75. rocznica likwidacji getta - pamięć o Żydach z Dębicy powinna być wieczna

  • 21.07.2017, 17:58 (aktualizacja 21.07.2017, 18:21)
  • Admin Admin
75. rocznica likwidacji getta - pamięć o Żydach z Dębicy powinna być wieczna
Zakończyły się oficjalne obchody, upamiętniające 75. rocznicę zagłady getta w Dębicy. 21 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli jego likwidację. W uroczystościach w parku jordanowskim, gdzie znajdowało się getto, przy obelisku upamiętniającym rodzinę Mikołajkowów ratującą Żydów oraz w lesie na Wolicy przy masowym grobie zamordowanych Żydów, wzięło udział ok. 70 osób.

Wzięli w nich udział m.in. krakowski rabin Avi Baumol, wysłannik Naczelnego Rabina RP oraz profesor Jonathan Webber. Avi Baumol wspominał swoich przodków, pochodzących i zamordowanych w Dębicy. Jak powiedział, gdy przed kilku laty przyjechał do miasta, szukał śladów po nich. Nic nie znalazł. Dzisiejsza uroczystość przywraca pamięć o wymordowanych przez nazistów mieszkańcach Dębicy.

O tym, że mamy obowiązek, by pamiętać o naszych przedwojennych sąsiadach, o dębickich Żydach, mówił także wiceburmistrz Wojciech Iwasieczko.

Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego, przypomniał, że uroczystość odbywa się w miejscu, gdzie doszło do hekatomby zbrodni, która dotknęła dębiczan. Ponad 2 tysiące Żydów wywieziono do obozu w Bełżcu, ponad 500 zamordowano na Wolicy, ponad 200 trafiło do obozu pracy w Pustkowie (nikt z nich nie przeżył), wielu zabito na miejscu, w getcie.
Ireneusz Socha, obok władz miasta i Muzeum Regionalnego, jeden z organizatorów, odczytał list od Stowarzyszenia Dębiczan w Izraelu, w którym dziękują oni uczestnikom uroczystości za przywracanie pamięci o Żydach, przedwojennych mieszkańcach Dębicy.

Jak powiedział Jacek Dymitrowski, Żydów już w Dębicy nie ma i nie będzie, ale pamięć o nich, jak kamienie, powinna być wieczna.

Przy masowym grobie zamordowanych na Wolicy rabin  Avi Baumol  odmówił tradycyjne modlitwy żydowskie w intencji ofiar zagłady z Dębicy.

Admin Admin

Zdjęcia (30)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Elżbieta Kurowska
Elżbieta Kurowska 22.07.2017, 00:49
Piękna, poruszająca uroczystość. Piękna, bo żaden nadmiar nie przytłoczył najważniejszego. Oby udało się zachować tę prostotę, bezpretensjonalność, a jednocześnie jeszcze mocniej zainteresować Dębiczan. I koniecznie, koniecznie wyremontować synagogę i przeznaczyć na muzeum! To byłby piękny dar dla ocalonych, ich potomnych i dla nas samych; dla naszej zbiorowej pamięci o zamordowanych i ich uśmierconym świecie. Czuję się tak, jakby jedno ważne źródło wyschło zanim zdążyłam osobiście doświadczyć jego bogactwa. Przetrwało już tylko w kulturze i świadectwach pamięci.

Pozostałe