NFZ będzie płacił więcej za porady w przychodniach

  • 25.06.2021, 15:38 (aktualizacja 25.06.2021, 15:45)
  • Janusz Grajcar
NFZ będzie płacił więcej za porady w przychodniach
W piątek 25 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie.

Premia za leczenie stacjonarne
W dobie pandemii koronawirusa telemedycyna umożliwiła zdalny kontakt z lekarzem rodzinnym. Pacjent mógł otrzymać e-receptę lub e-zwolnienie bez wychodzenia z domu. Szczyt trzeciej fali epidemii covid-19 mamy za sobą, kadry medyczne są już zaszczepione, a mimo to z danych NFZ wynika, że w części poradni POZ nadal 70% porad dla pacjentów to teleporady. W skrajnych, ale wcale nierzadkich przypadkach, 9 na 10 porad odbywa się przez telefon.

Na te wyliczenia nakładają się liczne skargi i sygnały pacjentów dotyczące POZ, kierowane do Funduszu i Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjenci najczęściej wskazują na trudności z dodzwonieniem się do swojego lekarza rodzinnego lub brak możliwości umówienia bezpośredniej wizyty w gabinecie lekarza POZ, co wpływa na znaczne ograniczenie dostępu do podstawowych świadczeń medycznych.

Z tych powodów NFZ zdecydował się na zmiany w zarządzeniu regulującym zasady zawierania i realizacji umów z POZ. Znowelizowane przepisy premiują poradnie, które przede wszystkim będą diagnozowały i leczyły pacjentów na miejscu, czyli bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ. Z kolei poradnie, które realizują większość usług w formie teleporad, otrzymają niższą stawkę, adekwatnie do zmniejszonego zakresu świadczeń dostępnych dla pacjenta.

Więcej świadczeń na miejscu = wyższe wynagrodzenie
W okresie przejściowym, czyli w lipcu i sierpniu, stawka kapitacyjna lekarza POZ będzie zależna od sztywnych progów udziału teleporad w ogólnej liczbie udzielonych świadczeń. W przypadku lekarza POZ, który udziela mniej niż 25% świadczeń zdalnie, np. przez telefon, podstawowa stawka kapitacyjna wzrośnie ze 171 do 179,55 zł. Natomiast jeśli ten udział przekroczy 75%, wtedy stawka kapitacyjna wyniesie 153,90 zł.

Od 1 września zasady premiowania będą oparte na medianie udziału teleporad w stosunku do ogólnej liczby świadczeń. NFZ co miesiąc będzie publikował informacje o odsetku teleporad we wszystkich poradach POZ (za poprzedni miesiąc), łącznie z medianą ich udziału we wszystkich poradach POZ w Polsce.

Poradnie, które przekroczą ten próg 1,5-krotnie w miesiącu, otrzymają niższe wynagrodzenie.

Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć placówki, w których udział porad zdalnych będzie dwukrotnie niższy niż próg wskazany przez NFZ w danym miesiącu, obliczony w skali kraju. Fundusz zastosuje tzw. korektor, czyli współczynnik korygujący 1,05.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pacjent
pacjent 23.07.2021, 17:45
A prywatne wizyty odpisywać od podatku. Tak sprawiedliwiej. Nie ma rachunków, nie będzie odpisów. Kto tak chce ?????
Sporadyczny pacjent
Sporadyczny pacjent 06.07.2021, 10:49
Konfederacja ma lepszy pomysł: każdy obywatel dostaje bony zdrowotne i idzie tam,gdzie lepsza opieka lekarska. Zyskuje pacjent,bo konkurencja wymusza polepszenie świadczeń. Inna sprawa to brak lekarzy,no ale na system idzie ponad 100 mld zl rocznie,a tego nie widać,bo kasa niknie w łancuszku posredników.
JWK
JWK 06.07.2021, 11:40
Fenicjanie mieli lepszy pomysł... Wymyślili pieniądze. Tam jest podana wartość bonu.JKM wyważa otwarte drzwi.
Pacjent sporadyczny
Pacjent sporadyczny 14.07.2021, 13:42
Bony,Fenicjanie,pieniądz. Jak zwał tak zwał, Marnotrawstwo straszliwe,łancuszek urzędników i darmozjadów,a szpitale zadłużone,lekarze i pielęgniarki emigrują,bo zamiast kasa dla nich,to niknie w paszczy molocha,a pacjenci pożal sie Boże skazani na teleporady...
pacjent
pacjent 27.06.2021, 18:03
Nie więcej tylko za tele porady mniej.
JDK
JDK 06.07.2021, 11:35
Bon na leczenie, bon na edukację, bon na samochód i pralkę = bon na zupę...

Pozostałe