Dla szkoły i uczniów patron i sztandar, dla pedagogów nagrody i odznaczenia - zdjęcia

  • 16.06.2021, 08:21
  • Tomasz Ratuszniak
Dla szkoły i uczniów patron i sztandar, dla pedagogów nagrody i odznaczenia…
9 czerwca 2021 roku - od tego dnia Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy nosi imię światowej sławy kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia jego imię nosiła od 20 października 2003 roku.

- Wówczas była to pierwsza na świecie placówka nosząca imię profesora - podkreśla Ewa Trojan, dyrektor szkoły.

Kiedy w Dębicy powołana do życia została Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia , a co za tym idzie powstał w naszym mieście zespół szkół, naturalne było, że i on powinien nosić imię kompozytora.

Uroczystość jego nadania oraz przekazania sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców miała odbyć się już w zeszłym roku. Plany te pokrzyżowała jednak pandemia, a później śmierć Krzysztofa Pendereckiego. Udało się ją zorganizować dopiero w ostatnią środę i połączyć z jubileuszami 45-lecia działalności PSM I stopnia i 15-leciem istnienia Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Młodych Talentów w Dębicy. Niestety, mimo wcześniejszych zapowiedzi, w wydarzeniu nie udało się wziąć udziału Elżbiecie Pendereckiej, wdowie po patronie szkoły.

Uroczystość była za to okazją do uhonorowania zasłużonych pedagogów.

Złote medale za długoletnią służbę prezydent Andrzej Duda przyznał: Ewie Trojan, Urszuli Bizoń-Biduś, Beacie Parkosz, Andrzejowi Korusowi i Januszowi Pisarzowi.

Srebrne medale odebrali: Grażyna Ciesielska, Larysa Keller, Dorota Źrebiec i Ludwik Sarama.

Odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej trafiły do: Agaty Bubisz, Lucyny Chwistek-Cisło, Marii Grabowskiej, Jadwigi Kani, Renaty Kawałek, Żanny Parchomowskiej, Lubow Pendereckiej, Eweliny Stępień, Tomasza Fiołka, Mikołaja Piatikowa i Mariusza Stępnia, a Medale Komisji Edukacji Narodowej do: Marty Fortuny, Marty Kawałek, Klaudii Mruk, Anny Saramy, Alicji Stasiowskiej-Piwowar i Roberta Piękosia.

Ewa Trojan, Urszula Bizon-Biduś, Renata Żabicka i Mariusz Stępień dostali też nagrody Dyrektora Edukacji Artystycznej.

Przeczytaj również: Małe formy teatralne już w tę niedzielę

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (43)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dębiczanin 60+
Dębiczanin 60+ 17.06.2021, 00:11
A GDZIE - TAK ZASŁUŻONY PAN ŚWIERK???!!! Ponieważ JEGO orkiestra UŚWIETNIA UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE...- to SIĘ GO ODRZUCA!!! Lewizna rządzi i się poklepuje!!!

Pozostałe