Masz rok na zgłoszenie. Jeśli zapomnisz będzie kara

  • 01.07.2021, 18:20 (aktualizacja 01.07.2021, 19:03)
  • Grzegorz Król
Masz rok na zgłoszenie. Jeśli zapomnisz będzie kara
Dzisiaj ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Właściciele oraz zarządcy budynków, również tych niemieszkalnych, mają obowiązek złożenia deklaracji, w której wskażą jakie mają piece i czym w nich palą. Część osób ma na to rok, ale są i tacy, którzy na złożenie deklaracji będą mieli zaledwie 14 dni.

Ustawa w tej sprawie przyjęta została 28 października ubiegłego roku. CEEB prowadzona będzie przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, a jej utworzenie ma pomóc w wymianie pieców oraz w walce ze smogiem. Deklarację można złożyć on-line poprzez stronę www.zone.gunb.gov.pl. Trzeba kliknąć w przycisk „złóż deklarację”, a system poprowadzi nas przez cały proces. Przez internet złożenia deklaracji dokonać mogą tylko osoby, które mają założony profil zaufany albo e-dowód. Wszyscy pozostali deklarację mogą dostarczyć do urzędu gminy lub urzędu miejskiego w formie papierowej, zarówno osobiście, jak i przesłać pocztą. Można ją pobrać ze wspomnianego wyżej portalu lub też zgłosić się po nią do urzędu.

Właściciele lub zarządcy budynków oddanych do użytku przed 1 lipca na jej złożenie mają rok. Z kolei właściciele lub zarządy budynków, które zostaną oddane do użytku 1 lipca i później na złożenie deklaracji będą mieli zaledwie 14 dni. Czas będzie liczony od momentu, kiedy wydane zostanie pozwolenie na użytkowanie nieruchomości. Ważne, aby pamiętać, że deklarację składamy sami, nikt nie ma obowiązku nam o tym przypominać, nikt też nie będzie pukał do naszych drzwi i oferował pomocy w załatwieniu formalności.

Deklaracji nie muszą składać lokatorzy mieszkań w blokach, to ma za nich zrobić zarządca. Ale są wyjątki. Jeśli w mieszkaniu znajduje się indywidualne źródło ciepła, jak np. kominek, wtedy właściciel ma obowiązek złożyć deklarację. Za niezłożenie deklaracji przewidziane są mandaty, a jeśli sprawa trafi do sądu, to ten będzie mógł na nas nałożyć grzywnę od 20 do 5 tys. zł. Linki do deklaracji zamieszczamy poniżej.

Nie jest to jedyny obowiązek, z jakiego będą musieli się wywiązać mieszkańcy, również powiatu dębickiego. Jak informowaliśmy już na łamach Obserwatora Lokalnego kilka tygodni temu, do końca tego roku kotły na paliwo stałe, mające więcej niż 10 lat, muszą zostać wymienione. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Mieszkańcy powiatu dębickiego mogą skorzystać z dofinansowania w ramach rządowego programu Czyste Powietrze, o którym informacje można znaleźć TUTAJ.

Formularze do pobrania:

Formularz 1 - budynki i lokale mieszkalne

Formularz 2 - budynki i lokale niemieszkalne

Czytaj także: Burze z gradem i podtopienia - ostrzeżenie wojewódzkiego centrum

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe