Mateusz Cebula uniewinniony. Będzie apelacja

  • 30.06.2021, 12:52 (aktualizacja 30.06.2021, 13:06)
  • Grzegorz Król
Mateusz Cebula uniewinniony. Będzie apelacja Mateusz Cebula (czwarty od lewej) został uniewinniony. Wyrok nie jest prawomocny. Na zdjęciu od lewej: poseł Jan Warzecha oraz radni Rady Miejskiej w Dębicy Andrzej Bal, Leszek Żyłka, Mateusz Cebula, Ludmiła Stelmach-Kołodziej i Paweł Hayn. Fot. UM w Dębicy.
Dzisiaj przed Sądem Rejonowym w Dębicy zapadł wyrok uniewinniający radnego Rady Miejskiej w Dębicy Mateusza Cebulę. Proces o zniesławienie wytoczył mu dyrektor biura poselskiego posła Pawła Poncyljusza Dominik Łazarz.

Wszystko zaczęło się w kwietniu 2019 roku od wpisu Mateusza Cebuli na Facebooku, którego treść przytaczamy poniżej:

- Jest sobie taki fanpage jak Łukacijewska - strzał w "10" opisany jako "Komitet poparcia Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia". Niby zwykła rzecz - kampania w pełni, panią Łukacijewską zepchnięto w ramach partyjnych ustaleń w PO najpierw na 7 miejsce, potem dostała ostatnie i trzeba walczyć o reelekcję. Ciekawiej robi się, gdy zajrzymy do sekcji o historii strony. Okazuje się, że strona istnieje od sierpnia 2010 r. ale nazwę obecną uzyskała końcem marca 2019 r. Jaka strona była to wcześniej? Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie - niezmiennie od 2010 r. aż do marca 2019 r. - mimo, że RCIE zakończyło żywot w kwietniu 2013 r. stając się Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej WSIiZ w Rzeszowie, a od listopada 2016 r. Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie. Bardzo brzydkie zagranie, wprowadzające w błąd i będące rodzajem oszustwa, co jest niezgodne z zasadami Facebooka. Tonący brzytwy się chwyta? Na Twitterze też jest podobne konto istniejące od października 2017, choć ostatnie tweety sięgają jesieni 2018 r. Chętnie poznam wyjaśnienia Elżbiety Łukacijewskiej. Na marginesie warto zauważyć, że w czasie powstania strony RCIE jego dyrektorem aż do przekształcenia w RODM (tam też był dyrektorem, potem w CDE wicedyrektorem) był Dominik Łazarz - wiceprzewodniczący Platforma Obywatelska Powiatu Dębickiego, który od dawna kojarzony jest z p. Łukacijewską. Chętnie zapoznałbym się z jego wyjaśnieniami, co do zmiany nazwy tej strony i całą otoczką. Ciekaw jestem również wyjaśnień Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, przy której wszystkie te podmioty działały lub działają, a pan Łazarz tam pracuje. Wyższa uczelnia nie chciałaby być chyba kojarzona z żadną partią czy kandydaturą polityczną? - napisał Mateusz Cebula.

Pełniący wtedy funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Cebula sprawę nagłośnił poprzez przesłanie informacji do mediów oraz na WSIiZ w Rzeszowie. Po tym wszystkim profil - ten zmieniony - zniknął z sieci, a założony został nowy, wspierający Elżbietę Łukacijewską o tej samej nazwie, co usunięty. Burza, jaka została wywołana wokół sprawy przybierała na mocy, a konflikt między Mateuszem Cebulą, a Dominikiem Łazarzem zaostrzał się. Obaj panowie wiele razy komentowali w sieci swoje poczynania i nawet jeśli ani jeden, ani drugi nie pisał wprost o kogo chodzi, to nie trudno było się domyśleć.

Sprawę Mateuszowi Cebuli Dominik Łazarz założył w czerwcu 2019 roku. Chodziło o zniesławienie.

- Nazwał mnie oszustem - mówił dzisiaj Dominik Łazarz.

I dodaje, że ilość odniesień ze strony Mateusza Cebuli pod jego adresem była tak duża, że zrobiło się to niesmaczne. Przypomina m.in. sprawę ze Służebniczkami Dębickimi, które w mediach społecznościowych apelowały o modlitwę za ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. To nie spodobało się Dominikowi Łazarzowi, który do tego faktu odniósł się w internecie, sugerując upolitycznienie dębickiego zgromadzenia. Te słowa z kolei nie spodobały się Mateuszowi Cebuli, który także w sieci wyraził swoją dezaprobatę wobec słów Dominika Łazarza i wziął w obronę zakonnice. I tak to wyglądało całymi miesiącami.

Dominik Łazarz żądał od Mateusza Cebuli przeprosin oraz zadośćuczynienia. Jego kwota mogła sięgnąć nawet 100 tys. zł. Kodeks karny mówi też o maksymalnej karze 1 roku pozbawienia wolności.
- Proces był niejawny, więc nie mogę wiele powiedzieć. Natomiast faktycznie zapadł dziś wyrok, co prawda nieprawomocny, który uniewinnił mnie od wszystkich zarzucanych mi przez Dominika Łazarza czynów. Teraz czekam na uprawomocnienie wyroku lub apelację drugiej strony. Niemniej cieszy mnie fakt, że sąd obiektywnie ocenił całą sprawę i dokonał moim zdaniem właściwej oceny wszystkich okoliczności. Uważam, że pełniąc funkcje publiczne czy angażując się w politykę trzeba być gotowym na krytykę opartą o fakty i merytorykę - komentował na gorąco tuż po ogłoszeniu wyroku Mateusz Cebula.

Z kolei Dominik Łazarz powiedział nam, że uzasadnienie do wyroku w jego ocenie jest skandaliczne i zapewnia, że będzie wnosił apelację.

- I to wszystko, co mam do powiedzenia w tej sprawie - wyjaśnia.

Czytaj także: Adrian Zandberg przyjechał do Dębicy

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sędzina
Sędzina 12.07.2021, 13:39
A po co Pan będzie biegał po sądach, już za dwa latach będzie rozliczenie wszystkich funkcjonariuszy aparatu obecnej władzy.
wiola
wiola 06.07.2021, 15:41
Tak to czytam i czytam i sobie myślę, że pan Łazarz bardzo nie lubi jak się z nim polemizuje albo wskazuje, że popełnił błąd. No ale tak to jest z politykami wszelkiej maści, że byli, są i będą krytykowani. I to jest ta wolność słowa właśnie. Pan Łazarz jako polityk-liberał powinien znać jej wartość a nie próbować ją komuś ograniczać tylko dlatego, że pisze niewygodną, ale prawdę. A jak nie umie sobie z tym poradzić, to odejść z polityki, wrócić do uczelni i tam się relizować. A nie tak mieć ciastko i zjeść ciastko.
Kwakwa
Kwakwa 06.07.2021, 21:36
wiola to trąci pomówieniem pamiętaj w internecie nie jest się anonimowym.
czytelnik
czytelnik 06.07.2021, 13:21
Dziś czytają Obserwator natrafiłem na info o procesie Łazarz-Cebula. Napisaliście że więcej na strone debica24, no i czytam i nie wierzę. Przecież to jest proces o jeden wpis, a ich jest co niemiara ze strony Cebuli i to wpisy z imienia i nazwiska, a to, że Łazarz był na strajku kobiet, a to, że coś tam w mediach powiedział, a to, że coś napisał u siebie, a to że jego asystent coś skrobnął o aborcji co się tvpis nie spodobało, a to afera o słuszny wpis o byłym ministrze zdrowia, co to za niego się niektórzy modlili za niego, a potem wyszła afera respiratorowa. Tego nakręcania spirali jest tyle, że na kilka procesów wystarczy. Radzę iść do sądu na całość, a nie za jeden marny wpisik!!
iuri
iuri 06.07.2021, 15:38
Czytelniku, weź sobie poczytaj kodeks karny i co to jest zniesławienie. A potem pisz mądrości jak wieczny magister prawa jakiś nieprzymierzając.
Anka
Anka 06.07.2021, 07:55
Zamiast się sądzić o jeden wpis powinien pan Dominik iść do sądu o wszystkie, które są generowane w jego stronę przez tego człowieka. Przecież tego jest ogromna masa!
Ola
Ola 06.07.2021, 11:44
To lepiej, żeby Cebula nie szedł do sądu ze wszystkim co o nim wypisuje Łazarz w tej czy innej postaci. Tylko on jakoś nie składa pozwów mających cenzurować oponenta politycznego, a Łazarz w ten sposób próbuje kneblować.
Aga
Aga 02.07.2021, 11:48
Panie Dominiku proszę się nie poddawać i iść do sądu w Rzeszowie. Prodemokratyczna część naszego miasta stoi murem za Panem!
MS
MS 04.07.2021, 18:12
Chyba prolewicowa!
kargul
kargul 03.07.2021, 21:25
I jak w "Samych swoich" prodemokratyczna czesc miasta (grana np przez pania Grazyne) da panu Dominikowi ma droge granat - sad sadem a sprawiedliwosc ma byc po ich stronie 😁
D. ogarnij sie
D. ogarnij sie 03.07.2021, 17:57
To ta garstka co stala pod sadem ze swieczkami? 😂
MC
MC 13.07.2021, 14:32
Nie taka garstka bo czasem i po ponad 100 osób było. Jednak nie ma się co dziwić, że w pisowskiej Dębicy tylko najodważniejsi protestują przeciw władzy! Tysiące ludzi im kibicowała i kibicuje! A takich jak pan Dominik odważnych i zdeterminowanych dobrze wykształconych demokratów nam trzeba!
kika
kika 03.07.2021, 17:55
Internetowe trolle sie nie licza w rzeczywistosci panie od skandalicznego uzasadnienia 😂
Julita
Julita 24.07.2021, 12:35
co ty wiesz o trollowaniu! Ekspertka jest TYLKO jedna!
Aktywna Dębica
Aktywna Dębica 01.07.2021, 19:20
WOLNE SĄDY! KONSTYTUCJA! ✌️
mieszkaniec
mieszkaniec 06.07.2021, 21:20
tu sie zgadzam sądy są wolne za wolne może kiedys przyspiesza swoja pracę oby...
kermit
kermit 01.07.2021, 09:33
Wyrok z całą pewnością jest sprawiedliwy wydany przez wolny sąd zresztą w obronie którego jeden z bohaterów manifestował
ola
ola 01.07.2021, 07:33
Serio chciał Cebulę na rok zamknąć do paki za to, że on pokazał jak ten się politycznie zabawiał? Na miejscu Cebuli bym mu proces wytoczyła za to wszystko co on o nim pisał nakręcając hejterską spiralę. Tylko brakło by za to wymiaru kary chyba.
Bogusława
Bogusława 03.07.2021, 06:20
A gdzie tak jest napisane o roku wiezienia, ktoś chyba próbuje manipulować albo wie więcej niż jest w tekście... A "hejterskaą spirale" to nakręcał pan radny, który regularnie się odnosi do pana Łazarza, na koncie tego drugiego ze świecą szukać tekstów dotyczących Cebuli. Jak już tak bronicie akolici to róbcie to z sensem i prawdę piszcie, a nie kolejne manipulacje.
doris
doris 03.07.2021, 17:51
W tekscie jest ze za to nawet rok wiezienia. No to jak go podal za to przestepstwo to taka kara wchodzila w gre. No a sad wlasnie rozprawil sie z tym niby hejtem Cebuli na Lazarza uznajac ze Cebula niewinny. A Lazarz na Cebule pisal wiele. Ciekawe do kogo byly slowa o hejterze, psychopacie, radnym debickim...
Bogusława
Bogusława 04.07.2021, 12:12
Proszę się nie kompromitować, na facebook pana Łazarza nie widziałam chyba żadnego wpisu dotyczącego pana Cebuli. W przeciwieństwie do tego drugiego, który regularnie odnosi się do niego z imienia i nazwiska wypisując przy okazji z kim współpracuje i jakie funkcje pełni. Inna sprawa, że te wpisy dla większości są zabawne i de facto świadczą o piszącym...
parafianka
parafianka 04.07.2021, 13:01
Bogusia Tys juz raz twierdzila ze na profilach Dominika nic nie widzialas a wszyscy inni widzieli jak odnosil sie do internautow i samego Cebuli. Daruj sobie i dyzury na adoracje ogarniaj.
czytelnik
czytelnik 06.07.2021, 13:28
ale że ten hejterski i obraźliwy wpis parafianki puściliście to jestem zdziwiony....
Brawo dla Pana Posła za aktywność xD
Brawo dla Pana Posła za aktywność xD 04.07.2021, 12:58
Język Cię zdradza :D
fanka
fanka 01.07.2021, 07:20
Czy Dominik był na ogłoszeniu wyroku w koszulce KON-STY-TUC-JA?
Loki
Loki 30.06.2021, 22:52
Ale dziecinada....dramat z jedenj i drugiej strony....zebyscie obydwaj tyle.energii wkladali w rozwoj miasta...
przyzwoitosc
przyzwoitosc 30.06.2021, 18:26
Ile było poniewierania Cebuli za to czy tamto. Po czasie okazuje się, że to poniewierajacy powinni przepraszać. Panie Łazarz ile to razy pisałeś, że Cebula taki czy owaki. I dalej brniesz w to?
czytelnik
czytelnik 06.07.2021, 13:29
Choć jeden przykład tego "poniewierania Cebuli" przez Łazarza? Jeden, bo w drugą stronę znajdziesz tego co nie miara!
kik
kik 30.06.2021, 18:19
A tak sie pan Lazarz obnosil po fejsie i mediach ze pana Cebule podal do sadu. A tu klops, balonik przebity. Pamietam ze pan Lazarz ciagle krytykowal pana Cebule i podsycal wszystko co moglo panu Cebuli zaszkodzic. Oliwa zawsze sprawiedliwa.
MC
MC 13.07.2021, 14:34
Jedno miejsce gdzie się obnosił, bo mam go w swoich znajomych i nigdy nie pisał, że Mateusz Cebula ma z nim sprawę. Żadnego takiego wpisu z odniesieniem do imienia i nazwiska tego pana nie widziałam. Mylę się??
patrzący z zażenowaniem
patrzący z zażenowaniem 30.06.2021, 16:46
No cóż, przecież takich sądów bronił a dziś mówi, ze uzasadnienie jest skandaliczne? Ludzie bierzcie odpowiedzialność za swoje słowa i swoje czyny. Nie widzicie jak się wygłupiacie?
sędzia nie od zera
sędzia nie od zera 30.06.2021, 16:39
sąd w Dębicy.... a teraz Rzeszów, tam będzie ciekawie. Jak to mówią ten się śmieje kto się śmieje ostatni :)
xD
xD 30.06.2021, 16:21
A tyle świeczek pod sądami palone było i na marne poszły :D
śmieszek
śmieszek 30.06.2021, 16:13
Alleluja, dobrze że mamy tak cudownego analityka w Dębicy....który tak żmudnie pracuje....naprawdę???????:):):):)
J_P
J_P 30.06.2021, 15:18
W pisowskiej Dębicy pisowca nie skażą. Panie Dominiku, odwoływać się, ale do większego miasta. Do normalnego sądu, tam go uspokoją. Sprawa z Żdżar obnażyła to przedszkole.
MS
MS 04.07.2021, 18:16
Najlepiej do TSUE!
Kk
Kk 03.07.2021, 21:30
Debica pisowska z jakiej strony? W ratuszu gosc z PO-PSLowskim przebiegiem podklejajacy sie pod Gowina a w radzie zlepek okolic PO WZD i Lewicy plus obrotowy Ziutek. Zapadl wyrok i darujcie sobie szukanie drugiego dna. Skad wiecie co ma w glowie sedzia czy tam sedzina co to sadzili ten temat - moze to Iustitia jakas?
MS
MS 04.07.2021, 19:11
Świetna analiza!
jam
jam 30.06.2021, 14:41
W tym co tu zacytowano to nie widać, żeby Cebula nazwał kogoś oszustem, więc o co się gorączkuje ten Łazarz?
hihi
hihi 30.06.2021, 14:37
A tak się Dominik ostał pod sądem w koszulce KONSTYTUCJA i nic to nie dało...
olaf