie się przed południem Chris Reich z Pixabay.
O godz. 11:45, w czwartek 10 czerwca rozpocznie się częściowe zaćmienie Słońca. Choć w powiecie dębickim zjawisko to może być widoczne kilka minut później.

Nie będzie to spektakularne zaćmienie, ale i tak warto spojrzeć w górę. Ostatni raz do częściowego zasłonięcia Słońca przez Księżyc doszło ponad sześć lat temu. Warto jednak pamiętać, by do obserwacji tego zjawiska odpowiednio się przygotować. Pod żadnym pozorem nie powinno używać się sprzętu optycznego, jak lornetki, lunety, czy aparaty fotograficzne, gdyż grozi to natychmiastową utratą wzroku. By móc bezpiecznie spoglądać w kierunku Słońca warto mieć przy sobie kliszę fotograficzną lub zdjęcie rentgenowskie. Można też skorzystać z okularów wykonanych z folii mylarowej, które dostępne są w sklepach ze sprzętem do obserwacji nieba. Skutecznie ochronią nas również przyłbice, czy gogle spawalnicze.

Zaćmienie rozpocznie się 10 czerwca, o 11:45, a zakończy się przed 14:00. W centralnej części kraju Księżyc zacznie zasłaniać Słońce ok. 11:48. Im dalej na południowy wschód, tym później. I niestety mniej spektakularnie. W Świnoujściu będzie można zaobserwować zaćmienie 16% tarczy Słońca, w Warszawie będzie to już 10%, a w Bieszczadach tylko 4%. 

Najwięcej szczęścia będą mieli obserwatorzy w Kanadzie, północnej Rosji i na Grenlandii, gdzie wystąpi tzw. obrączkowe zaćmienie. Jeśli ktoś przegapi jutrzejsze zjawisko astronomiczne, to nie ma się co martwić. Na kolejne przyjdzie mu zaczekać zaledwie do 25 października przyszłego roku. Później oczekiwanie będzie już dłuższe, bo do 29 marca 2025 roku.

Czytaj także: Dzień Dziecka z Lewiatanem - zdjęcia

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe