Czy trzeba okazać certyfikat szczepienia na imprezie? Urząd wydał decyzję

  • 25.06.2021, 09:44 (aktualizacja 26.06.2021, 15:06)
  • News4Media
Czy trzeba okazać certyfikat szczepienia na imprezie? Urząd wydał decyzję fot. iStock
W Polsce rozgorzała dyskusja na temat certyfikatów covidowych. Jak wiemy, pacjenci, którzy przeszli pełny cykl szczepień, nie są wliczani do limitów osób na różnych wydarzeniach, np. na weselu, komunii. I tu pojawia się pytanie czy musimy okazać dokument potwierdzający nasze zaszczepienie?

Znamy decyzję urzędu

Jasne stanowisko w tej sprawie wydał Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jego zdaniem, organizator imprezy np. wesela, komunii nie ma prawa żądać od uczestników takiego wydarzenia informacji o zaszczepieniu przeciw COVID-19.

Urząd Ochrony Danych Osobowych argumentuje swoją decyzję tym, że informacje o zaszczepieniu są danymi dotyczącymi zdrowia i stanowią szczególną kategorię danych osobowych. Ich przetwarzanie jest objęte ściślejszą ochroną.

Na jakich zasadach można uzyskać informacje o zaszczepieniu?

Przepisy prawa nie regulują możliwości żądania od osób uczestniczących w takim wydarzeniu udostępnienia informacji na temat ich szczepienia. Urząd Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że nie określają one też, kto i na jakich zasadach oraz w jaki sposób może weryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko COVID-19. Nie przewidują też „konkretnych środków ochrony”, o których mowa w powołanym wyżej art. 9 ust. 2 lit. i RODO.

„Dlatego nie można uznać ich za podstawę uprawniającą podmioty zobowiązane do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do pozyskiwania od uczestników takiego wydarzenia informacji o odbyciu przez nich szczepienia ochronnego. Tym samym nie mają one prawa żądać podania od nich takich danych, a osoba, której dane dotyczą, nie ma obowiązku ich podania.” – argumentuje Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Osoba posiadająca certyfikat może oczywiście zrobić to z własnej inicjatywy, urząd zaznacza jednak, że zgoda musi być dobrowolna, świadoma i konkretna – wyrażona w formie jednoznacznego oświadczenia woli i możliwa do odwołania w każdym czasie.

Urząd Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że należy pamiętać również o tym, by nadmiarowo nie ingerować w prywatność osoby - np. poprzez utrwalanie okazanych dokumentów czy też zebranych oświadczeń woli. Brak jest bowiem przesłanek także do dalszego przechowywania informacji o zaszczepieniu po zweryfikowaniu informacji. Zatem gdy osoba, której dane dotyczą, zdecyduje się na dobrowolne okazanie certyfikatu szczepienia, to wystarczające jest, że administrator się z nim zapozna i wpuści tę osobę poza limitem. Nie może zaś tej informacji przechowywać na jakichkolwiek nośnikach.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anty
Anty 26.06.2021, 20:07
Przyjemny cios w kowidową bzdurę i wszystko z tym wkładają do głów od 15 miesięcy.

Pozostałe